SPRAWDŹ JAKĄ WODĘ WYBRAĆ DO DOMU

Przyjemniej w domu

 

Zbliża się lato, nasze dzieci wypijają ogromne ilości napojów i to nie całkiem zdrowych, a my znowu zastanawiamy się czy nie „skoczyć” do sklepu po kolejną zgrzewkę wody. Czy na pewno chcemy za każdym razem dźwigać z supermarketu kolejną partię wody? Istnieje prostsze i wygodniejsze rozwiązanie.

Większość rodziców nie wie, ile wody pije jego dziecko poza domem i czy w ogóle ją pije. Czy swoje kieszonkowe wydaje na słodkie soczki i napoje dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym i aspartamem? Jeżeli chcemy, aby nasze dzieci dobrze się rozwijały i cieszyły zdrowiem – nie mogą być odwodnione. Negatywny wpływ na rozwój dziecka ma już niewielkie odwodnienie w granicach 2%. Pamiętajmy, że dzieci powinny wypijać od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie, a jeśli jest gorąco albo dziecko jest bardzo aktywne fizycznie, trzeba doliczyć jeszcze dwie szklanki. W tym artykule opiszemy rozwiązania, dzięki którym w Twoim domu nie zabraknie czystej i świeżej wody pitnej dla Ciebie i Twojego dziecka.

1. WODA FILTROWANA Z WODOCIĄGU

Opinie na temat wody kranowej są dosyć podzielone i potrafią być skrajnie różne, w zależności od tego jak ta woda jest filtrowana i jakimi wodociągami przepływa. Z jednej strony, woda z wodociągów jest regularnie badana przez lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne, więc nie ma możliwości aby zawierała szkodliwe, czy toksyczne dla zdrowia substancje. Jednak z drugiej strony, zanim woda trafi do naszego kranu, może niestety zostać wtórnie zanieczyszczona np. piaskiem oraz rdzą – substancje te mogą dostać się do wody podczas jej przepływu rurami. Jakość wody kranowej zależy więc od miejsca zamieszkania oraz stanu rur wodociągowych. Dodatkowo do wody jest dodawany chlor - w celu zapobiegania powstawania w niej bakterii – co ma istotny wpływ na jej zapach i smak. Jednym ze sposobów pozbycia się nieprzyjemnego smaku i zanieczyszczeń z rurociągów jest filtrowanie wody w domu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń pozwalających filtrować w domu wodę do celów spożywczych. Do najbardziej popularnych technologii filtrowania wody należą dzbanki filtrujące, filtry węglowe podzlewowe, filtracja odwróconą osmozą. Różnice pomiędzy tymi metodami występują głównie w zakresie jakości fitracji i cenie.

Dzbanki filtrujące opierają się na grawitacyjnym przepływie wody przez filtr wypełniony węglem granulowanym, który potrafi zredukować osady z sieci wodociągowej i poprawić smak i zapach wody poprzez redukcję związków chloru. Filtrowanie to jest jednak mało dokładne, gdyż odbywa się w technologii od 50 mikronów przy słabszych filtrach do 5 mikronów przy lepszej filtracji. Ta technologia służy głównie oczyszczaniu mechanicznemu, natomiast nie zatrzymuje wielu mikroorganizmów (bakerii, cyst) i niebezpiecznych związków chemicznych takich jak benzen, toksafen czy dichlorobenzen które mogą wystąpić w wodzie przy bardzo zanieczyszczonych rurociągach.

Filtry podzlewowe to zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu urządzenie. Wybierając to rozwiązanie sprawdzaj zawsze parametry filtrowania. Jest to podstawowe kryterium jakości, wyrażone w mikronach – im ten parametr niższy, tym lepsza jakość filtra. Szukaj urządzeń o standardzie przynajmniej 0,5 mikrona. Redukują one nie tylko najdrobniejsze osady, ale również szkodliwe związki chemiczne, a także z mikroorganizmy.

Odwrócona osomoza usuwa wszelkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia w rozmiarze od 0,1 do 0,001 mikrometra. Tak dokładne oczyszczenie wody, eliminuje niestety również pierwiastki i sole mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, powstaje woda desytlowana. Dlatego do użytku domowego niezbędne jest dodatkowe zainstalowanie mineralizatora, który przywróci wodzie niezbędne składniki. Jest to droższa i bardziej energochłonna metoda od pozostałych dwóch.

2. DYSTRYBUTOR WODY ŹRÓDLANEJ

Woda źródlana, wydobywana ze źródeł głębinowych w Polsce, cieszy się bardzo dobrym, czystym, świeżym smakiem. Kontrolowana jest na wszystkich etapach jej produkcji i poddana rygorystycznym przepisom – tak aby spełniać wszystkie normy PZH. Jej smak zazwyczaj różni się w zależności od składu mineralnego.

Dostawy wody do domu to dobre i wygodne rozwiązanie nie tylko dla rodzin z dziećmi. Po pierwsze nie trzeba pamiętać o zakupach wody. Świeża woda źródlana z polskich, lokalnych źródeł jest zawsze pod ręką, serwowana z wygodnego dystrybutora, na którym ustawiona jest duża albo mała butla wody źródlanej. Dystybutor można dobrać do wystroju kuchni i taki który mieści się np. pomiędzy szafkami. W zależności od modelu może serwować wodę schłodzoną lub w temperaturze pokojowej, lub dodatkowo gorącą.

Dzieci – bez Twojej pomocy - mogą samodzielnie nalewać sobie wody. Mogą zabierać ją ze sobą do szkoły, na trening lub zajęcia dodatkowe. Kierowca dostarczający wodę dowiezie Ci ją do domu i ustawi w Twojej kuchni. Dodatkowo masz możliwość wyboru pojemności butli. Możesz wybrać mniejszą i poręczniejszą 11 litrową albo większą 18,9 litrową. Razem z dostawami świeżej, źródlanej wody Eden z polskich źródeł, możesz zamawiać produkty takie jak: markowa kawa czy herbata, lub woda gazowana w małych butelkach. I to wszystko w bezpłatnych dostawach wprost do Twojej kuchni.

Jeżeli nie chcesz zawracać sobie głowy pamiętaniem o tym, żeby zawsze była woda pod ręką, jeżeli nie chcesz dźwigać zgrzewek wody ze sklepu i wyrzucać kilogramów plastiku – propozycja dostaw wody do domu jest dla Ciebie!

 

3. WODA BUTELKOWANA

W sklepach mamy szeroki wybór wód butelkowanych zarówno źródlanych jak i mineralnych – najczęściej w opakowaniach PET, w dużej lub małej butelce. Każdy może wybrać sobie wodę, która najbardziej mu smakuje. Problem może stanowić pamiętanie o tym, żeby woda była zawsze w domu, czas poświęcony na zakupy w supermarkecie i plastikowe odpady czyli puste butelki. O ile mogłoby się wydawać, że butelka PET jest wygodnym rozwiązaniem – to w praktyce okazuje się, że częsty brak wody (bo np. już się skończyła) – jest kłopotliwy, szczególnie gdy posiada się rodzinę i dzieci. Dzieci chętnie wybierają kolorowe, plastikowe butelki, szczególnie jeżeli na opakowaniu jest ich ulubiony bohater. Koszt takiej butelki jest jednak znacznie droższy od normalnej, mimo iż w środku znajduje się ciągle ta sama woda. Zastanówmy się czy nie lepiej zaopatrzyć się w ciekawy dla dziecka bidon wielorazowego użytku, który z chęcią będzie noszony na treningi, do szkoły i na inne wyjścia, a który możemy każdorazowo napełnić wodą lub zdrowym, domowym napojem.

We współczesnym świecie mamy wokół siebie bardzo dużo plastiku. Wybierzmy zatem takie rozwiązanie, które będzie ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Nie kupujmy takich produktów przy których do produkcji zużywanych jest dużo surowców naturalnych i których używanie powoduje zaśmiecanie środowiska.

Niezależnie od wybranego rozwiązania – warto mieć w domu czystą i świeżą wodę. Warto zachęcać dzieci – szczególnie w porze wysokich temperatur – do picia jej czystej i niesłodzonej. Jest to zdrowy nawyk, który wcześniej czy później zaprocentuje prawidłowym rozwojem dziecka.

  Przeczytaj również:

WODA W CODZIENNEJ DIECIE DZIECI I DOROSŁYCH - OKIEM LEKARZA>>

ZNOWU TA WODA? A MOŻE COŚ INNEGO?>>

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ WODĘ>>

JAK PRZEKONAĆ RODZINĘ DO PICIA CZYSTEJ WODY>>

DLACZEGO FRANCUZKI SĄ TAKIE SZCZUPŁE?>>