Jak przekonać rodzinę do picia czystej wody? 6 kroków do sukcesu

Woda i kawa

Wszyscy wiemy, że picie czystej wody jest zdrowe. Ale jak zmienić swoje stare nawyki i faktycznie zacząć pić wodę?

1. Wody nie może zabraknąć

Żeby wyrobić w sobie zdrowy nawyk picia czystej wody źródlanej, musimy zadbać o to, by zawsze mieć ją pod ręką. Nic trudnego? Przekonajmy się... Trzyosobowa rodzina zużywa miesięcznie nawet 55 litrów wody do picia. To 37 butelek PET i ponad 1,5 kg niepotrzebnego plastiku do wyrzucenia. Za kupioną wodę zapłacimy jakieś 61 zł. Chcąc kupić taką ilość wody jakiejkolwiek popularnej marki, najpierw musimy 3 razy w miesiącu wybrać się do supermarketu, skąd przydźwigamy do domu po dwie ciężkie zgrzewki wody. Zapas 12 butelek wystarczy nam na około 1,5 tygodnia. Nadal uważacie, że to żaden problem? Może warto skorzystać z prostszych i wygodniejszych rozwiązań – jak dystrybutor wody do domu.

2. Podawaj wodę dziecku od najmłodszych lat

Dziecko polubi naturalny smak wody, jeżeli będziesz podawać ją do picia od najmłodszych lat. Zamiast soków, słodzonych napojów i herbaty. Trudniej przekonać dziecko do picia wody, jeżeli zasmakowało już w sztucznie przetworzonych napojach. Jest to trudne – ale nie niemożliwe. Przedewszystkim stosuj stopniowanie. Najpierw przekonaj dziecko do napojów przyrządzanych w domu. Przygotuj wraz z dzieckiem lemoniadę ze świeżych cytryn dosłodzoną bezpieczniejszym ksylitolem lub stewią. Będzie zdrowiej. Jednocześnie podawaj dzieciom czystą wodę przy każdej nadarzającej się okazji.

3. Autorytet zdziała cuda

Jeśli chcesz przekonać dziecko do picia wody – niech dowie się o jej dobroczynnym działaniu również od innych osób. Porozmawiaj z lekarzem przed planowaną wizytą – niech wspomni dziecku, że woda jest bardzo zdrowa. Zachęć dziadków do podawania dziecku wody, zamiast słodkich napojów. Dowiedz się czy w Twoim przedszkolu i szkole dzieci mają zapewniony dostęp do czystej wody.

4. Używaj małych szklanek, pij powoli

Pij wodę nie tylko wtedy, kiedy dokucza Ci pragnienie. Używaj małych szklanek, pij małymi łykami w regularnych odstępach. Wypicie większej ilości wody w krótkim czasie jest niewskazane. Wodę wydalimy praktycznie od razu – tak radzi sobie organizm z nadmiarem płynu. Dlatego warto rozplanować dietę tak, żeby na każdy posiłek zjeść coś, co będzie zawierało większą ilość wody: zupę, warzywa, owoce, i jak najczęściej sięgać po czystą wodę – małymi porcjami. Wtedy organizm najlepiej ją wykorzystuje.

 

5. Zainstaluj aplikację do przypominania o piciu wody

Jest wiele aplikacji przypominających o piciu odpwiednich ilości wody. Jedna z nich - Hydro na Androida - obliczy i zasugeruje zapotrzebowanie Twojego organizmu na wodę i wyznaczy Twój hydro-cel na każdy dzień. Regularne przypomnienia, śledzenie i porównywanie wyników na wykresach i statystykach, pełna personalizacja – ułatwi pamiętanie o piciu wody.

6. Działaj na zmysły

Kup duży szklany dzbanek, wlej do niego czystą wodę źródlaną, dodaj listki mięty lub melisy, plasterki cytryny, pomarańczy lub owoców sezonowych. Niech będzie kolorowo, soczyście, orzeźwiająco. Postaw dzbanek w centralnym miejscu na stole – niech każdy ma ochotę po niego sięgnąć. Pamiętaj, że brak odpowiedniego nawodnienia wpływa negatywnie na wszystkie procesy życiowe. Aby być zdrowym i tryskać energią, powinniśmy pić przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Nie pozwól aby w Twoim domu zabrakło wody źródlanej. Miej ją zawsze pod ręką. Sprawdź ofertę Eden na nowoczesny dystrybutor wody MySpring i dostawy wody do domu>>

 

Przeczytaj jeszcze:

ZNOWU TA WODA? A MOŻE COŚ INNEGO? >>

WODA W CODZIENNEJ DIECIE DZIECI I DOROSŁYCH – OKIEM LEKARZA >>

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ WODĘ >>