WODA W CODZIENNEJ DIECIE DZIECI I DOROSŁYCH - OKIEM LEKARZA

Przyjemniej w domu
Lek. med. Anna Senderska

Lek. med.
Anna Senderska

Sprawdź ile tak naprawdę powinieneś pić wody, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Czy Twoje dziecko może pić soki? Czy znasz metodę Hollidaya i Segara? O roli wody w naszej codziennej diecie i diecie naszych dzieci, o tym jakie płyny pić i w jakiej ilości rozmawiamy z lekarzem-dietetykiem Anną Senderską. 

W internecie dużo jest złotych rad na temat picia wody i tego, że trzeba odstawić kolorowe napoje a dzieciom podawać czystą wodę. Jak to wygląda w praktyce – w codziennym życiu lekarza-dietetyka?

Dzień rozpoczynam i kończę szklanką wody. Taką zasadę staram się też wpoić moim dzieciom i moim pacjentom. Woda jest środowiskiem, w którym zachodzą nasze najważniejsze procesy życiowe i jej niedobór ma dla organizmu katastrofalne konsekwencje. Jest niezbędna w procesach trawienia i transportu składników odżywczych oraz bierze udział w usuwaniu toksycznych substancji, wytwarzanych w organizmie w każdej minucie życia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby utrzymywać zawartość wody w organizmie na stałym, optymalnym poziomie. Dobra dieta zaczyna się od dobrego nawodnienia organizmu.

Woda dla dziecka i Twojej rodziny. Sprawdź wygodne dostawy do domu >>

Ile wody mamy pić w takim razie? Jest tyle przeliczników i opinii, że można się w tym wszystkim pogubić...

Zdecydowanie więcej niż podpowiada nam zdroworozsądkowe, intuicyjne myślenie. Gdy pojawia się pragnienie, organizm już jest lekko odwodniony. Woda jest głównym składnikiem organizmu i stanowi mniej więcej 60% masy ciała, a w przypadku małych dzieci jest to nawet 80%. Ilość pobieranych płynów zależy od wieku, płci, aktywności fizycznej, warunków środowiskowych (temperatura i wilgotność powietrza) oraz stanów chorobowych. Podczas gorączki, biegunki czy wymiotów potrzebujemy oczywiście więcej wody. Dla poszczególnych grup wiekowych normy spożycia płynów są ściśle określone.

Ile wody powinno przyjmować dziecko a ile człowiek dorosły?

W przypadku spożycia wody przez dzieci zalecam stosowanie się do metody Hollidaya i Segara:

- przy wadze dziecka do 10kg: 100ml wody na każdy kilogram masy ciała;
- dzieci o wadze powyżej 10kg powinny otrzymywać litr wody + 50ml na każdy kilogram powyżej 10kg,
- natomiast przy wadze 20kg i więcej należy stosować przelicznik: 1,5 litra wody +20ml na każdy kilogram powyżej 20kg.

Dorośli powinni wypijać w normalnych warunkach od 1,5 do 3 litrów wody, w zależności od masy ciała lub ilości spożywanych kalorii. Przyjmuje się że wraz z każdą przyjętą 1kcal powinniśmy też dostarczyć organizmowi 1 ml wody. Pamiętajmy jednak, że w produktach spożywczych również jest dostarczana woda - szczególnie w warzywach i owocach. Jeśli mamy zdrowy zwyczaj codziennego jedzenia zalecanej porcji warzyw i owoców to prawie połowa zapotrzebowania na wodę kryje się w tych produktach. Najprostszym testem gdy mamy wątpliwości czy wypijamy wystarczająco dużo wody jest policzenie, ile razy byliśmy w toalecie. Dla mnie, lekarza-dietetyka, satysfakcjonującą odpowiedzią jest 5 razy w ciągu doby.

A jak to jest faktycznie z tym naszym „spożyciem” wody?

Pomimo licznych artykułów w codziennej prasie, programów w mediach, porad ekspertów oraz rosnącej świadomości społeczeństwa na temat picia wody nasze społeczeństwo nadal pozostaje w tyle wśród krajów Europy, a wyniki raportów dotyczących picia wody wśród Polaków są... zatrważające! Prawie 60% Polek i 80% Polaków pije za mało wody! Konsekwencje tego stanu rzeczy obserwuję codziennie w moim gabinecie: kamica nerkowa, nawracające zakażenia dróg moczowych, zaparcia, suchość błon śluzowych, zawroty głowy i wiele, wiele innych przykrych dolegliwości. Migrena, udar, zaburzenia rytmu serca lub chwiejne nadciśnienie tętnicze - szczególnie u osób starszych - nie zawsze kojarzą nam się z niedoborem wody i elektrolitów w organizmie, a można by ich uniknąć przy odpowiedniej ilości wypijanych płynów.

Czy ma Pani jakąś radę dla osób, które nie lubią smaku czystej wody? Czy nie mogą – zamiast wodą - uzupełnić niedobór płynów w organizmie sokami, napojami, kawą lub herbatą...

a może jeszcze wodą smakową? Proszę tego absolutnie nie robić. Do regularnego nawadniania należy stosować czystą najlepiej źródlaną wodę, która jest wolna od zanieczyszczeń - zarówno bakterii jaki i szkodliwych pierwiastków – a ponadto dostarcza dobrze zbilansowaną ilość elektrolitów. Można podawać ją małym dzieciom oraz osobom starszym, u których występują liczne schorzenia, w których jakość wody odgrywa bardzo ważną rolę. Zaś co do samego smaku: jak mawiał Leonardo da Vinci „prostota jest szczytem wyrafinowania”. Proszę odstawić słodzone soki i dać szansę wodzie a po tygodniu czy dwóch każdy poczuje jej smak. Dobra wiadomość jest taka, że spożywać możemy zarówno wodę niegazowaną jak i gazowaną - wbrew powszechnej opinii, woda gazowana jest tak samo zdrowa, a w pewnych sytuacjach, np. w upały, sprawdza się nawet lepiej, skuteczniej gasząc pragnienie, a zawarty w niej dwutlenek węgla posiada właściwości bakteriobójcze.

W takim razie jeżeli zdecydujemy się przejść całą rodziną na jasną, nawodnioną stronę mocy i pić zwykłą, czystą wodę, to czy mamy ją pić w jakiś szczególny sposób?

Przede wszystkim proszę nie pić na siłę, duszkiem zalecanej ilości naraz, żeby tylko odfajkować dzienną dawkę. To tak nie działa. Wodę należy pić regularnie, najlepiej małymi porcjami np. w każdej godzinie dnia po około 100-150ml. A dobry nawyk picia wody należy wyrobić już w dzieciństwie. Rodzice więcej zrobią dla swoich dzieci wyrabiając w nich nawyk picia wody, niż posyłając na naukę trzeciego języka obcego. Łatwo to osiągnąć gdy woda w domu zawsze JEST, a słodzone soki czy napoje BYWAJĄ.

 

Przeczytaj również:

ZNOWU TA WODA? A MOŻE COŚ INNEGO?>>

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ WODĘ>>

JAK PRZEKONAĆ RODZINĘ DO PICIA CZYSTEJ WODY>>

DLACZEGO FRANCUZKI SĄ TAKIE SZCZUPŁE?>>