Na zdrowie i do dna! Zobacz, co daje picie wody

Woda i kawa

1 litr na 30 kilogramów masy ciała – tyle płynów (czyli wody i innych napojów) dziennie powinien przyjmować dorosły człowiek. W praktyce przekłada się to na 1,5–2,5 litra, czyli 6–10 szklanek każdego dnia. Wzmożona aktywność oraz wyższa temperatura powietrza dodatkowo zwiększają zapotrzebowanie na płyny. Dlaczego jednak picie dużej ilości wody jest tak ważne?

Organizm człowieka w około 60% składa się z wody. W samym mózgu jest jej 80%, a we krwi – aż 86%. Niemal wszystkie organy wewnętrzne potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania. Nic więc dziwnego, że picie wody okazuje się tak istotne dla ludzkiego organizmu.

Co daje picie wody – 8 powodów, dla których warto sięgać po wodę

Utrata nawet 1–2% wody powoduje uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją, natomiast 10-procentowy niedobór może zagrozić życiu. Stałe nawadnianie organizmu zwiększa efektywność i pozwala na podtrzymywanie procesów zachodzących w ludzkim ciele. Jakie jeszcze korzyści przynosi woda?

 1. Poprawia trawienie – woda zawarta w ślinie i sokach żołądkowych umożliwia formowanie kęsów, przełykanie oraz transport pokarmu po przewodzie pokarmowym. Woda uczestniczy również w dostarczaniu substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu.
 1. Oczyszcza organizm – woda pozwala na wydalanie z organizmu szkodliwych lub zbędnych składników przemiany materii.
 1. Wspomaga odchudzanie – picie wody przyspiesza metabolizm oraz hamuje uczucie głodu (głód jest często mylony z pragnieniem!). Co więcej – woda nie zawiera cukru i ma 0 kalorii, warto więc zastąpić nią dosładzane soki czy napoje gazowane.
 1. Poprawia wygląd i elastyczność cery – dzięki przyjmowaniu odpowiednich ilości wody skóra staje się nawilżona i jędrna, a zmarszczki na jej powierzchni ulegają spłyceniu. Woda pozwala również… walczyć z cellulitem.

  Tutaj przeczytasz więcej na temat tego, jak woda pomaga w odchudzaniu >>  

 1. Reguluje temperaturę organizmu – gdy temperatura na zewnątrz organizmu staje się zbyt wysoka, z powierzchni skóry paruje woda wydzielana pod postacią potu.
 1. Redukuje zmęczenie – picie wody, także w pracy, pozwala utrzymać optymalne nawodnienie i dotlenienie mózgu oraz wszystkich tkanek organizmu. Zapewnienie stałego dostępu do wody dla pracowników ma więc kluczowe znaczenie – poprawia ich koncentrację i wydajność.
 1. Poprawia wytrzymałość i sprawność fizyczną – przy niedoborze wody zmniejsza się możliwość mięśni do wykonywania skurczów oraz spada ciśnienie krwi odpowiadającej m.in. za dotlenienie organizmu.
 1. Zapobiega wielu dolegliwościom – picie dużej ilości wody łagodzi bóle głowy, zapobiega zaparciom, chorobom serca oraz nerek, a także koi zgagę.

co daje picie wody

Picie wody pozwala zadbać o zdrowie i sprawność fizyczną. Co więcej określone warunki i aktywności zwiększają dodatkowo zapotrzebowanie na płyny. Picie dużej ilości wody jest szczególnie ważne, jeśli:

 • przebywasz w ciepłym pomieszczeniu (np. ogrzewanym biurze);
 • pijesz dużo kawy i herbaty, które mogą prowadzić do częściowej utraty wody z organizmu;
 • uprawiasz sporty lub czeka Cię duży wysiłek fizyczny.

Jeśli więc zapominasz o regularnym nawadnianiu swojego organizmu – wypróbuj aplikacje na telefon, które Ci o tym przypomną.

Pamiętaj również, że woda w szczególny sposób jest potrzebna dzieciom, gdyż wspomaga ich prawidłowy rozwój. W 1. roku życia maluchy powinny otrzymać około 800 ml płynów na dobę (w tym ok. 400 ml wody). Dzieci między 1. a 3. rokiem życia powinny pić już około 1300 ml płynów na dobę, a ruchliwe przedszkolaki – nawet 1700 ml. Dlatego warto od najmłodszych lat budować w nich zdrowe nawyki.

Jak pić wodę?

Wodę należy pić regularnie – najlepiej często, ale w mniejszych ilościach. Dzięki temu organizm lepiej przyswoi płyny. Jednorazowe przyjęcie zbyt dużej porcji wody może doprowadzić natomiast do wypłukiwania soli mineralnych. Organizm z reguły sam sygnalizuje, że potrzebuje płynów. Nie należy jednak doprowadzać do przedłużającego się, silnego uczucia pragnienia – świadczy to bowiem o odwodnieniu, które może być niebezpieczne dla zdrowia.

Warto sięgnąć po wodę tuż po przebudzeniu. Wypicie rano szklanki tego płynu pozwoli bowiem uzupełnić niedobory wody powstałe w nocy oraz pobudzić przemianę materii. Osobom odchudzającym się poleca się również picie szklanki wody na około 20 minut przed posiłkiem – sprawi to, że przyjmą mniejszą ilość pokarmu.

Jaką wodę pić?

Korzystne dla organizmu jest zarówno picie wody niegazowanej, jak i gazowanej. Przy czym woda gazowana, ze względu na zawartość dwutlenku węgla, bywa uważana za bardziej orzeźwiającą. Powinny jej jednak unikać osoby z problemami gastrycznymi, mające kłopoty z krtanią, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz małe dzieci. W przypadku picia wody niegazowanej nie ma żadnych ograniczeń.

Jeśli nie przepadasz za neutralnym smakiem wody, możesz wzbogacić go, dodając plasterki cytryny (woda z cytryną przed śniadaniem pobudza metabolizm i orzeźwia skuteczniej niż kawa!), limonki, ogórka lub owoce: maliny, jeżyny, truskawki. Zobacz również, jak przekonać swoją rodzinę do picia wody.

Woda gazowana i niegazowana to jednak nie wszystko. Dostępne są również wody mineralne i mineralizowane, które – poza nawadnianiem organizmu i gaszeniem pragnienia – dostarczają również określone pierwiastki, takie jak magnez, wapń czy sód. Warto dobierać je zgodnie z potrzebami własnego organizmu. Tutaj dowiesz się więcej na temat wody mineralizowanej z wapniem i magnezem.

Pamiętaj: woda to naturalne zdrowie!  

Zobacz również: