MITY O WODZIE DO PICIA - CZYLI JAK JEST NAPRAWDĘ?

Przyjemniej w domu

 

PRAWDA CZY FAŁSZ? Jeżeli myślisz, że kupowanie wody w małej butelce jest najlepsze dla zdrowia dziecka, lub że picie wody źródlanej wypłukuje minerały z organizmu – koniecznie zweryfikuj swoje przekonania! Odpowiedź jak jest naprawdę, znajdziesz w tym artykule.

MIT 1

Wodę źródlaną trzeba przegotować przed podaniem dziecku.

Nie trzeba. Wody źródlane z dobrego, pewnego źródła nie wymagają gotowania. W nowoczesnych rozlewniach są wielokrotnie sprawdzane pod kątem czystości na każdym etapie produkcji. Spełniają surowe wymogi PZH i Sanepidu. W przypadku jednak najmłodszych niemowląt (do 6 m.ż.) każdą wodę warto przegotować.

Woda dla dziecka i Twojej rodziny. Sprawdź wygodne dostawy do domu >>

MIT 2

Nie należy podawać wody dzieciom do 6 miesiąca życia

Niemowlętom do 6 miesiąca życia, które są karmione wyłącznie piersią, zazwyczaj nie trzeba podawać dodatkowych płynów, w tym także wody. Natomiast jeżeli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, lub gdy oddaje mało moczu, czy przebywa w gorącym otoczeniu, należy podać czystą, niesłodzoną wodę do picia i skonsultować się z lekarzem.

MIT 3

Najlepsza dla małych dzieci jest woda z dużą ilością minerałów Zgodnie ze „Stanowiskiem Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież” dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia optymalne są wody źródlane i niskozmineralizowane. Wody wysokozmineralizowane mogą być szkodliwe dla małych dzieci.

MIT 4

Nie należy obawiać się podawania dzieciom przegotowanej wody z kranu Wody źródlane mają bardziej restrykcyjne wymagania odnośnie obecności bakterii czy potencjalnie niebezpiecznych substancji, a sieć wodociągowa nie zawsze jest najlepszej jakości, dlatego małym dzieciom nie jest zalecana woda z kranu.

MIT 5

Picie wody nie odchudza

Picie czystej wody przyczynia się do zrzucenia wagi. Woda nie dostarcza kalorii. Wypełniając żołądek pomaga hamować uczucie głodu. Prowadzi do zmniejszenia spożycia energii całkowitej i zwiększenia stopnia utleniania tłuszczu w porównaniu z innymi napojami.

MIT 6 Woda mineralna jest zdrowsza niż źródlana

To zależy od stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb każdego organizmu. O wartości wody decyduje nie tylko obecność składników mineralnych, ale też jej pierwotna czystość i bezpieczeństwo chemiczno-mikrobiologiczne. Twierdzenie, że woda mineralna jest zdrowsza od źródlanej jest bezpodstawne.

MIT 7

Picie wody źródlanej wypłukuje składniki mineralne z organizmu

Spożycie wody źródlanej czy mineralnej niskozmineralizowanej nie wpływa na zwiększenie wydalania składników mineralnych z organizmu. Wody źródlane i mineralne niskozmineralizowane są przeznaczone do stałego spożycia na co dzień – są bezpieczne dla każdego.

MIT 8

Dla dzieci zdrowsza jest woda kupowana w małych butelkach.

To oczywiście mit. W małych butelkach znajduje się ta sama woda, którą spożywamy z dużej butelki. Dodatkowo woda kupowana w małych butelkach jest droższa, a do kosza wyrzucamy mnóstwo zużytych plastikowych opakowań. A może kupić kolorowy, ekologiczny bidon i zabierać wodę z domu?  

 

  Przeczytaj również:

WODA W CODZIENNEJ DIECIE DZIECI I DOROSŁYCH – OKIEM LEKARZA>>

ZNOWU TA WODA? A MOŻE COŚ INNEGO?>>

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ WODĘ>>

JAK PRZEKONAĆ RODZINĘ DO PICIA CZYSTEJ WODY>>