LEASING EKSPRESÓW DO KAWY – DLACZEGO SIĘ OPŁACA

Twoja firma

Ekspres kawowy do firmy już wybrany? Teraz czas na nie mniej ważną decyzję, dotyczącą formy zakupu i finasowania. Sposób w jaki „kupimy” urządzenie ma istotny wpływ na optymalizację finansową i podatkową całego przedsięwzięcia. Warto rozważyć opcję leasingu ekspresu do kawy.

Zanim przejdziemy do omawiania korzyści z leasingu, zastanówmy się nad najprostszą opcją wejścia w posiadanie ekspresu kawowego. Przedsiębiorca po prostu kupuje urządzenie przelewając odpowiednią kwotę na rzecz sprzedawcy i na potwierdzenie transakcji dostaje fakturę VAT. To rzeczywiście najprostsze ale... niekoniecznie dobre z punktu widzenia optymalizacji podatkowej oraz tego, co w firmach nazywa się cash flow.

Zakup tradycyjny

Dobrej jakości ekspres do kawy potrafiący obsłużyć biuro, punkt handlowy, zakład kosmetyczny czy salon fryzjerski to nie jest – niestety - urządzenie tanie. Jeśli przedsiębiorca chce go kupić z „marszu” musi od razu wyłożyć sporo gotówki, a niestety ekspres nie „wejdzie” mu jednorazowo w koszty. Jeśli cena netto urządzenia wynosi więcej niż 3500 zł musi być on amortyzowany według stawki 20% lub – gdy jest to urządzenie technologicznie zaawansowane i oparte na układach mikroprocesorowych wg maksymalnej stawki 40%. Przedsiębiorca wykłada więc gotówkę od razu, ale korzyści podatkowe rozłożone są w czasie na okres od 2,5 do nawet 5 lat. Przy zakupie na raty sytuacja jest podatkowo identyczna, a dochodzi dodatkowy koszt obsługi kredytu.

I w takich sytuacjach przedsiębiorcom przychodzi z pomocą bardzo popularna forma nabycia urządzeń jaką jest leasing.

Leasing przyjacielem przedsiębiorcy

Leasing jest formą dzierżawy, w której firma przekazuje nam do dyspozycji maszyny, sprzęt czy urządzenia w zamian za comiesięczną opłatę. Po wygaśnięciu okresu umowy leasingu mamy prawo wykupić leasingowany sprzęt na własność. Pewnie każdy z nas spotkał się z tą formą finansowania zakupu samochodu, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystając z leasingu nabywać dowolne inne dobra – od parku maszynowego fabryki po komputer do małej agencji reklamowej. A także – jak w naszym przykładzie – profesjonalny ekspres kawowy do firmy.

 

Leasing ekspresu do kawy

Leasing ekspresu do kawy

Jakie korzyści daje przedsiębiorcy leasing, że stał się on tak popularną formą nabywania dóbr do firmy?
Po pierwsze przedsiębiorca nie angażuje w zakup całego kapitału, a jedynie drobną jego część. Już za 5%, 10% czy 20% wartości urządzenia (w zależności od wariantu umowy), od jutra możemy mieć w firmie profesjonalny ekspres kawowy. Ktoś powie, że to tak jakbyśmy kupowali sprzęt na raty... Owszem podobnie, ale leasing ma uproszczone w stosunku do kredytowania ratalnego procedury, gdyż oddany nam w użytkowanie sprzęt nie jest jeszcze naszą własnością. Największa korzyść jednak dopiero przed nami...

Leasing jako tarcza podatkowa

W czasie trwania umowy leasingu otrzymywać będziemy co miesiąc fakturę VAT – koszt netto tej faktury w całości jest naszym kosztem uzyskania przychodu, a więc obniża podstawę opodatkowania. Naliczony podatek VAT podlega całkowitemu odliczeniu. Takie podejście sprawia, że leasing stwarza firmie możliwość optymalizacji podatkowej, której nie ma w tradycyjnych formach zakupu.

Powtórzmy to raz jeszcze: gdy KUPUJEMY musimy jednorazowo wyłożyć pieniądze (lub wziąć oprocentowany kredyt na zakup), a ekspres kawowy będzie nam wchodził w koszty małymi porcjami w postaci rat amortyzacyjnych przez co najmniej 2,5 roku. Gdy LEASINGUJEMY to płacimy za urządzenie małymi porcjami w comiesięcznych ratach, a całkowity koszt tych rat rozliczamy na bieżąco zarówno w podatku PIT/CIT jak i VAT.

Syndrom posiadacza

My Polacy lubimy posiadać – mieć swój samochód, swoje mieszkanie, swój komputer. Lubimy to poczucie, że kupiliśmy coś i to jest nasze, a tym samym możemy tym swobodnie dysponować. Świat powoli odchodzi od posiadania na rzecz wynajmowania, bo czego by o posiadaniu nie mówić, to jednak bywa ono też uciążliwym związaniem rąk. Ogranicza naszą mobilność, dostosowywanie się do zachodzących zmian... Gdy kupimy na własność ekspres dostosowany do obecnego etapu rozwoju firmy, za rok może się okazać, że nie wystarczy przygotowanie 20 kaw dziennie, bo potrzebujemy 40 kaw, a nasze urządzenie ledwo zipie, pracując na najwyższych obrotach powyżej swoich technologicznych możliwości. Jeśli je kupiliśmy to jesteśmy uziemieni, jeśli wyleasingowaliśmy możemy po prostu zwrócić przedmiot leasingu i wziąć lepszy model.

Ale nawet dla osób lubiących „posiadać” leasing ma dobrą wiadomość – istotą tej formy nabycia sprzętu (co stanowi podstawową różnicę z dzierżawą) jest fakt, że po upływie okresu umowy i zapłaceniu ostatniej raty możemy za drobną, czasami wręcz symboliczną kwotę wykupić urządzenie na własność.

Podsumowując: Zdecydowaliśmy się na leasing. Profesjonalny ekspres kawowy zagościł w naszej firmie choć zapłaciliśmy za niego zaledwie drobny procent wartości. Co miesiąc płacimy ratę za sprzęt, a faktura w całości stanowi nasz koszt uzyskania przychodu. A na koniec umowy za drobną, z góry określoną w umowie opłatę, staniemy się pełnoprawnymi właścicielami urządzenia. W międzyczasie mamy komfort, że gdyby zmieniły się warunki prowadzenia naszego biznesu (likwidacja działalności gospodarczej lub rozrośnięcie się biura) możemy łatwo wyplątać się z umowy na dowolnym etapie jej trwania.

Leasing? Wchodzę w to

Dla przykładu weźmy bardzo popularny model ekspresu kawowego Lirika OTC znanej firmy Saeco. Jest to ciśnieniowy ekspres kawowy wyposażony w młynek (wsypujemy kawę ziarnistą, która jest na bieżąco mielona), moduł spieniający mleko, potrafiący przygotowywać 2 kawy jednocześnie, serwujący do wyboru kawę czarną, espresso, cappuccino i latte macchiato po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Ekspres przeznaczony jest do serwowania dziennie od 10 do 20 kaw.

Przyjmijmy, że serwuje on w naszej firmie średnio 15 kaw dziennie przez 22 dni robocze w miesiącu, czyli 330 kaw miesięcznie. Umowę leasingową zawarliśmy na najczęściej wybierany okres czyli 36 miesięcy (3 lata). Miesięczna rata leasingowa za ten profesjonalny ekspres kawowy wynosi zaledwie 54,06 zł miesięcznie netto, przy czym kwota ta stanowi nasz koszt uzyskania przychodu. Dla firmy płacącej 19% podatek liniowy, faktyczny koszt ekspresu wynosi więc 43,79 zł miesięcznie, co przy 22 dniach roboczych w miesiącu, daje dzienny koszt utrzymania naszego biurowego „baristy” w kwocie 1,99 zł! Na koniec okresu obowiązywania umowy ekspres możemy (choć nie musimy) wykupić na własność za 154,90 zł netto.

Dodatkowo możemy zawrzeć umowę leasingową w wersji premium, zapewniającą nam bezpłatny montaż ekspresu, szkolenia pracowników z obsługi, filtr zmiękczający wodę oraz płyn do odkamieniania. A gdy wraz z ekspresem zamawiać będziemy także kawę w okresie leasingu otrzymamy zarówno 10% rabat na kawę, jak i zostaniemy zwolnieni z opłaty wykupującej urządzenie – ekspres przejdzie na naszą własność za darmo!

Miesięczny koszt raty leasingowej, zależy od modelu ekspresu, długości okresu leasingowego oraz wybranego pakietu. Sprawdź już teraz jakie raty jesteś skłonny zapłacić za posiadanie w swojej firmie profesjonalnego ekspresu kawowego.  

Przeczytaj jeszcze:

Dzierżawa ekspresów do kawy, leasing czy zakup? Ekspert radzi co wybrać do firmy>>

Jak rozliczyć zakup ekspresu i kawy do firmy>>

Jak podawać kawę czyli kawowy savoir vivre w firmie>>

Jaki ciśnieniowy ekspres wybrać do firmy>>

Latte Art dla początkujących>>