DZIERŻAWA EKSPRESÓW DO KAWY, LEASING CZY ZAKUP? EKSPERT RADZI CO WYBRAĆ DO FIRMY

Twoja firma

 

Ewa Pasieczna

Artykuł napisany przez eksperta: Ewę Pasieczną - biegłego rewidenta nr 12325, prezes zarządu S&P Audyt. Pracowała jako główna księgowa, jako kontroler w urzędzie kontroli skarbowej, a obecnie jako audytor.

Przychodzimy rano do pracy i większość z nas w pierwszej kolejności robi kawę. Kawa nie tylko stawia nas na nogi, ale jest nieodłącznym elementem spotkań biznesowych. Gorąca, lekko gorzka, mocna kawa z rana na przebudzenie – przyznacie, że nie ma nic lepszego. Zwłaszcza kawa z ekspresu ciśnieniowego, zrobiona ze świeżo zmielonej kawy, bezpośrednio przed zaparzeniem. Cena takiego profesjonalnego ekspresu zwykle jest wysoka. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć co bardziej mu się opłaca, czy zakup za gotówkę, a może na raty, leasing ekspresu, czy też dzierżawa. 

Zakup za gotówkę ekspresu do kawy łączy się z wydatkowaniem całej wartości ekspresu od razu. Pozytywem w tym przypadku jest możliwość zaliczenia wartości netto takiego ekspresu w koszty uzyskania przychodów, o ile nie przekracza on kwoty 3.500 zł. Zakup droższego ekspresu powoduje konieczność ujęcia go na ewidencji środków trwałych i rozliczanie w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych. Roczna stawka dla amortyzacji ekspresów identyfikowana na podstawie wykazu zamieszczonego w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynosi 20%. Jeżeli zakupimy urządzenie technologicznie zaawansowane, którego sterowanie będzie oparte na układach mikroprocesorowych, to będziemy mogli podwyższyć stawkę amortyzacji przy uwzględnieniu współczynnika nie wyższego niż 2,0 ze względu na szybki postęp techniczny, czyli w efekcie roczna stawka amortyzacji może wynieść nawet 40%. Przy zakupie mamy oczywiście prawo do odliczenia podatku VAT. Minusem zakupu na własność jest konieczność ponoszenia kosztów i ryzyka opieki techniczno – serwisowej. Kolejnym minusem jest to, że nawet najdroższy ekspres staje się z upływem czasu przestarzały. Praktycznie po zakończeniu okresu amortyzacji (2,5 roku) jesteśmy zmuszeni do wymiany ekspresu na nowy.

Zakup ekspresu do kawy na raty różni się tylko tym, że nie musimy wydatkować całej kwoty od razu. Podobnie jak w poprzednim przypadku mamy prawo zaliczyć wartość netto takiego ekspresu w koszty uzyskania przychodów jednorazowo albo poprzez odpisy amortyzacyjne. Spłacamy ekspres w ratach comiesięcznych, zaliczając do kosztów uzyskania przychodów odsetki kredytowe. Minusem tego sposobu zakupu jest obniżenie zdolności kredytowej biorącego zakup na raty.

Ekspres do kawy w leasingu. Ekspres do kawy możemy również użytkować w leasingu. Uproszczone i sprowadzone do minimum procedury i brak konieczności przedstawiania dodatkowego zabezpieczenia sprzyjają małym i średnim firmom. Jako leasingobiorcy ekspresu do kawy płacimy raty przez określony czas, zatem ma to niewielki wpływ na płynność finansową przedsiębiorcy. Każda rata w wartości netto jest traktowana jako ponoszone koszty uzyskania przychodu. Podatek VAT wykazywany na fakturach zwiększa nam pulę podatku naliczonego, który obniża łączne zobowiązanie w podatku od towarów i usług. Nie musimy wydatkować całej kwoty od razu, ale podobnie jak w przypadku zakupu na raty, leasing obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy. Po okresie spłaty ekspres może zostać wykupiony przez leasingobiorcę. Niewątpliwym pozytywem tego rozwiązania w jest możliwość elastycznego kształtowania rat. Dodatkowym atutem jest szeroki pakiet profitów, takich jak: możliwość wykupu ekspresu do kawy za 0 zł po zakończeniu umowy, w zależności od pakietu w cenie mamy zapewniony montaż ekspresu, szkolenia pracowników z obsługi, filtr do ekspresu zmiękczający wodę oraz płyn do odkamieniania ekspresu.

Leasing ekspresu do kawy Leasing ekspresu do kawy

 

Dzierżawa ekspresu do kawy to ostatnia z możliwości, jaką oferuje rynek. Pozytywem tego rozwiązania jest fakt, że jest on relatywnie tańszy od leasingu. Nie musimy na wstępie ponosić wysokich kosztów zakupu ekspresu. Jest to oferta skierowana na pewno do tych przedsiębiorców, którym zależy zawsze na najnowszym sprzęcie, którym nie zależy na późniejszym posiadaniu ekspresu na własność. Wynajem długoterminowy pozwala obniżać ponoszone koszty na kilka innych sposobów. Przede wszystkim, wynajem nie jest traktowany jako obciążenie kredytowe. W związku z tym firma zachowuje pełną zdolność kredytową. Co więcej, wysokość opłat za wynajem liczy się jako koszt uzyskania przychodu i obniża zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym. Podobnie jak w przypadku leasingu podatek VAT z faktur za wynajem obniża nam łączne zobowiązanie w podatku od towarów i usług. Istotne jest to, że po okresie wynajmu nie następuje wykupienie użytkowanego ekspresu. Sprzedaż lub utylizacja przestarzałego bądź zepsutego ekspresu to zmartwienie firmy wynajmującej. Podobnie jak jego serwis i naprawa. Dzierżawa skierowana jest na pewno do tych klientów, którzy cenią sobie proste i funkcjonalne rozwiązania.

Podsumowanie przedstawionych rozwiązań prezentuje poniższa tabela:

Ekspres do kawy - zakup, leasing czy dzierżawa

Ekspres do kawy - zakup, leasing czy dzierżawa

Przeczytaj jeszcze:

Ekspresy do kawy dla firm

Ekspresy do kawy na kapsułki

Ekspresy na kawę ziarnistą