Jak podawać kawę, czyli kawowy savoir vivre w firmie

Woda i kawa

Jeżeli w swoim biurze przyjmujesz gości – wiesz jak ważna jest znajomość zasad savoir vivre podczas spotkań. Odpowiednie podanie dobrze przyrządzonej i aromatycznej kawy z pewnością pomoże Ci w wywarciu dobrego wrażenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zabłysnąć w towarzystwie, a nie sparzyć się podczas serwowania kawy – przeczytaj ten artykuł!

W czym serwować kawę, aby wydobyć głębię jej aromatu?

Dla Włochów, filiżanka kawy to rytuał: samotnie czy z przyjaciółmi, to jeden z najważniejszych punktów dnia. Zwyczaj picia kawy po włosku przeniósł się także do polskich biur. W zależności od jej rodzaju, kawa podawana jest albo w odpowiedniej do tego porcelanie, albo w wysokich szklankach, lub kubkach. Niektórzy piją kawę w specjalnie do tego zaprojektowanych kieliszkach, ponieważ wygląda w nich bardzo efektownie. To, po jakie naczynie sięgamy, zależy od sytuacji, pory dnia czy nastroju. Warto poznać kanon serwowania kawy i stosować go w swoim biurze.

kawa Lavazza

 

Aromatyczne espresso serwuje się w małej, ogrzanej przed podaniem, białej filiżance o pojemności ok. 50 - 70 ml, wypełniając ją tylko do połowy. Biel podkreśla ciemny kolor kawowego naparu i pozwala ocenić jego jakość. Klasyczna filiżanka do espresso powinna być wykonana z porcelany o szczególnie grubych ściankach, utrzymujących wysoką temperaturę, a cylindryczny kształt powinien ułatwiać tworzenie się idealnej pianki na powierzchni kawy.

Idealną filiżankę do espresso stworzyła firma Lavazza. Jej kolekcja Design Collection powstała do serwowania autentycznej, włoskiej espresso, łącząc elegancję, najwyższej jakości i trwałości materiały, z prostotą i nienagannym, klasycznym stylem marki.

Gorące, włoskie espresso pije się zarówno z cukrem, jak i gorzkie. Często podaje się do niego małą szklaneczkę wody, która służy do przepłukania kubków smakowych przed każdym łykiem kawy.

Espresso

Espresso

 

Cappuccino, czyli espresso z dodatkiem spienionego mleka, podawane powinno być w filiżance o objętości 150-180 ml. Do tego rodzaju kawy mlecznej, zaserwować można kruche francuskie ciastka i rogaliki. Łagodniejszą odmianą cappuccino jest cappuccino chiaro (serwowane z dodatkiem większej ilości mleka), zaś mocniejszą – cappuccino scuro (z mniejszą ilością mleka).

Cappuccino

Cappuccino

 

Latte Macchiato – warstwowe latte, które serwuje się w szklance o pojemności 220-250 ml

Kawa latte macchiato

Kawa latte macchiato

 

Kawa latte – pojedyncze espresso z dużą ilością spienionego mleka, które możemy podawać zarówno w filiżance, jak i w szklance objętości 220-250 ml; we Francji podawana jest w miseczkach.

Kawa latte

Kawa latte

 

Jak serwować kawę na spotkaniu? Biurowa etykieta wskazuje, że w pierwszej kolejności napoje podaje się gościowi. Filiżankę podaje się prawą ręką z prawej strony. Jeżeli zdecydujemy się na przygotowanie zastawy wcześniej, to puste filiżanki powinny znaleźć się z prawej strony nakrycia.
Osoba podająca kawę może poczekać chwilę na delikatne instrukcje szefa. To on jest gospodarzem więc decyduje o kolejności. Jeżeli filiżankę pierwszy otrzyma szef, może przekazać temu z gości, kogo chce uhonorować, np. kobiecie. Jest to również wyjście z sytuacji, gdy nie wiadomo komu pierwszemu podać kawę – gościowi, czy szefowi.

Kawa z ciastkiem czy bez?

Kawa najlepiej komponuje się z małą gorzką czekoladką, herbatnikiem korzennym lub migdałkiem oprószonym kakao. Do kaw śniadaniowych możemy podać francuskie rogaliki. Jeżeli kawę serwujemy na spotkaniu biznesowym – bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie podanie samej kawy. Pamiętajmy, aby nie podawać razem z kawą ciastek z kremem. Ich słodki smak nie pasuje do kawowej goryczki!

Mleko – ciepłe czy zimne?

Jeżeli biurowy ekspres serwuje tylko czarną kawę, mleko powinniśmy podać gościom oddzielnie w specjalnym dzbanuszku lub mleczniku. Mleko powinno być delikatnie podgrzane. Dobrej jakości, ciśnieniowe ekspresy do kawy posiadają dyszę do spieniania. Można też podgrzać mleko w specjalnie do tego przeznaczonym spieniaczu. Wtedy możemy od razu zaserwować kawę, którą gość sobie życzy.

Wystarczy wiedzieć, jak ją przyrządzić.  

filiżanki lavazza

Co zrobić z łyżeczką?

Wszyscy wiedzą, że nie wolno pić kawy z łyżeczką wewnątrz filiżanki. Co jednak z nią zrobić po wymieszaniu napoju? Zacznijmy od początku... Filiżankę z kawą powinniśmy serwować na spodku. Obok filiżanki, również na spodku układamy łyżeczkę, skierowaną uchwytem do gościa, po prawej stronie. Po użyciu, łyżeczkę odkładamy na spodek tak, aby całą powierzchnią stykała się z naczyniem. Etykieta zabrania opierania łyżeczki o kant spodka lub filiżanki. Pamiętajmy również, że łyżeczka do kawy służy jedynie do jej mieszania.

Kawowy savoir vivre można szybko opanować. Jeżeli chcesz aby każde Twoje spotkanie odbywało się w dobrej atmosferze, wystarczy mieć profesjonalny ekspres, który sam przyrządza aromatyczną kawę. 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:

Kawa - to warto wiedzieć - infografika >>

Jak rozliczyć zakup ekspresu i kawy do firmy >>

Jaki ekspres do kawy wybrać do firmy >>

Dlaczego warto sięgnąć po szklankę wody w pracy >>

7 sposobów na sukces w biznesie >>