Jak w 5 krokach stworzyć własny plan kariery zawodowej?

Życie biura

Lato to doskonały moment, aby pomyśleć o swojej karierze zawodowej. Niezależnie od tego czy chciałbyś piąć się po szczeblach hierarchii, czy całkowicie zmienić zawód, dobrze jest mieć plan, mający zaprowadzić Cię do celu. Poniżej przedstawiamy sposoby, które ułatwią Ci stworzenie planu, dzięki któremu upewnisz się, że Ty i Twoja kariera - jesteście na dobrej drodze.

1. Zwolnij

Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jeśli naprawdę chcesz się dowiedzieć, co przyniesie kolejny rok (lub następne 5 lat), potrzebujesz dać sobie trochę czasu na myślenie. Zaplanuj sobie czas pod koniec dnia lub w trakcie dojazdów do pracy, żeby zastanowić się nad kolejnymi ruchami w karierze.

2. Oceń swoją sytuację

Aby podjąć dalsze kroki będziesz musiał zadać sobie trudne pytania. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej obecnej sytuacji zawodowej, zapytaj siebie dlaczego. Może musisz zostawać po godzinach lub męczą cię dojazdy? A może zawsze marzyłeś o założeniu własnej firmy? Jeżeli problemem jest praca, której nie lubisz, może powinieneś znaleźć nową na przykład taką, która umożliwi Ci elastyczne godziny pracy. Zdecyduj jaki rodzaj pracy sprawiłby, że z radością budziłbyś się każdego poranka. Więcej o zrealizowaniu własnych pasji znajdziesz w artykule Rób to co kochasz, a osiągniesz sukces?

3. Poszukuj

Jeśli zdecydowałeś się już na kierunek, który odpowiada Twoim zainteresowaniom, nadszedł czas na poszukiwania. Jeśli dopiero zaczynasz w nowej branży możliwe, że będziesz musiał rozpocząć od stanowiska dla początkujących. Nie zniechęcaj się! Dzięki pasji i zaangażowaniu błyskawicznie wypłyniesz na szerokie wody. Jeśli natomiast jesteś już w branży, którą znasz i lubisz, szukaj sposobów, aby się rozwijać i tym samym awansować. Pobudź swoje myślenie, poszerzaj wiedzę i zyskuj nowe doświadczenia.

4. Opracuj plan

Najpierw określ cel. Kiedy planujesz swoją karierę zawodową bądź konkretny od samego początku. Określ sposoby w jaki osiągniesz swoje marzenia oraz podaj terminy ich realizacji. Małymi krokami osiągniesz wszystko! Plan działania opracuj tak, aby był realny i mierzalny. Rozpisz go na etapy z podaniem konkretnych dat.

5. Sprawdź się

Twój plan kariery posłuży ci jako mapa w czasie podejmowania nowych decyzji w karierze oraz życiu. Nie musisz jednak rygorystycznie go przestrzegać. W czasie swojej drogi możesz napotkać nowe ścieżki, którymi będziesz chciał podążyć. Bądź elastyczny i kieruj się intuicją. Po realizacji każdego z etapów świętuj każdy sukces i pogratuluj sobie osiągnięć oraz rozwoju kariery - dobra robota!

Przeczytaj również:

Chcesz być milionerem? Myśl jak milioner >>

6 aktywności latem, które pozytywnie wpłyną na Twoją karierę >>

Jak poinformować szefa o słabych wynikach >>