Rób to co kochasz, a osiągniesz sukces? Obalamy mit naszych czasów.

Woda i kawa

Rób to co kochasz! Podążaj za swoją pasją! Oto mantry naszych czasów. Czy jednak nie przyjmujemy ich bezkrytycznie? Czy te prawdopodobnie najbardziej powszechne rady w kwestii robienia kariery gwarantują osiągnięcie celu?

Przyjrzyjmy się problemowi z bliska. Podążanie za swoimi pasjami jest jednym ze współczesnych ideałów. Teoria propagująca realizację własnych pasji na drodze zawodowej pojawiła się w latach siedemdziesiątych i w miarę upływu czasu nabrała charakteru niekwestionowanego dogmatu. Co więcej – wszyscy, łącznie z biznesowym guru naszych czasów Steve'm Jobs'em na czele, propagują taki styl myślenia. Posłuchajmy jego rady: „Twoja praca wypełni dużą część twojego życia i jedyny sposób na to, aby być prawdziwie spełnionym, to robić to, co wierzysz, że jest świetną robotą. A jedyny sposób na robienie świetnej roboty, to kochanie tego, co robisz.

Jeśli jeszcze tego nie znalazłeś, szukaj dalej. Nie spoczywaj.” Całkiem zachęcająca perspektywa - szukać całe życie tego, co się kocha robić. A co jeżeli tego nie znajdę albo nie wiem co kocham robić? Prawda jest taka, że praca czy wykształcenie większości ludzi niewiele mają wspólnego z ich pasjami. Gdyby słuchać większości rad wygłaszanych ex catedra przez biznesowych guru, wszyscy którzy mają jakąś pasję, zapaleni narciarze, tancerze czy też czytelnicy musieliby stawić czoła wielu problemom zawodowym. We współczesnej kulturze promuje się możliwość przeobrażenia swoich zainteresowań w lukratywną karierę dzięki magii silnej woli. Nic dziwnego, że tak duża liczba osób ciągle zmienia pracę i odczuwa brak satysfakcji zawodowej. Spróbujmy podejść do sprawy inaczej. Oto cztery sposoby, które pomogą Wam odnaleźć drogę do zawodowego spełnienia:

NIE RÓB TEGO, CO KOCHASZ - POKOCHAJ TO, CO ROBISZ

Koncentrowanie się na poszukiwaniu tego, co kochasz robić, może okazać się stratą czasu. Spróbuj raczej pokochać to, co masz. Zaakceptuj miejsce, w którym jesteś i spróbuj wyciągnąć jak najwięcej dobrego dla siebie. Jednym z najważniejszych czynników gwarantujących zadowolenie zawodowe jest po prostu doświadczenie. Jeśli wykonujesz pracę monotonną i nudną to możesz postrzegać pracę jedynie jako sposób na zapłatę rachunków, ale możesz też dostrzec w swoim zawodzie drogę w kierunku czegoś lepszego. Nie koncentruj się na przeszkodach, problemach. Kontroluj to, czego możesz się nauczyć, wyznaczaj sobie cele, wypracuj kontakty zawodowe. Bądź cierpliwy. W miarę upływu czasu pasja przychodzi wraz z doświadczeniem.

NIE MUSISZ BYĆ MISTRZEM - BĄDŹ RZEMIEŚLNIKIEM

Ludzie zapatrzeni w swoje pasje często pytają: „Czego tak naprawdę chcę?”. Takie myślenie rodzi u nich obsesję na punkcie tego, czy dana praca jest dla nich odpowiednia, czy spełniają swoją życiową misję. Dokładnie uświadamiają sobie wszystko to, czego nie lubią w swojej pracy, skupiają się na problemach, myślą że sukces czeka na nich gdzie indziej. W konsekwencji poziom satysfakcji zawodowej i zadowolenia gwałtownie spada. Jeśli często zadajesz sobie podobne pytania – spójrz na sprawę inaczej. Wyobraź sobie, że jesteś bardzo dobrym rzemieślnikiem, który dąży do doskonalenia swoich umiejętności. Rzemieślnicze podejście do pracy zakłada, że sukces jest ściśle związany z jakością, bez względu na to w jakiej dziedzinie działasz. Zamiast myśleć o tym, czy dane zajęcie jest dla Ciebie odpowiednie, skup się na jakości wykonywanych prac. Niech jakość tego, co robisz stanie się Twoim priorytetem, a wkrótce stanie się również źródłem Twojego sukcesu.

BĄDŹ WYTRWAŁY I SIĘGAJ PO WIĘCEJ

Cierpliwie i wytrwale doskonal to, co robisz. Taka jest droga rzemieślnika, prowadząca do poziomu eksperta. W szachach gracz musi poświęcić około 10 000 godzin, żeby stać się mistrzem. Prawdziwi profesjonaliści wcale jednak nie poprzestają na osiągnięciu poziomu ekspertów, ale próbują wykonywać swoje zadania w jeszcze bardziej zaangażowany sposób, wykonując celowe ćwiczenia polegające na analizie trudnych, teoretycznych problemów. Postaw sobie za zadanie ćwiczenie i rozważanie problemów z Twojej dziedziny.

ZDOBYWAJ WIEDZĘ I CENNE UMIEJĘTNOŚCI

Ludzie posiadający nietuzinkowe kompetencje mają większe szansę na zdobycie dobrej pracy. Takie umiejętności, zwane również kapitałem zawodowym, pomogą Ci wyróżnić się na tle innych. Na przykład firma zajmująca się specjalistycznymi tłumaczeniami zatrudnia dwóch tłumaczy - Piotr jest nowicjuszem w dziedzinie tłumaczeń i posiada wykształcenie w zakresie filologii angielskiej. Zatrudniono go ponieważ ma dobry słuch językowy. Z kolei Anna studiowała filologię angielską i prawo. Ciężko pracowała, aby stać się prawdziwym ekspertem z dziedziny prawa i specjalistycznych tłumaczeń w tej dziedzinie. Kiedy firma doświadczy trudnego okresu pod względem finansowym, to właśnie Piotr będzie musiał odejść z pracy. Dlaczego? Ponieważ Anna dysponuje unikalnymi i cennymi dla firmy umiejętnościami. Pracujcie nad poprawą jakości wszystkiego, co robicie. Nie wahajcie się, nawet jeśli jest to równoznaczne z potrzebą nabycia nowej, cennej umiejętności. Dzięki temu wzbogacicie swój kapitał zawodowy.

Może Cię również zainteresować:

Co się dzieje w naszym mózgu, gdy ćwiczymy >>

3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, przedstawiając swoje pomysły szefowi >>

8 inspiracji, dzięki którym poradzisz sobie ze stresem w pracy >>

Szef Tobą manipuluje? 5 sposobów, jak sobie z tym radzić >>