SZEŚĆ AKTYWNOŚCI W LECIE, KTÓRE KORZYSTNIE WPŁYNĄ NA TWOJĄ KARIERĘ

Życie biura

Lato jest czasem, w którym wiele osób chce odetchnąć od zajmowania się swoją karierą. Rekrutacje i zatrudnianie nowych pracowników ulegają spowolnieniu, ważne projekty i decyzje odkładane są na wrzesień, ludzie wyjeżdżają na wakacje... Trzeba przyznać, że ostatnią rzeczą, którą ktokolwiek z nas chciałby się zajmować w pogodny dzień, jest to w jaki sposób zrobić krok naprzód w swojej karierze, prawda? Chcemy się dobrze bawić, a nie koncentrować na pracy! Przynajmniej po godzinach ;)

To wszystko prawda , ale – jeżeli zależy nam na rozwoju zawodowym - nie powinniśmy odcinać się od spraw związanych z naszą karierą nawet w okresie letnim.

Podczas wakacji możesz skorzystać z sześciu propozycji, które mogą mieć niebagatelny wpływ na twoją karierę. Oto one:

1. Stwórz tablicę przedstawiającą stan Twojej kariery za dziesięć lat i wykorzystaj ją do wykreowania wizualnej prezentacji tego, co chcesz osiągnąć w swoim życiu zawodowym. Zapytaj samego/samą siebie: „Jakie cele muszę zrealizować, aby osiągnąć to, do czego dążę?”. Napisz je i przypnij na tablicę. Spoglądaj na nią codziennie przez parę minut, przypominając sobie o starym powiedzeniu: „Jeżeli jesteś w stanie sobie to wyobrazić, jesteś też w stanie to osiągnąć”. Pozytywne wyobrażenia mają ogromny wpływ na naszą zdolność do osiągnięcia sukcesu.

2. Wybierz temat przewodni na czas lata. W lecie – choć trwa tak krótko - zazwyczaj mamy więcej czasu dla siebie. Wykorzystaj ten czas, aby poszerzyć wiedzę lub rozwinąć u siebie te umiejętności i talenty, na które zazwyczaj nie masz czasu. Czy jest coś, czym chciałbyś/chciałabyś zajmować się w większym stopniu? Albo coś, co chcesz jeszcze zobaczyć lub zrealizować? Dobierz do swojego tematu odpowiednią lekturę, przesłuchaj audiobooka, spotykaj się i rozmawiaj z ludźmi, którzy mogą Ci pomóc. Wykorzystaj ten czas najlepiej jak potrafisz – jednocześnie dobrze się bawiąc ;)

3. Zacznij uprawiać nową aktywność sportową, lub znajdź sobie nowe hobby. Za każdym razem, kiedy zajmujemy się nowym hobby, działamy z korzyścią dla rozwoju mózgu. Nauka czegoś nowego, zwłaszcza jeżeli to sprawia nam przyjemność, ma niezwykle pozytywne działanie na nasze samopoczucie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jeżeli jest to aktywność sportowa, pozytywny efekt jest jeszcze większy. Uprawiając sport wspomagasz siebie w dążeniu i realizacji własnych celów. Nauczy Cię to jak być wytrwałym, cierpliwym w oczekiwaniu na efekty i jak się nie poddawać. Świetną aktywnością będzie bieganie. Jeżeli jeszcze nie zacząłeś biegać a chciałbyś to zrobić – mamy dla Ciebie bezpłatny poradnik – jak zacząć biegać. Przeczytaj go i zacznij nowy etap w życiu. 

4. Udzielaj się towarzysko, kiedy tylko jest to możliwe. Ciepłe, letnie wieczory sprzyjają nawiązywaniu nowych kontaktów – także biznesowych. Modne miejskie knajpki, grille, koncerty plenerowe, wydarzenia kulturalne, spotkania u znajomych etc. są nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale sprzyjają również poznawaniu nowych, interesujących osób w przyjemnych okolicznościach. Czy istnieje jakikolwiek lepszy sposób nawiązywania nowych znajomości niż dobra zabawa czy ciekawa rozmowa, podczas wspólnie spędzanego czasu? Dzięki temu poszerzysz własne horyzonty, wzbogacisz własną wiedzę i dostarczysz sobie nowej energii do działania. Wykorzystaj przynajmniej część tego czasu do wymiany wizytówek z osobami które uważasz za wartościowe i wzmocnienia swojej sieci kontaktów.

5. Pomyśl o założeniu własnego bloga, w którym będziesz poruszać tematykę związaną z Twoją branżą, umiejętnościami itp. Dzięki portalowi LinkedIn każdy może kreować opinie! Nie pozwól, aby ołówek w Twoim oknie statusu był bezużyteczny. Napisz artykuł, w którym przedstawisz własną wiedzę merytoryczną z której może skorzystać ktoś inny. Zachęć do dyskusji. Gdy jesteśmy w stanie wyrazić to co wiemy, jednocześnie potwierdzamy, że potrafimy tego dokonać. To świetna okazja – aby podeprzeć swoje kompetencje.

6. Jeżeli nie masz czasu na pisanie własnych tekstów, znajdź mądre i adekwatne artykuły związane z Twoją branżą i/lub karierą oraz podziel się nimi na portalach społecznościowych, dodając własny komentarz. Zapewnij innym dostęp do Twojej sfery zawodowej, tak aby mogli dowiedzieć się, co czytasz i co się dla Ciebie liczy. Stawiając siebie w kontekście rzeczy na których zależy Ci zawodowo – spowodujesz, że inni tak będą Ciebie postrzegać. Konsekwencja jest kwestią kluczową w rozwoju kariery. Przez cały czas powinniśmy szukać rozwiązań, dzięki którym będziemy iść naprzód. Omówione wyżej propozycje działania mogą okazać się w tym pomocne, a dobra zabawa nie musi na tym ucierpieć :)

Jeżeli macie inne sposoby na budowanie własnej kariery latem – podzielcie się z innymi w komentarzach.