Czujesz spadek formy w pracy? Sięgnij po szklankę wody

Życie biura

 

Masz problemy z koncentracją i efektywnością? Łatwo wpadasz w złość, zniecierpliwienie? Zastanów się, czy wystarczająco dużo pijesz. Wody oczywiście! Utrata płynów na poziomie 5% masy ciała, ogranicza wydajność pracy aż o 30%. Nie wierzysz? Przeczytaj nasz artykuł!

 

Mózg ludzki w ponad 85% składa się z wody.

Brak jego odpowiedniego nawodnienia jest szybko odczuwalny. Pojawia się spadek koncentracji, pogorszenie pamięci krótkotrwałej, zmęczenie psychiczne i często ból głowy. Nawet przy niewielkim odwodnieniu od 1 do 2% spada zdolność koncentracji i wykonywania prostych obliczeń, obniża się szybkość reakcji psychomotorycznych. Dzieje się tak, ponieważ odwodnienie powoduje obniżenie poziomu wytwarzania energii przez mózg. Kiedy mózg traci wodę zwalniają wszystkie procesy biochemiczne, wywołując również skutki w postaci złego samopoczucia.

Jedną z przyczyn pojawienia się depresji jest niski poziom serotoniny. Aminokwasem koniecznym do biosyntezy tego hormonu jest tryptofan. Kiedy organizm jest odwodniony, jego transport w organizmie jest znacznie utrudniony. W konsekwencji obniża się poziom serotoniny, a my czujemy się przygnębieni i rozdrażnieni.

Caroline Edmonds, psycholog kliniczna z Uniwersytetu Wschodniego Londynu przeprowadziła badania dowodzące, że mózg któremu zmniejszamy racje wody, zaczyna zwalniać i w efekcie pracuje gorzej. Testom poddano osoby w różnym wieku. Poproszono je aby zgłosiły się rano, na czczo do sali egzaminacyjnej. Na miejscu zostały poczęstowane szklanką wody i zbożowym batonikiem. Później dostali zadania do rozwiązania w dość krótkim czasie. Następnego dnia było podobnie – z tą różnicą, że śniadanie składało się tylko z batonika. Nikt nie dostał wody. Zestaw zadań testował to samo – szybkość myślenia.

Okazało się, że spragnione wody mózgi nie pracowały już tak błyskotliwie jak dzień wcześniej.

Dlatego jeśli poczujesz spadek koncentracji w pracy – sięgnij po szklankę czystej wody!

 

MySpring dostawa wody do domu

 

 

Odwodnienie to gorsze wyniki w pracy

W normalnych warunkach fizjologicznych człowiek traci wodę podczas oddychania i wydalania. Jeżeli ubytek wody z organizmu nie zostanie uzupełniony, to dochodzi do odwodnienia. Skutki odwodnienia można zauważyć praktycznie od razu, choć zazwyczaj nie wiemy co jest ich przyczyną. Zmęczenie, bóle głowy, osłabienie, spadek koncentracji i sił fizycznych, obniżenie nastroju i chęci do pracy umysłowej – te wszystkie objawy dokuczają tym, którzy piją mało wody a w ciągu dnia przebywają w suchym, klimatyzowanym biurze. Jednoprocentowe odwodnienie, nie daje poczucia pragnienia, objawia się natomiast zmęczeniem i spadkiem koncentracji. To jest sygnał, żeby sięgnąć po wodę. Pragnienie pojawia się, kiedy następuje dwu lub trzy procentowe odwodnienie organizmu. Wtedy włączają się wszystkie czujniki - baroreceptory, osmoreceptory - które informują, że zagęszczony jest mocz i trzeba wprowadzić więcej wody do organizmu. Istnieją dwie formy odwodnienia. Odwodnienie ostre występuje na przykład w wyniku długotrwałego wysiłku fizycznego bądź przebywania w wysokich temperaturach. Człowiek w takich warunkach traci dużo wody i to w bardzo szybkim czasie.

Odwodnienie przewlekłe wynika z przyjmowania mniejszej ilości płynów niż przewiduje dzienne zapotrzebowanie i dotyka większości z nas.

Zgodnie z badaniami „Polacy a woda” zrealizowanymi na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze” w styczniu 2014 r., aż 91% Polaków spożywa za mało wody. 11% Polaków deklaruje, że w ogóle nie pije czystej wody. Co trzeci Polak twierdzi, że pije wodę regularnie, ale tak naprawdę tylko 6% badanych faktycznie spożywa ją w zalecanej ilości.

Procentowe skutki odwodnienia: Odwodnienie na poziomie 1% - powoduje obniżenie sprawności fizycznej i umysłowej. Odwodnienie na poziomie 3% - powoduje osłabienie organizmu, utratę sił i zmęczenie, suchość w gardle, utrata elastyczności skóry. Odwodnienie na poziomie 5-6% - powoduje senność. Czasami wystarczy wypić szklankę wody, by przegnać senność. Odwodnienie na poziomie 10% - powoduje niewydolność fizyczną i psychiczną. 10% odwodnienie organizmu jest bardzo groźne dla układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. Odwodnienie organizmu powyżej 15% jest niebezpieczne dla życia - grozi śmiercią.

Jeżeli nasza codzienna dieta jest uboga w czystą wodę, jeżeli jemy mało soczystych naturalnych pokarmów jak warzywa i owoce - najprawdopodobniej cierpimy na chroniczne odwodnienie.

Skutkuje to stałymi objawami takimi jak: osłabienie, rozdrażnienie, brak chęci do działania w pracy i poza nią. Picie wystarczającej ilości wody to pierwszy krok do tego aby poczuć się lepiej i aby być zdrowszym. Jeżeli połączymy to ze zdrowym trybem życia i zadbamy o wyrobienie dobrych nawyków - będziemy funkcjonować lepiej i efektywniej.    

 

Jak utrzymać formę w pracy

 

 

  Chcesz utrzymać formę w domu? Miej czystą wodę źródlaną zawsze pod ręką. Sprawdź ofertę Eden na nowoczesny dystrybutor wody MySpring i dostawy wody do domu>>  

Przeczytaj jeszcze:

WODA W CODZIENNEJ DIECIE DZIECI I DOROSŁYCH – OKIEM LEKARZA>>

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ WODĘ>>

JAK PRZEKONAĆ RODZINĘ DO PICIA CZYSTEJ WODY>>

DLACZEGO FRANCUZKI SĄ TAKIE SZCZUPŁE?>>