7 sposobów na sukces w biznesie

Twoja firma

 

Sukces to przedmiot pożądania absolutnie każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, jaki rodzaj biznesu prowadzi. W Polsce nie jest łatwo prowadzić własną firmę. Mimo pozytywnych zmian i optymistycznych sygnałów gospodarczych, przedsiębiorcy nadal borykają się z licznymi barierami, ponoszą niepotrzebne koszty i ryzyko, stają wobec problemów które uniemożliwiają rozwój i dobre funkcjonowanie firmy. Jednak pomimo ciężkiej sytuacji wielu przedsiębiorcom i małym firmom udaje się odnosić spektakularne sukcesy. 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Ernest&Young „Barometr Przedsiębiorczości” (2012) za główne czynniki sukcesu w Polsce uznano: wytrwałość i ciężką pracę, zespół kompetentnych pracowników, umiejętność współpracy z ludźmi, skłonność do podejmowania ryzyka, znajomość branży i innowacyjność. Dodajmy do tego poniższe rady i możesz być pewien, że sukces stanie w końcu na Twojej drodze.

1. Uwierz w siebie i wytyczaj śmiałe cele

Jednym z najważniejszych warunków działania w biznesie jest przekonanie, że realizacja wybranego celu jest możliwa oraz, że jest się osobą która ten cel zrealizuje, mimo napotkanych przeszkód. Pamiętaj, że jedyne ograniczenia czają się w umyśle.

2. Kieruj się odwagą, nie strachem

Żeby osiągnąć sukces – trzeba być odważnym. Aby stać się odważnym, trzeba wyjść ze swojej bezpiecznej strefy komfortu i zacząć podejmować odważne decyzje. Niezależnie od tego czy podjęta decyzja skończy się sukcesem czy porażką – wyciągnij z tego wnioski, ucz się i idź do przodu.

3. Twórz wartość, która będzie warta o wiele więcej, niż pieniądze które za nią dostajesz

Stworzenie produktu lub usługi, która jest wartością dla klientów nie jest proste. Ale jeżeli opracujesz produkt, który w oczach klienta będzie cenniejszy niż cena którą musi za nią zapłacić – wtedy zyskasz grupę klientów na wiele lat.

4. Podejmuj takie decyzje, które są istotne w perspektywie długoterminowej

Długoterminowe wyniki są ważniejsze niż jednorazowe zarobienie szybkich pieniędzy. Podejmuj takie decyzje, które ze strategicznego punktu widzenia są lepsze dla firmy i jej rozwoju. Zawsze analizuj sytuację i odpowiadaj sobie na pytanie, czy to konkretne działanie pozwoli Ci na osiąganie korzyści finansowych w perspektywie miesięcy czy też lat.

5. Zawsze dostarczaj to co sprzedajesz na czas

Staraj się zaspokajać potrzeby swoich klientów nawet szybciej niż obiecujesz. Dotrzymuj obietnic i bądź rzetelny nie tylko w biznesie – ale też w życiu prywatnym.

6. Obsługuj swoich klientów w najlepszy możliwy sposób

Jeżeli posiadasz pracowników odpowiadających za kontakt z klientami, upewnij się że obsługują klientów w odpowiedni sposób. Traktuj klientów tak, jak sam chcialbyś być traktowany.

7. Zbuduj zespół marzeń i otocz się pracownikami, którzy będą szczęśliwi pracując z Tobą

Ostatni punkt to jeden z najważniejszych czynników sukcesu biznesowego. Instytut Gallupa przez 25 lat obserwował wybrane firmy do badań, prowadząc jednocześnie wywiady z milionem ich pracowników. Badania te identyfikowały związek pomiędzy opiniami pracowników a wynikami osiąganymi przez firmę. Na podstawie tych badań zbudowano kwestionariusz zawierający 12 najważniejszych pytań, pomagających określić czy dana firma odniesie sukces w biznesie. Statystyczną pewność trwałego sukcesu rynkowego mają te firmy, których pracownicy odpowiadają TAK na niżej wymienione pytania.

Chcesz wiedzieć czy odniesiesz sukces? Mamy dla Ciebie specjalny kwestionariusz! 

Wydrukuj go i rozdaj swoim pracownikom do anonimowego wypełnienia. Zbierz ankiety i sprawdź wyniki. Według badaczy Instytutu Gallupa, tych dwanaście pytań pozwala najdokładniej i najszybciej ocenić jakość miejsca pracy. Zdaniem "Wielkich Menedżerów", najważniejszych jest sześć pierwszych pytań.

Kwestionariusz opinii pracowników o miejscu pracy wg Instytutu Gallupa - Eden Springs

Warto zapamiętać: kto ma pracowników chcących pracować jak najlepiej, dobrze czujących się na swoich stanowiskach, wyposażonych w dobre narzędzia, docenianych, mających wpływ na to, co dzieje się w firmie i mogących zaspokajać potrzebę rozwoju osobistego - ten będzie miał świetny produkt, nowoczesne technologie, dobry marketing i profesjonalną sprzedaż.

Będziemy wdzięczni jeżeli podzielisz się z nami swoimi doświadczeniami. Jeżeli masz już swój zespół marzeń lub chciałbyś pochwalić się swoimi osiągnięciami - napisz do nas: olga.falczynska@pl.edensprings.com

Czeka Cię miła niespodzianka.  

 

Może Cię również zainteresować:

8 kroków do bycia lepszym liderem >>

27 cytatów, które pomogą Ci osiągnąć sukces >>

10 rzeczy, których nie należy robić przed pójściem do pracy >>

10 powodów, dla których warto pić wodę >>

Kawa – to warto wiedzieć – infografika >>