Jak dbać o zdrowie pracownika?

Twoja firma

Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników to nie tylko stosowanie się do zasad BHP czy zapewnienie ochrony przed zagrożeniami (hałasem, wysoką lub niską temperaturą itd.). To także szereg działań prozdrowotnych o charakterze motywacyjnym i profilaktycznym. Sprawdź, jak zadbać o zdrowie pracowników, i przekonaj się, co na tym zyskasz!

Promocja zdrowia w miejscu pracy sprawi, że zatrudnione osoby będą cieszyły się dobrym samopoczuciem, a dzięki temu zwiększy się ich zaangażowanie i efektywność. Lepsze zdrowie pracowników oznacza jednocześnie spadek liczby zwolnień chorobowych, co bezpośrednio przekłada się na poprawę wydajności całego zespołu. Obecnie firmy mogą korzystać z licznych pozapłacowych świadczeń, które ułatwiają dbanie o zdrowie pracowników.

Zobacz również: Dobre samopoczucie pracowników – wydatek czy inwestycja?

1.     Prawidłowe odżywianie

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia właściwe odżywianie może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20%. Pracodawca nie ma wprawdzie realnego wpływu na to, jakie posiłki osoby zatrudnione w firmie spożywają w ciągu dnia, może jednak promować odpowiednie nawyki żywieniowe. Dobrym pomysłem będzie zamówienie dostaw owoców do miejsca pracy, które choć częściowo pokryją dzienne zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze oraz ograniczą podjadanie słodyczy. Inne rozwiązania (wymagające jednak większych nakładów finansowych) są związane z odpowiednym żywieniem – to m.in. udostępnienie firmowego baru, serwującego zdrowe dania, lub wręczenie pracownikom bonów na posiłki.

2.     Dostęp do wody

Zgodnie z zasadami Kodeksu Pracy pracodawca musi zagwarantować osobom zatrudnionym w firmie stały dostęp do wody pitnej. Dorosły człowiek – w celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania organizmu – powinien bowiem w ciągu dnia przyjmować 1 l płynów na 30 kg masy swojego ciała (czyli w praktyce 1,5–2,5 l dziennie). Zobacz, jakie zalety ma picie wody.

Warto jednocześnie zatroszczyć się o to, żeby woda dla pracowników miała jak najwyższą jakość. Dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie dystrybutora z wodą filtrowaną lub wodą źródlaną. To bowiem gwarancja łatwego i wygodnego dostępu do czystej, bezpiecznej dla zdrowia wody, która jednocześnie jest nasycona cennymi dla zdrowia minerałami (m.in. wapniem, magnezem i potasem).

3.     Aktywność fizyczna

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim dowodzą, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces uczenia się i kreatywność. Regularne uprawianie sportów nie tylko wzmacnia więc ciało, lecz także poprawia pamięć czy zdolność koncentracji. Dlatego wiele zachodnich firm (i coraz więcej polskich) udostępnia pracownikom takie udogodnienia jak możliwość zagrania w czasie pracy w piłkarzyki lub ping-ponga, a nawet skorzystania z usług masażysty. Najpopularniejszym i najkorzystniejszym z punktu widzenia pracownika benefitem jest jednak karnet sportowy, zachęcający do uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach po pracy. Pracownik może samodzielnie wybrać rodzaj, czas i miejsce aktywności. Dzięki temu, że nie musi płacić za zajęcia (lub płaci niewielki odsetek ceny), korzysta z nich dużo częściej.

4.     Opieka medyczna

Prywatna opieka medyczna (z reguły w formie preferencyjnego abonamentu) stanowi jeden z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych. Dzięki niej pracownicy mają zagwarantowany łatwy dostęp do specjalistycznych badań, mogą więc lepiej zadbać o swoje zdrowie. Nie muszą czekać na odległą w czasie wizytę u lekarza, skraca się tym czasem czas leczenia, a więc zarazem okres nieobecności pracownika. Dostęp do opieki medycznej to jednocześnie skuteczna profilaktyka, która skutkuje zmniejszeniem liczby zwolnień chorobowych.  

Zobacz także:

Bezpieczeństwo w pracy – czyli najważniejsze przepisy BHP w biurze

Benefity pracownicze – jak wpływają na wydajność pracowników?