Benefity pracownicze – jak wpływają na wydajność pracowników?

Twoja firma

Już 3 na 4 firmy przyznają swoim pracownikom dodatkowe benefity.

Pracodawcy coraz częściej zabiegają bowiem o lojalność pracowników, wierząc, że to nie tylko pozytywnie wpłynie na wizerunek przedsiębiorstwa, lecz także na jego sukces finansowy. Okazuje się bowiem, że świadczenia pozapłacowe są zarówno atrakcyjne dla pracowników, jak i korzystne dla pracodawcy. Sprawdź, jak różnego rodzaju benefity mogą przełożyć się na budowanie wartości firmy.

Pozapłacowe świadczenia stanowią ważny element systemu motywacyjnego pracowników oraz jedno z działań aktywnie kształtujących employer branding. Inwestując w kapitał ludzki, pracodawcy stają się postrzegani jako bardziej atrakcyjni dla obecnych i potencjalnych pracowników. Jest to szczególnie istotne w procesie pozyskiwania specjalistów oraz podczas negocjacji warunków zatrudnienia. Pozwala zatrzymać najlepszych pracowników w firmie i zapewnić im warunki sprzyjające budowaniu kompetencji oraz… zaangażowania.

Sprawdź: 7 powodów, dla których najlepsi pracownicy rzucają pracę

Jakich dodatkowych świadczeń oczekują pracownicy?

Do najczęściej oferowanych benefitów należą:

  • darmowa prywatna opieka medyczna,
  • dopłaty do zajęć sportowych,
  • służbowy telefon,
  • służbowy samochód.

Coraz popularniejsze stają się również mniej standardowe świadczenia, takie jak vouchery podróżne czy karnety kulturalne. Mile widziane przez pracowników są także bony na święta, dofinansowanie posiłków w pracy, a nawet… niskooprocentowane  pożyczki.

eden_benefity-pozaplacowe-infografika

Dlaczego warto inwestować w dodatkowe benefity dla pracowników?

Nowocześni i świadomi pracodawcy wiedzą, że do najważniejszych zasobów firmy należą jej pracownicy. Ich zadowolenie bezpośrednio przekłada się na sukces finansowy przedsiębiorstwa. Zadowoleni z warunków (nie tylko finansowych) pracownicy stają się bardziej lojalni i zaangażowani, a co za tym idzie – wydajni, skrupulatni i zmotywowani do podnoszenia swoich kompetencji. Osoby zatrudnione w firmie oferującej dodatkowe benefity mają poczucie, że pracodawca troszczy się o ich komfort. Odwdzięczają się więc tym samym, doceniając swoje miejsce pracy i z zaangażowaniem wypełniając swoje obowiązki. Ich wydajność przekłada się na sukces firmy – dobrze wykonana praca przynosi pracodawcy większe zyski. Udowodniono jednocześnie, że dobre samopoczucie pracowników wpływa również na lojalność klientów.

Co więcej – wprowadzenie pozapłacowych świadczeń dodatkowych jest przez pracownika postrzegane jako podwyżka. Otrzymuje on bowiem możliwość realizowania swoich potrzeb za darmo. Jednocześnie ta opcja okazuje się dla pracodawcy tańsza niż wypłacenie pensji powiększonej o satysfakcjonującą kwotę – przy hurtowym zakupie benefitów firma otrzymuje bowiem atrakcyjne zniżki. Jak wskazuje badanie Bain 2011, warto inwestować w dobre samopoczucie pracowników, ponieważ brak lojalności i zaangażowania pracowników prowadzi do:

  • dużej rotacji w zespole,
  • niskiej produktywności,
  • mniejszej lojalności klientów.

Czynniki te nie tylko stają się przyczyną utraty potencjalnych dochodów (wynika to ze spadku wydajności), lecz także generują dodatkowe koszty związane z koniecznością zatrudnienia i wdrożenia nowych osób.

Co istotne – jak wskazuje cytowane już badanie Blain 2011 – benefitem z najwyższym ROI (stopniem zwrotu z inwestycji) jest wygodny dostęp do wody filtrowanej lub źródlanej (np. ustawienie w firmie dystrybutora) oraz do dobrej jakości kawy z ekspresu. Z udogodnień tych korzysta bardzo wielu pracowników, a jednocześnie nie generują one dużych kosztów dla pracodawcy.

EDEN__benefity_pracownicze_2

Kawę w pracy regularnie pije ponad połowa pracowników – aż połowa z nich przez 8 godzin sięga aż po 3 kubki. Napój ten nie tylko dodaje sił i energii, lecz także stanowi element swoistego rytuału (coffe break), pozwalającego oderwać się na chwilę od obowiązków. Pozwala zrelaksować się i przywrócić wysoki poziom koncentracji. Dobra kawa w firmie motywuje pracowników.

Niezwykle istotną rolę odgrywa również zapewnienie pracownikom stałego dostępu do wody zdatnej do picia – kwestię tę reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej. To więc podstawowy benefit pracowniczy. Warto jednak iść o krok dalej i zadbać o to, aby dostęp do wody był nie tylko stały, lecz także wygodny, oszczędny i ekologiczny. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Woda w firmie – optymalizacja kosztów.

Zobacz również: Dobre samopoczucie pracowników – wydatek czy inwestycja?