Bezpieczeństwo w pracy – czyli najważniejsze przepisy BHP w biurze

Twoja firma

Bez względu na formę zatrudnienia każdy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom biurowym bezpieczne warunki do wykonywania zawodu. Tym samym powinien nie rzadziej niż raz na 6 lat umożliwić im wzięcie udziału w szkoleniu BHP, na którym zapoznają się z najważniejszymi zasadami. Planujesz zorganizować takie szkolenie dla swoich pracowników? Zobacz, jakie tematy są poruszane na szkoleniu BHP i jak ta wiedza może poprawić komfort i bezpieczeństwo w biurze.

Szkolenie BHP jest jedynym obowiązkowym szkoleniem dla pracowników. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę wymóg ten regulują przepisy Kodeksu Pracy, a dokładniej artykuł 237, według którego:

§ 3. Pracodawca zapewnia odpowiednie warunki do przeprowadzania konsultacji, a zwłaszcza zapewnia, aby odbywały się w godzinach pracy. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w konsultacjach pracownicy lub ich przedstawiciele zachowują prawo do wynagrodzenia.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło również muszą przejść szkolenie BHP, co reguluje z kolei artykuł 304 Kodeksu Pracy:

§ 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy (…) osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.

Jakie zasady BHP powinien znać każdy pracownik biurowy? Poznaj listę najważniejszych z nich przygotowaną przez firmę Eden.

Zobacz, co jeszcze powinien wiedzieć pracodawca >>

Stan i rozmiar biura – jak przepisy BHP regulują warunki panujące w pomieszczeniu dla pracowników?

 • Stan biura – przepisy BHP

Biuro, w którym przebywają pracownicy, powinno być przede wszystkim czyste. Nie jest to dobra wola pracodawcy, a jego obowiązek, dlatego Twoje zadanie to np. wynajęcie firmy sprzątającej. W biurze powinny być również przeprowadzane okresowe remonty i konserwacja pomieszczeń. Bardzo ważny jest też dostęp do odpowiedniego oświetlania – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Z obowiązku zagwarantowania dostępu do światła naturalnego są wyłączeni jedynie właściciele przedsiębiorstw mieszczących się w:

 • garażach i kotłowniach,
 • pomieszczeniach handlowych, usługowych i gastronomicznych,
 • przejściach podziemnych,
 • domach handlowych,
 • hotelach,
 • obiektach zabytkowych.

W biurze powinny również panować optymalne warunki umożliwiające komfortową pracę. Co to znaczy?

 1. Temperatura w biurze nie może być niższa niż 18°C.
 2. Klimatyzacja i wentylacja nie powinny powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzania pomieszczeń.
 3. Urządzenia klimatyzacji muszą być regularnie konserwowane i testowane.
 • Wymiary biura – zasady BHP

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na jednego pracownika powinno przypadać:

 • 13m3 wolnej objętości pomieszczenia,
 • 2 m2 wolnej powierzchni podłogi.

W przypadku pomieszczeń bez klimatyzacji minimalna wysokość biura to 3 m. Jeśli natomiast w biurze znajduje się maksymalnie 4 pracowników, a każdy z nich ma 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia, wysokość pokoju może osiągać 2,5 m wysokości.

Ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem w biurach – zwłaszcza w open space’ach są boksy, czyli stanowiska pracy oddzielone ściankami. Jeśli chcesz zastosować je u siebie w firmie, pamiętaj, że muszą być one wykonane z materiału odpornego na rozbicie. Powinieneś zwrócić uwagę również na to, czy zostały zamontowane stabilnie, a więc czy nie przewrócą się na pracownika.

Poznaj wady i zalety pracy biurze typu open space >>

Komfort w pracy – co o zaopatrzeniu pracowników w napoje i środki higieny osobistej mówią przepisy BHP?

Z pewnością wiesz, że jako pracodawca powinieneś zagwarantować swoim pracownikom stały i nieograniczony dostęp do wody pitnej w biurze. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na zasadach umowy o pracę, jak i innych umów cywilnoprawnych. Jak najłatwiej zapewnić wszystkim pracownikom stały dostęp do wody? Do wyboru masz dwa rozwiązania.

 1. Możesz zamówić regularną dostawę wody butelkowanej – firma dostarcza wodę do biura w zależności od ustaleń przyjętych w umowie. Niestety takie rozwiązanie niesie za sobą bardzo duże koszty, gdyż wiąże się zarówno z częstym transportem samej wody, jak i plastikowych opakowań.
 2. Możesz zamówić dostawę dystrybutorów wody źródlanej – firma przywozi wodę do biura w pojemnych butlach zgodnie z ustaleniami przyjętymi w umowie. To rozwiązanie jest dużo tańsze, ponieważ dostawy wody odbywają się rzadziej, a sam ładunek nie zajmuje tak dużo miejsca jak kilkadziesiąt plastikowych butelek PET.
 3. Możesz wypożyczyć dystrybutory filtrujące wodęfirma przywodzi dystrybutor, który podłącza się do źródła wody. Jego zadaniem jest zatrzymywanie stałych osadów (piasek, rdza), a także redukcja kamienia i zmiękczanie wody. To rozwiązanie opłaca się najbardziej, gdy zatrudniasz powyżej 20 pracowników.

Zobacz co wybrać – filtry węglowe czy filtry z odwróconą osmozą? >>

Dystrybutory wody źródlanej Eden są bardziej ekologiczne niż plastikowe butelki PET. Ich duża pojemność (18,9 l) wpływa na zmniejszenie produkcji plastiku, a tym samym ogranicza ilość odpadów z tego materiału – nawet o 54 kg mniej. Ważne jest również to, że jedną butlę wykorzystuje się kilkanaście  razy, co oznacza, że dostarcza ona więcej wody.

Częstotliwość dostaw butli zależy od podpisanej umowy i wielkości przedsiębiorstwa. Standardowe pakiety przewidują transport wody co 4 tygodnie, natomiast do bardzo dużych firm dostawy mogą odbywać się nawet co 2 tygodnie. 

Dystrybutory wody źródlanej – zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy – powinny być umieszczone maksymalnie 75 m od stanowisk pracy. Ponadto miejsce, w którym znajduje się woda pitna, musi być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami.

Poza wodą jako pracodawca powinieneś zapewnić pracownikom wszystkie niezbędne środki higieny osobistej. W przypadku pracy biurowej są to głównie mydła, a także inne produkty takie jak ręczniki jednorazowe czy papier.

Zobacz, jak zoptymalizować koszty wody w firmie >>

Znasz już podstawowe zasady BHP, którymi należy się kierować, prowadząc firmę. Znasz również sposoby umożliwiające Ci przestrzeganie tych przepisów? Zapoznaj się ze szczegółami oferty na stronie głównej Eden.pl.

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Na zdrowie i do dna! Zobacz, co daje picie wody >>

Office manager – kim jest i czym się zajmuje? >>

Sprawdź też aktualną promocję na dostawy wody Eden dla firm >>