DZIECI POTRZEBUJĄ WODY

Przyjemniej w domu

Czy wiesz, że zapotrzebowanie na wodę u niemowląt i małych dzieci - w przeliczeniu na kilogram masy ciała - jest aż czterokrotnie większe niż u osób dorosłych? U dziecka wynosi ono 10-15% jego masy ciała, podczas gdy u dorosłego jest to 2-4%. Dowiedz się jaką wodę powinny pić dzieci.

Przede wszystkim czystą. Bez sztucznych dodatków smakowych, cukrów, słodzików, barwników i reszty wkładu, które proponują dzieciom producenci słodkich napojów. Najlepsza dla dziecka jest czysta woda.

Jaką wodę może pić niemowlę?

Dla niemowląt i małych dzieci najlepsza jest woda źródlana, niskozmineralizowana. Powodem tego jest fakt, że nie zawiera zbyt dużo składników mineralnych, sodu i siarczanów, które nie obciążają nerek i niedojrzałego układu pokarmowego dziecka. Wody źródlane od zaufanego producenta, posiadające wszystkie certyfikaty, są czyste mikrobiologicznie i chemicznie. Woda źródlana jest też niezbędna do przygotowywania posiłków dla dzieci i mleka modyfikowanego. Jeżeli chcesz mieć pewność jej jakości, a przy tym zapewnić sobie i rodzinie wygodę, korzystaj z wygodnych dostaw wody do domu.

Czy niemowlę karmione wyłącznie piersią potrzebuje dopajania?

Zdrowe, karmione wyłącznie piersią niemowlęta nie muszą być dopajane wodą. Płyny, które dziecko traci na skutek pocenia się nawet w upały są wystarczająco zaspokajane wyłącznie przez mleko matki. Zapotrzebowanie na płyny rośnie, gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, lub kiedy jada już kaszki, przeciery i inny pokarm stały. Najlepiej podawać wtedy dziecku do picia czystą wodę i to od razu z kubeczka. Małym dzieciom podajemy kubeczek z wodą co godzinę lub co półtorej godziny.

Czy wodę dla niemowlęcia trzeba przegotować?

Lekarze zwykle radzą, aby przegotowywać wodę, nawet jeśli jest to wysokiej jakości woda źródlana od zaufanego producenta. Jeżeli przygotowujemy dziecku mleko modyfikowane – woda powinna być przegotowana i ostudzona do odpowiedniej temperatury np. 38°C. Jeżeli chcesz mieć pewność, że woda jest dobrze przegotowana - gotuj ją bez przykrycia, przez ok. 3-5 minut.

Ile wody potrzebują niemowlęta i małe dzieci?

Niemowlę karmione tylko piersią nie potrzebuje dodatkowych porcji wody. Pokarm matki zapewnia dostateczną podaż płynów do 6 miesiąca życia u zdrowego niemowlęcia. Malec karmiony mlekiem modyfikowanym powinien dostawać wodę w ilości 1/5 całkowitej porcji mleka, jaką zjada.

Dziecko w 1 roku życia, które ma rozszerzoną dietę i zjada już stałe pokarmy, powinno otrzymać około 800 ml płynów na dobę, w tym powinno dostawać do picia ok. 400 ml wody. Dzieci między 1 a 3 rokiem życia powinny otrzymywać już około 1300 ml płynów na dobę, a ruchliwe przedszkolaki nawet 1700 ml.

 

Przeczytaj również:

WODA W CODZIENNEJ DIECIE DZIECI I DOROSŁYCH – OKIEM LEKARZA>>

ZNOWU TA WODA? A MOŻE COŚ INNEGO?>>

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ WODĘ>>

JAK PRZEKONAĆ RODZINĘ DO PICIA CZYSTEJ WODY>>  

Źródło: http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/karmienie-piersia/karmienie-piersia-w-standardzie-opieki-okoloporodowej http://www.who.int/nutrition/topics/exclusive_breastfeeding/en/