CZYSTA WODA W SZKOLE I PRZEDSZKOLU

Przyjemniej w domu

Od 1 września 2015 r. we wszystkich szkołach został wprowadzony zakaz sprzedaży śmieciowej żywności dla dzieci - w tym przetworzonych, dosładzanych napojów. Szkoły mają obowiązek zapewnienia dzieciom czystej wody do picia. Jeżeli jesteś rodzicem – od Ciebie będzie zależało czy będzie to woda kranowa, woda filtrowana czy woda źródlana. Co wybierzesz?

Nowe przepisy zakazujące sprzedaży "śmieciowego" jedzenia przez szkolne sklepiki obowiązują we wszystkich typach szkół (od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych), a także w przedszkolach. Zakazem są objęte również dosładzane, przetworzone napoje zawierające substancje mogące szkodzić zdrowiu, czyli te po które najchętniej sięgają nasze dzieci. Jak wynika z badań zrealizowanych przez PBS na zlecenie Stowarzyszenia “Woda w Domu i w Biurze”, dzieci piją zdecydowanie za mało czystej wody.

Większość rodziców nie wie, ile wody pije jego dziecko w szkole i czy w ogóle ją pije.

Czy swoje kieszonkowe wydaje na słodkie napoje gazowane, czy dosładzane aspartamem czy syropem glukozowo-fruktozowym soki, albo bardzo szkodliwe dla rozwoju dziecka napoje energetyczne? Jeżeli chcemy, aby nasze dzieci dobrze się rozwijały i cieszyły zdrowiem – nie mogą być odwodnione. Pamiętajmy, że nawet niewielkie odwodnienie w granicach 2% może mieć negatywny wpływ na nastrój, zdolność uczenia się i poziom koncentracji u dzieci. Z badań wynika, że dzieje się tak za sprawą neuronów w mózgu, które są w stanie rejestrować już małe ubytki wody i sygnalizować ten stan innym częściom mózgu odpowiedzialnym za samopoczucie. Jednak - odruchowo - po wodę sięga się dopiero wtedy, gdy pojawia się pragnienie. W przypadku dzieci i młodzieży - inercja w tym zakresie jest jeszcze większa, a uczucie pragnienia jest pierwszym sygnałem, ze organizm jest już odwodniony. Przypomnijmy tylko, że dzieci powinny wypijać od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie, a jeśli jest gorąco albo dziecko jest bardzo aktywne fizycznie, trzeba doliczyć jeszcze dwie szklanki.

EDUKACJA A ZDROWE NAWYKI

Jedną z ról wychowawczych polskich szkół jest edukacja dzieci w zakresie zasad dobrego odżywiania i zdrowego stylu życia, ale nie powinna to być tylko edukacja teoretyczna np. na lekcji godziny wychowawczej. Dziecko powinno mieć zapewniony stały dostęp do czystej wody pitnej w szkole, za którą nie będzie musiało płacić ze swoich pieniędzy kieszonkowych, dźwigać w plecaku, nosić niepotrzebnych plastikowych butelek.  Łatwy dostęp do wody w szkole, w klasie lub na korytarzu podczas przerwy, na lekcjach wf, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, ale także podczas innych lekcji - umożliwi mu odpowiednie nawodnienie, zasmakowanie w czystej wodzie i wyrobienie właściwych, zdrowych nawyków żywieniowych, które zaprocentują lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

 

Jako rodzice, mamy możliwość zadbania o zdrowie dzieci i zapewnienia im stałego dostępu do czystej wody w szkole. Powołując się na ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) art. 54 : "(...) rada rodziców może występować do dyrektora z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki m.in. z wnioskiem o zmianę asortymentu w sklepiku szkolnym oraz zapewnienie wody pitnej uczniom na terenie szkoły.(...)". Rozwiązań na zapewnienie dzieciom dostępu do wody pitnej na terenie szkoły lub przedszkola jest wiele.

WODA ŹRÓDLANA A WODA FILTROWANA - JAKA WODA DO SZKOŁY?

Jeżeli chcemy zapewnić dzieciom najlepszą jakościowo wodę w szkole, to najlepszym rozwiązaniem będą dostawy wody źródlanej w butlach. Dystrybutor wody w szkole ustawiony w miejscu wygodnym dla dzieci, czyli w klasie, na korytarzu, stołówce czy sali gimnastycznej, zapewni dzieciom łatwy i wygodny dostęp do czystej i zawsze świeżej wody. Zapewniając dostawy wody źródlanej do szkoły, od sprawdzonego i wiarygodnego dostawcy, mamy gwarancję jej jakości i pochodzenia.

Alternatywą do wody źródlanej, są dystrybutory filtrujące wodę z kranu. To rozwiązanie zapewnia stały dostęp do czystej wody w szkole i staje się coraz bardziej popularne w szkołach w dużych i średnich miastach. Jakość wody kranowej staje się coraz lepsza. Woda poddana filtracji w wodociągach jest zdatna do picia, ale przepływając przez przestarzałą instalację wodociągową, zardzewiałe, niewymieniane od lat rury – w efekcie końcowym może być wodą już zanieczyszczoną. W warszawskich szkołach i gimnazjach od 1 września będą działać tzw. "źródełka" zapewniające atrakcyjny dla dzieci dostęp do wody kranowej. Źródełka będą montowane po jednym na szkołę, więc dostępność wody dla wszystkich dzieci może być trochę ograniczona. W sukurs może przyjść rodzicom opcja zamontowania w szkołach dystrybutorów filtrujących wodę. Przy tym rozwiązaniu, rodzice mają gwarancję stuprocentowej czystości wody. Warto przy zamawianiu bezbutlowych dystrybutorów wody zwrócić uwagę na jakość ich filtracji. Dobre filtry mają określoną wartość dokładności filtracji na poziomie 0,5 mikrona. Dla porównania jest to ok. 100 razy lepsza dokładność filtrowania od typowych dzbanków filtrujących, więc dzieci mają zapewnioną gwarancję czystej i bezpiecznej wody w szkole.

 

A czy Wasze dzieci mają bezpłatny dostęp do wody pitnej w szkole i przedszkolu? Czy może Wasze dzieci noszą ze sobą wodę do szkoły np. w bidonach? Czy uważacie, że dystrybutory wody w szkole i dostawy wody źródlanej do szkoły to dobry pomysł? Podzielcie się tym z nami w komentarzach!

Przeczytaj również:

Woda w codziennej diecie dzieci i dorosłych - okiem lekarza >>

Przerwa na wodę czyli jak budować zdrowe nawyki w szkole i poza nią >>

Znowu ta woda? A może coś innego?>>

Jak przekonać rodzinę do picia czystej wody>>