PRZERWA NA WODĘ - CZYLI JAK BUDOWAĆ ZDROWE NAWYKI W SZKOLE I POZA NIĄ

Woda i kawa

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Warto zastanowić się, jak wesprzeć dziecko w nauce i w prawidłowym rozwoju. Jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia nie tylko dziecka – ale całej rodziny. Oto kilka tipów dla zapracowanych rodziców.

Jak donosi Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Problem dotyczy zarówno małych dzieci, jak i starszych w wieku szkolnym. Już wśród sześciolatków nadwagę lub otyłość ma 14,8% chłopców i 18% dziewczynek. Nadwaga i otyłość spowodowana jest przede wszystkim złymi nawykami żywieniowymi. Dzieci dużo jedzą ale w ich pożywieniu brakuje wartościowych składników odżywczych. Większość cierpi z powodu niedoboru witamin, zwłaszcza z grupy B. Wiele dzieci wychodzi z domu bez pełnowartościowego śniadania. Niektóre dzieci wypijają rano sok lub zjadają słodkie płatki z mlekiem, a to stanowczo za mało dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Rodzice nie szykują dzieciom kanapek do szkoły, bo wymawiają się brakiem czasu. Za to dzieci kupują w sklepikach słodkie drożdżówki, batony, chipsy i kolorowe napoje. Tylko w nielicznych rodzinach proponuje się dzieciom surowe warzywa, kanapki z chleba razowego i dobrej jakości produkty białkowe, czy świeżo wyciskane soki i czystą wodę.

Chcesz to zmienić? Oto kilka sposobów na szybką zmianę złych nawyków:

1. Zawsze przyrządzaj dziecku zdrowe śniadanie przed wyjściem do szkoły

Jeżeli chcesz aby Twoje dziecko uważało na lekcji, przyswajało wiedzę i do tego było zaangażowane w sprawy szkoły – to musi mieć do tego energię. Zdrowe, odpowiednio zbilansowane śniadanie to energetyczna podstawa całego dnia. Zadbaj o to żeby było kolorowo, wesoło – ale odżywczo i smacznie.

2. Zawsze przygotowuj dziecku drugie śniadanie do szkoły

Możecie to zrobić wspólnie. Im mniejsze dziecko – tym więcej może mieć radości z takiego śniadanka. Do śniadaniówki nie wkładaj niczego co jest słodkim batonem! Nawet jeżeli jest reklamowane jako "zdrowa przekąska" lub "dobre dla kości". Słodkie cukierki zastąp surową marchewką lub pokrojonym jabłkiem.

3. Zapewnij dziecku dostęp do czystej wody w szkole i w domu

Jak mówi Poradnik żywienia dzieci Instytutu Matki i Dziecka: „głównym źródłem płynów powinna być woda dobrej jakości. Dzieci nie powinny pić słodzonych i gazowanych napojów”
Czysta woda w domu i czysta woda w szkole do picia zminimalizuje ryzyko odwodnienia dziecka.  Pamiętajmy, że nawet niewielkie odwodnienie w granicach 2% może mieć negatywny wpływ na nastrój, zdolność uczenia się i poziom koncentracji u dzieci. Przypomnijmy tylko, że dzieci powinny wypijać od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie, a jeśli jest gorąco albo dziecko jest bardzo aktywne fizycznie, trzeba doliczyć jeszcze dwie szklanki.

4. Nie nagradzaj dziecka słodyczami – niech nagrodą będzie przytulenie

Jeżeli dziecko dostało dobrą ocenę, lub zjadło zdrowy posiłek – nie nagradzaj go słodyczami. Zastąp słodycze ciepłym uściskiem. Moc przytulania jest zdrowsza i da dziecku więcej korzyści emocjonalnych.

5. Gotuj obiady w domu i używaj zdrowych produktów

Staraj się spożywać jak najwięcej posiłków w domu, przy wspólnym stole. Nie zamawiaj jedzenia z fastfood'u. Używaj tylko nieprzetworzonych produktów. Jeżeli nie umiesz lub nie lubisz gotować – wystarczy jak zaangażujesz do pomocy domowników. Na pewno razem wymyślicie coś smacznego i zdrowego.

6. Nie wystawiaj dziecku zwolnienia z WF

Lekcje wychowania fizycznego w polskich szkołach pozostawiają wiele do życzenia. Jest ich mało i często są nieprofesjonalnie przeprowadzane. Mimo to warto, aby Twoje dziecko brało w nich udział. To dodatkowa szansa dla młodego organizmu na odstresowanie i odzyskanie energii po godzinach spędzonych w ławce. Z raportu WHO wynika, że nasze 13-latki znalazły się dopiero na 34. miejscu w kategorii aktywność fizyczna (badano dzieci z 39 krajów).

7. Zastąp czas spędzony przy komputerze – czasem na świeżym powietrzu

Coraz więcej czasu dzieci spędzają w domu przed telewizorem lub komputerem, a krócej przebywają na dworze. Każda godzina dziennie spędzona przed telewizorem wiąże się z 2% wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia nadmiernej masy ciała u dziecka.

8. Wydrukuj poniższe zasady i przyklej na lodówce :)

tabela odżywianie ucznia tabela odżywianie ucznia

 

 

 

Przeczytaj również:

 

6 zdrowych napojów dla dzieci w upały >>

Dzieci potrzebują wody>

Znowu ta woda? A może coś innego?>>