Praca w open space – wady i zalety

Życie biura

Świetny sposób na integrację zespołu albo zmora wszystkich pracowników korporacji – zdania na temat pracy w biurze open space są podzielone. Nic zatem dziwnego, że praca w open space ma tylu zwolenników, co przeciwników. Prawda – jak zwykle – leży po środku. Bez wątpienia takie biura mogą budować dobrą atmosferę w zespole, a także pobudzać kreatywność. To ważne, ponieważ okazuje się, że ze wszelkimi niedogodnościami pracy w open space można poradzić sobie w prosty sposób.

Wszystkie kraje świata mają w zwyczaju korzystanie z wynalazków prosto z Ameryki. Dzieje się tak zarówno w świecie techniki, jak i szeroko pojmowanej sztuki. Nie inaczej stało się z bardzo popularnymi biurami open space, które możemy znaleźć w największych ośrodkach miejskich Polski, czyli w Warszawie, Krakowie, Trójmieście czy we Wrocławiu.

Skąd jednak przywędrował do nas pomysł na taką aranżację biur? Jego początków trzeba się doszukiwać na początku XX wieku, konkretnie w 1906 roku. Wtedy w Buffalo zakończyła się budowa pierwszego na świecie biurowca zaprojektowanego tak, aby jego wnętrza bazowały na modelu biur open space. Wszystko po to, by w jednym budynku pomieścić wszystkich pracowników biura, czyli – uwaga – aż 1,8 tysiąca osób! W założeniu miało to ułatwić wszystkim zatrudnionym osobom komunikację.

Od 1906 roku wiele jednak uległo zmianie, a biura open space wcale nie są tak pozytywnie postrzegane na rynku pracy – zwłaszcza wśród potencjalnych pracowników biura tego typu. Dlaczego? Przyjrzyjmy się najczęściej przytaczanym wadom i zaletom biur open spece.

Zobacz też, dlaczego często nie pracujemy w pracy.

Czy biura open space to jedyny powód?

EDEN_praca_w_open_space

Biuro open space – poznaj wady tak urządzonego biura

W rozmowach na temat biur open space pojawia się tak naprawdę jeden podstawowy zarzut, na który składają się różne czynniki. Chodzi mianowicie o trudności z koncentracją w miejscu, gdzie jednocześnie pracuje minimum 20 osób.

W ten sposób mogą na pracowników działać:

 • hałas w środowisku pracy

Według międzynarodowej normy ISO 9241-6 dotyczącej wymagań ergonomicznych dla stanowisk z komputerami w przypadku wykonywania trudnych i złożonych zadań poziom dźwięku pracy powinien mieścić się w przedziale 35–55 dB. Takie są normy hałasu w pracy. Dla porównania i zrozumienia powyższych wartości warto dodać, że tykanie zegara to dźwięk o natężeniu 3 dB, natomiast 50–60 dB to natężenie hałasu generowane przy rozmowie grupy ludzi.

 • trudności z ustawieniem optymalnej temperatury w biurze

Każdy, kto pracuje w biurze open space, wie, że jednym z częstszych spornych tematów jest właśnie temperatura w biurze. Pracownicy mogą bowiem inaczej odczuwać temperaturę, a co za tym idzie – ich komfort cieplny może się mieścić w innych granicach. Przepisy BHP mówią, że temperatura w miejscu pracy powinna być odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy.

Na szczęście w przepisach są ustalone zarówno wartości temperatury minimalnej, jak i temperatury maksymalnej obowiązującej w przypadku typowych prac biurowych (np. pracy przy komputerze):

 • minimalna temperatura w biurze: 18°C,
 • maksymalna temperatura w biurze: 30°

Trzeba jednak wiedzieć, że są to tzw. wartości krytyczne. Optymalna temperatura w biurze mieści się gdzieś pomiędzy nimi, czyli na poziomie ok. 22–24°C.

Chcesz by firma dobrze funkcjonowała? Skoncentruj się na tym, czego potrzebują pracownicy. W końcu bardzo często to nie firmy mają pomysły, tylko ludzie.

EDEN_praca_w_open_space

Urządzanie biura, czyli zalety open space

Biura open space – wbrew powszechnej opinii – mają też dużo zalet, z którymi trudno rywalizować. Okazuje się, że, zwłaszcza w branżach kreatywnych, np. agencjach reklamowych czy marketingowych, open space stanowi świetny sposób na pobudzenie myślenia pracowników. Działa tutaj zasada przyświecająca pierwszemu biurowcowi. Otóż w biurach open space łatwiej jest się skontaktować ze współpracownikami, co umożliwia szybsze podejmowanie decyzji – tych ważnych oraz tych o mniejszym znaczeniu. Open space pozwala szybko uzyskać odpowiedź na szybko zadane pytanie. Dzięki temu każdy może niezwłocznie dowiedzieć się, gdzie znaleźć potrzebną informację.

Człowiek jako stworzenie stadne zasadniczo lepiej radzi sobie w towarzystwie innych osób, czuje się wtedy bezpieczniej i przede wszystkim – ma z kim porozmawiać. To wpływa na dobrą atmosferę w pracy.

Do zalet biur open space można zaliczyć:

 • możliwość łączenia stanowisk pracy w większe zespoły,
 • łatwość nawiązywania i budowania relacji między pracownikami,
 • sprawny przepływ informacji oraz dokumentów,
 • zapobieganie izolowaniu się pracowników,
 • stworzenie jednakowej przestrzeni pracy dla wszystkich pracowników,
 • łatwiejszy dostęp do przełożonych,
 • optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Biura open space to także wybór strategiczny każdego pracodawcy, ponieważ obniżają one koszt wynajmu biura oraz zmniejszają wysokość kosztów eksploatacyjnych.

EDEN_praca_w_open_space

Design w open space, czyli jak urządzić biuro

Ważną kwestią w przypadku urządzania biura open space jest oczywiście nie tylko uwzględnienie wymogów BHP, lecz także potrzeb swoich pracowników. Zacznijmy jednak od przytoczenia tych pierwszych.

Zgodnie z polskimi przepisami osoba zatrudniona w stałym pomieszczeniu powinna mieć zapewnione:

 • 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia,
 • 2 m2 podłogi bez sprzętów firmowych.

Dzięki temu pracownik ma zagwarantowane w biurze swoje miejsce, własną przestrzeń do pracy, w której może spokojnie zająć się wykonywaniem służbowych obowiązków. Sposobem na odgrodzenie takiej przestrzeni są – mające tylu zwolenników, co przeciwników – popularne boksy.

Warto również zauważyć, że odpowiednie ustawienie biurek w biurze open space może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 15%.

Na co zwrócić uwagę podczas urządzania biura open space?

Na korzyść pracodawców działa moda panująca w świecie aranżacji wnętrz. Okazuje się bowiem, że popularne style minimalistyczne czy industrialne świetnie nadają się także do biura. Dlaczego? To proste: są mało rozbudowane, opierają się na jednolitych kolorach, a jednym z ich głównych wyznaczników jest ograniczenie dekoracji, które zbędnie zabierają wolną przestrzeń, odwracając uwagę pracowników. Podczas urządzania biura warto też wykorzystać kolory, które wspomagają koncentrację, a są to:

 • biele,
 • szarości,
 • beże,
 • błękity.

To właśnie one powinny dominować z biurach open space.

Woda do picia dla pracowników – sposób na open space

Człowiek składa się z wody – o tym wie każdy. Mniej więcej 60% naszego organizmu to woda, dlatego właśnie ona jest nam niezbędna do życia, reguluje bowiem większość wszystkich procesów naszego ciała. Gdy zaczyna jej brakować, człowiek czuje się zmęczony, głodny (!), a do tego zupełnie nie może się skoncentrować.

Okazuje się więc, że regularne picie dużej ilości wody nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, lecz także – na pracę. Jeśli chcesz pilnować nawodnienia swojego organizmu, na blogu Eden znajdziesz wiele przydatnych aplikacji.

Zaopatrzenie biura w dystrybutor wody, np. marki Eden, to nie tylko sposób na zapewnienie pracownikom wody, lecz także najzdrowsza i najskuteczniejsza metoda na:

 • redukcję zmęczenia,
 • poprawienie wytrzymałości i sprawności fizycznej,
 • poprawienie zdolności pracowników do koncentracji.

Dzieje się tak, ponieważ prawidłowo nawodniony organizm to także dotleniony mózg, zmniejszona bolesna kurczliwość mięśni, obniżone ciśnienie krwi, unormowane działanie systemu nerwowego (dzięki magnezowi znajdującemu się w wodzie) oraz mniej zmęczone oczy.

Nic zatem dziwnego, że zgodnie z przepisami każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom wodę do picia w nieograniczonej ilości.

Więcej na temat tego, jak pić wodę i ile jej pić, znajdziesz tutaj.