WODA - NAJLEPSZY WYBÓR DLA TWOJEGO DZIECKA

Przyjemniej w domu

Wszyscy wiemy, jak ważne dla zdrowia dziecka jest picie czystej wody. Ale czy na pewno? Czy przypadkiem nie utrwalamy w naszych dzieciach złych nawyków? Czy mamy świadomość co dzieci kupują w szkolnych sklepikach i dlaczego słodzone, przetworzone napoje szkodzą zdrowiu naszych pociech?

Statystyki mówiące o piciu wody przez dzieci nie wyglądają najlepiej. Według najnowszych wyników badań zrealizowanych przez PBS na zlecenie Stowarzyszenia “Woda w Domu i w Biurze”, dzieci piją zdecydowanie za mało czystej wody, niezbędnej do zachowania zdrowia i prawidłowego rozwoju. 27% dzieci w Polsce pije tylko od 1 do 4 szklanek wody dziennie. To zdecydowanie niewystarczająca ilość, prowadząca do chronicznego odwodnienia. Do ugaszenia pragnienia, dzieci wybierają dosładzane soki, napoje gazowane, a nawet napoje energetyczne. Dorośli przekazują dzieciom złe nawyki lub niewystarczająco uświadamiają potrzebę zdrowego nawadniania. Wystarczy wspomnieć, że co trzeci Polak twierdzi, że pije wodę regularnie, ale tak naprawdę tylko 6% badanych faktycznie spożywa ją w zalecanej ilości.

Rodzice statystycznie mają niską świadomość zdrowych nawyków żywieniowych. Aż 43% dorosłych uważa, że najlepszym napojem dla prawidłowego rozwoju dziecka są soki owocowe. Co więcej – jak pokazują badania - wraz ze wzrostem statusu majątkowego rośnie spożycie napojów słodzonych u dzieci. Aż 10,9 % najzamożniejszych badanych zadeklarowało, że ich dziecko nie pije wody w ogóle. Co czwarty rodzic w ogóle nie wie, czy i ile wody pije jego dziecko w ciągu dnia. Nie zna również zalecanych przez ekspertów norm.

Cukier w napojach dla dzieci

Czy wiesz, że jeden z najpopularniejszych soczków dedykowanych dzieciom zawiera nawet 8 łyżeczek cukru w 0,4 l butelce? Ile razy wyposażyłeś/aś dziecko w taki soczek do szkoły? Dzieci wybierają najczęściej to, co zawiera dużą ilość cukru, gdyż są do tego przyzwyczajone, a wysoka ilość cukru w napojach i sokach działa niekorzystnie na rozwijający się organizm. Jest powodem rosnącego ryzyka zachorowań na cukrzycę, powoduje otyłość i prowadzi do próchnicy zębów. Wpływa niekorzystnie na układ nerwowy, powodując nadpobudliwość organizmu, brak koncentracji, rozdrażnienie, spadki nastroju oraz senność. Zaburza proces trawienia i wypróżniania, niszczy błonę śluzową jelit, mocno zakwasza organizm i uzależnia, może powodować chroniczne zmęczenie oraz poważne schorzenia w późniejszym wieku. Negatywnych skutków przyjmowania zbyt wielu ilości cukru jest bardzo wiele. W przetworzonych napojach jest go bardzo dużo i zazwyczaj jest on ukryty.

Bardzo niebezpieczne dla dzieci okazują się być napoje energetyczne, które podobnie jak alkohol czy papierosy nie są odpowiednie dla młodych ludzi, tym bardziej dzieci – taką opinie wydali naukowcy z Uniwersytetu Miami. Sięgając po nie, często nawet dorośli nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych picia psychodrinków. Produkty te likwidują uczucie zmęczenia i znużenia, ale tylko na krótko. Działają pobudzająco, ale przedawkowane - mogą wywoływać niepokój, nadpobudliwość, bóle głowy i arytmię serca. Wśród młodzieży nastała moda na wspomaganie się energetykami w czasie nauki, przed klasówkami i testami. Tymczasem napoje te spożywane regularnie, niszczą układ nerwowy, osłabiają zdolność do koncentracji, powodują nerwice i reakcje uczuleniowe objawiające się mdłościami, drżeniem rąk i zawrotami głowy.

Co podawać dziecku do picia?

Najlepszym i najbardziej naturalnym wyborem dla dziecka jest zwyczajna, czysta woda. Dzieci powinny wypijać przynajmniej osiem szklanek wody dziennie, a jeśli jest gorąco albo dziecko jest bardzo aktywne fizycznie, trzeba doliczyć jeszcze dwie szklanki. Dlaczego woda jest tak ważna? Lista zdrowotnych korzyści płynących z picia wody jest bardzo długa. Napisano o tym wiele i wiele informacji znajdziecie też na naszym blogu. Organizm dziecka składa się z 70% z wody, a zapotrzebowanie na nią jest na drugim miejscu po zapotrzebowaniu na powietrze. Woda jest niezbędna do wszystkich procesów życiowych zachodzących w organizmie. Jej niedostatek wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka, jego samopoczucie i zdrowie. Warto podkreślić, że już 2-3% odwodnienie znacznie obniża wydolność fizyczną i psychiczną dzieci.

 

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko piło czystą wodę - musisz zmienić także swoje nawyki. Szukaj zdrowych i tanich rozwiązań w życiu codziennym, unikaj przetworzonych produktów, dbając tym samym o zdrowie swojej rodziny. Przede wszystkim, nigdy nie powinno zabraknąć wody na Twoim stole. Jeżeli nie chcesz jej kupować – używaj wody z kranu. Podawaj dzieciom i pij nie tylko wtedy, kiedy dokucza pragnienie, ale drobnymi porcjami przez cały dzień. Dziecko polubi jej naturalny smak, jeżeli będziesz podawać ją do picia od najmłodszych lat, zamiast soków, słodzonych napojów i herbaty. Trudniej przekonać dziecko do czystej wody, jeżeli zasmakowało już w sztucznie przetworzonych napojach. Jest to trudne – ale nie niemożliwe. Wszystko można osiągnąć drobnymi krokami. Najpierw przekonaj dziecko do napojów przyrządzanych w domu. Z naszego bloga możesz pobrać bezpłatny E-BOOK z przepisami na zdrowe, wodne napoje. Przyrządź z dzieckiem pyszną, domową lemoniadę - przynajmniej będzie zdrowo.

Czysta woda w szkole

Od 1 września 2015 r. wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży niezdrowego, "śmieciowego" jedzenia przez szkolne sklepiki. Chodzi przede wszystkim o produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe, sól i cukier, które spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych, np. chipsy, słone i słodkie przekąski, jedzenie typu fast food i instant, w tym także słodkie, przetworzone napoje. Nowe przepisy będą obowiązywać we wszystkich typach szkół (od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych), a także w przedszkolach. Wszystkie szkoły będą miały obowiązek zapewnić dzieciom czystą, dobrą wodę do picia. Od Ciebie będzie zależało jakiej jakości będzie ta woda. 

Warto wspomnieć, że wiele krajów podjęło już wcześniej kroki mające doprowadzić do poprawy jakości żywności sprzedawanej i serwowanej w szkołach. W Danii 84% żywności w placówkach publicznych ma ekologiczny certyfikat. W Szwecji, szkoły i szpitale mają za cel oferowanie żywności certyfikowanej.

Pamiętaj! Podawaj dzieciom czystą wodę przy każdej nadarzającej się okazji. Kształtuj dobre nawyki, aby w szkole i przedszkolu Twoje dziecko chętniej sięgało po czystą wodę niż inne napoje. Odpowiednie nawodnienie jest kluczową sprawą w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego dziecka.

 

Sprawdź ofertę Eden na nowoczesny dystrybutor MySpring i dostawy wody do domu>>

 

Przeczytaj również:

WODA W CODZIENNEJ DIECIE DZIECI I DOROSŁYCH – OKIEM LEKARZA>>

ZNOWU TA WODA? A MOŻE COŚ INNEGO>>

JAK PRZEKONAĆ RODZINĘ DO PICIA CZYSTEJ WODY>>