Wakacje w biurze. Zapewnij pracownikom odpowiednie warunki latem

Woda i kawa

Wysoka temperatura na zewnątrz i wewnątrz biura nie sprzyja wydajnej pracy, dlatego latem efektywność pracowników może spaść nawet o 20%. Ten problem rozwiązuje co prawda sprawna klimatyzacja, ale nie każda firma decyduje się na jej montaż ze względu na dodatkowe koszty. Jak zatem stworzyć odpowiednie warunki pracy w gorące dni?

Latem temperatura nie sprzyja pracy ze względu na nasilone zmęczenie. Podczas wysokich temperatur organizm przekierowuje więcej krwi do zewnętrznych warstw skóry, a tym samym ogranicza jej dopływ do mięśni, mózgu i innych narządów wewnętrznych. Dzięki temu ciepło zgromadzone przez organizm jest uwalniane na zewnątrz, ale czujemy się przez to wyczerpani.

Zwykle przegrzaniu organizmu można zapobiec, jeśli zapewnimy sobie odpoczynek, będziemy przebywać w chłodnych pomieszczeniach i zadbamy o nawodnienie (w tym uzupełnienie elektrolitów, które są niezbędne do funkcjonowania mięśni i innych funkcji organizmu). Nie zawsze jednak możliwe są dłuższe przerwy, a warunki pracy w nieklimatyzowanych pomieszczeniach nie należą do najlepszych. Zobacz, co możesz zrobić dla swoich pracowników, aby ułatwić im funkcjonowanie w biurze podczas upałów.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo w pracy – czyli najważniejsze przepisy BHP w biurze

1. Woda do biura – zadbaj o prawidłowe nawodnienie pracowników

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mózg człowieka składa się z niej w około 73%, dlatego nawet nieznaczne odwodnienie obniża koncentrację oraz sprawność funkcjonowania układu nerwowego. Picie wody odpowiada też za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała (termoregulację), dlatego wystarczające nawodnienie podczas upałów zapobiega jego przegrzaniu.

Nie zawsze jednak pracownicy pamiętają, że wodę należy pic regularnie, najlepiej w mniejszych ilościach. Spożycie dużej ilości płynów w krótkim czasie może zaś spowodować wypłukanie z organizmu soli mineralnych. Zwykle zbyt niskie nawodnienie wynika z braku wystarczającej liczby dystrybutorów wody w firmie, które są znacznie oddalone od stanowisk pracy.

Unikaj też małej częstotliwości dostawy wody – częsty brak butli z wodą zniechęca pracowników, aby korzystać z dystrybutorów. Pamiętaj, że zapewnienie właściwych warunków pracy w firmie jest obowiązkiem pracodawcy. A skoro picie wody ma znaczny wpływ na efektywność zespołu, warto dopilnować, aby pracownicy mieli do łatwy dostęp do dystrybutorów wody źródlanej.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy pracownicy są zadowoleni z dostaw wody w firmie?

2. Elastyczny czas pracy – uwzględnij samopoczucie pracowników podczas tworzenia planu dnia

Kiedy w sezonie letnim w biurze nie ma klimatyzacji, pracownicy mogą odczuwać zmęczenie i senność. Warto wówczas rozważyć, czy praca przez tę samą liczbę godzin, co w innych miesiącach, ma realny sens. W wyniku przegrzania organizmu efektywność zespołu może być bowiem znacznie obniżona.

Niczym niezakłócona koncentracja na wykonywanym zadaniu, która trwa 8 godzin, jest wyzwaniem nawet wtedy, kiedy temperatura w pomieszczeniu jest optymalna. Gdy jest za gorąco, to zadanie staje się dużo trudniejsze. Wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu firmy lub biura może zaś pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pracowników.

Elastyczny czas pracy latem może oznaczać np. skrócenie trybu pracy do 6 godzin. Możesz też zdecydować się na tymczasową zmianę godzin pracy. Dojazd do siedziby firmy poza godzinami szczytu pozwoli uniknąć pracownikom stania w korku w wysokiej temperaturze. Ponadto w godzinach popołudniowych temperatura nieco się obniża, co również ułatwia koncentrację.

Sprawdź również: Jak zadbać o motywację pracownika?

3. Dress code – czy wszystkie zasady panujące w firmie sprawdzą się w czasie upałów?

Dress code pomaga zbudować profesjonalny wizerunek firmy, co jest niezwykle ważne, kiedy pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientami czy kontrahentami. Ubiór dopasowany do charakteru pracy może wpłynąć na to, czy dany pracownik będzie postrzegany jako profesjonalista w swojej dziedzinie. Jednakże to, co dobrze sprawdza się zimą, nie zawsze ułatwia pracownikom funkcjonowanie podczas letnich miesięcy.

W przypadku braku klimatyzacji praca w garniturze czy długiej spódnicy i koszuli może być uciążliwa. Dla dobra swoich pracowników warto wziąć pod uwagę modyfikację obowiązujących zasad dress code’u. Można zaproponować pracownikom, aby w razie spotkań z klientami przygotowali formalny strój na tę okoliczność. Kiedy zespół przebywa jednak wyłącznie w firmie, z pewnością nieco odmienny ubiór nie wpłynie na jego profesjonalizm.

Warunki pracy są niezwykle ważne, dlatego szczególnie latem, należy zadbać o pracowników w miejscu pracy. Przegrzanie organizmu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i z pewnością nie sprzyja realizowaniu przydzielonych obowiązków i wydajnej pracy, dlatego latem rozważ wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu Twojej firmy.