Jak zadbać o motywację pracownika?

Wieloletnia praca w jednej firmie powoduje, że pracownicy nierzadko tracą zapał do jej wykonywania. Monotonia, brak nowych wyzwań i małe zainteresowania pracodawcy sprawiają, że przestają oni czerpać satysfakcję z wykonywanych zadań. Właśnie dlatego motywowanie pracowników jest tak ważnym zadaniem przełożonego.

Motywacja pracownika sprawia, że zauważa on sens swojej pracy, a dzięki temu pracuje chętniej i wydajniej, co przekłada się na sukces całej firmy. Właściwe sposoby motywowania przez pracodawcę mogą też pomóc w przypadku spadku efektywności zatrudnionych. W poniższym artykule przedstawiamy kilka sposobów na odpowiednie motywowanie, które niekoniecznie wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Skuteczna motywacja – publiczna pochwała przy zespole

Publiczna pochwała to z pozoru niewielka rzecz, która może przynieść niemałe efekty. Bez względu na branżę każdy pracownik chce wiedzieć, że jest potrzebny zespołowi i całej firmie. Jeżeli docenisz jego pracę i okażesz mu uznanie, poczuje się dumny ze swojego osiągnięcia.

Jeśli zaś będzie wykonywał swoją pracę najlepiej jak potrafi, a nie zostanie to zauważone przez przełożonego, wtedy jego motywacja znacznie spadnie. Pochwały przekładają się na motywację pracownika, który będzie chciał powtórzyć swój sukces. Jednocześnie dzięki nim wzrośnie też jego poczucie wartości, gdyż poczuje się on kompetentnym specjalistą.

Motywowanie pracowników – możliwość wdrażania własnych pomysłów i uczestnictwo w tworzeniu firmy

Pracownicy wpadają w rutynę i zaczynają wykonywać swoją pracę mechanicznie, kiedy każdego dnia ich rola sprowadza się jedynie do wykonywania powierzonych mu zadań. Możliwość zgłaszania własnych pomysłów sprawi, że poczują się oni ważną częścią firmy i rozwiną swoją kreatywność. Taka motywacja sprawi też, że zaangażują się w bardziej w swoją pracę.

Sprawdź też, jak zadbać o usprawienie komunikacji w firmie.

Możliwość rozwoju kompetencji – korzyści dla całej firmy

Na motywację pracownika mogą też wpłynąć szkolenia dla najlepszych pracowników. Większość ludzi chętnie poszerza swoje kompetencje, by móc wykonywać nowe zadania i rozwijać się zawodowo.

Dzięki szkoleniom nie tylko zwiększysz wydajność pracownika, który będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony, by zdobyć nagrodę w postaci szkolenia, ale też zyskasz wykwalifikowaną osobę w zespole. Dodatkowo uczestnictwo w kursach i szkoleniach sprawi, że pracownik na dłużej zwiążę się z miejscem pracy, które zapewnia mu rozwój.

Przyjazna atmosfera w pracy oraz wyposażenie biura

Pozytywna atmosfera w biurze oraz dobre relacje pomiędzy pracownikami i kierownictwem znacząco wpływają na efektywność pracy. Dużo łatwiej jest się zaangażować w obowiązki w zespole, który jest do pozytywnie i przyjaźnie nastawiony. Nadmierny stres sprawia zaś, że pracownicy nie mogą w pełni skupić się na swoich zadaniach. Pozytywna atmosfera w biurze zależy przede wszystkim od pracodawców, którzy powinni zintegrować ze sobą pracowników. Pomoże to w utworzeniu przyjacielskich relacji, które przełożą się na większą wydajność i motywację zespołu.

Zadaniem pracodawcy jest też właściwe wyposażenie biura i zapewnienie pracownikom komfortowej przestrzeni. Każdy z nich powinien mieć osobne stanowisko, które pozwoli mu w pełni skupić się na swoich zadaniach. Niemały wpływ na efektywność w pracy ma też w ekspres do kawy i dystrybutor z wodą pitną. Swobodny dostęp do napojów podniesie komfort pracowników, co również zwiększy ich motywację.

Jest wiele sposobów, by niewielkim kosztem zmotywować pracowników i zwiększyć ich efektywność. Zapewnienie odpowiednich warunków pracy i docenienie potencjału członków zespołu sprawi, że będą oni wykonywać swoje zadania z zaangażowaniem, a to z kolei wpłynie na funkcjonowanie całej firmy.

Zobacz też: