SIEDEM SPOSOBÓW NA EFEKTYWNE PREZENTACJE BIZNESOWE

Życie biura
Twoja firma

Bez względu na to, czy przedstawiasz inwestorom pomysł na swoją działalność czy też prowadzisz rutynowe spotkanie sprzedażowe, dobrze przeprowadzona prezentacja to klucz do sukcesu. Poniżej prezentujemy sposoby na najefektywniejsze triki mowy ciała, dzięki którym zwiększysz efektywność własnych prezentacji. 

Podstawą dobrej prezentacji jest oczywiście Twój wkład merytoryczny. Im więcej starań włożysz w przygotowanie, tym lepszy osiągniesz wynik końcowy. Niemniej jednak jest jeszcze jeden istotny czynnik mający wpływ na ostateczny sukces – sposób, w jaki przeprowadzisz swoją prezentację. Słabe wystąpienie, nieadekwatne zachowanie, niewiara we własne możliwości - może zmarnować nawet najlepszej jakości materiał. Jeżeli więc chcesz najefektywniej wykorzystać własną pracę i jednocześnie zaprezentować się z jak najlepszej strony, wypróbuj siedem innowacyjnych wskazówek dotyczących właśnie mowy ciała:

1. W trakcie przygotowań przyjmuj „pozę Supermena”
Zanim w ogóle rozpoczniesz swoją prezentację, poświęć trochę czasu w łazience lub w innym prywatnym miejscu, aby poćwiczyć „pozę Supermena”. Może wydać się to zabawne (szczególnie jeżeli w tym samym czasie ktoś inny będzie chciał skorzystać z łazienki) – ale to działa! Stań prosto z klatką piersiową wysuniętą do przodu. Połóż swoje dłonie na biodrach z szeroko rozpostartymi łokciami lub unieś ręce w górę ponad głowę w geście zwycięstwa i poczuj się komfortowo. Uzyskanie wrażenia czy poczucia własnej wielkości ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Wykonywanie tego ćwiczenia przez parę minut przed głównym wystąpieniem, pomoże Ci nabrać pewności siebie, co z kolei stanie się siłą napędową Twojej prezentacji.

2. Stój w pozycji wyprostowanej
Jeżeli chcesz wypaść jak najlepiej podczas prezentacji – pozbądź się przygarbionej postawy. W trakcie wystąpienia utrzymuj wyprostowaną postawę z ramionami do tyłu. Uważaj, aby nie wypinać klatki piersiowej zbyt daleko do przodu lub nie przesadzać ze „wznoszeniem się”. Po prostu bądź wyprostowany. Takie zachowanie ma dwie dobre strony. Po pierwsze w oczach publiczności będziesz osobą bardziej pewną siebie, co korzystnie wpłynie na jakość prezentowanych przez Ciebie materiałów. Po drugie Twoje drogi oddechowe pozostaną w optymalnym położeniu, dzięki czemu będziesz w naturalny sposób mówić głośniej i wyraźniej.

3. Utrzymuj otwartą postawę
Utrzymywanie otwartej postawy jest niezwykle ważnym aspektem. Dla widzów będziesz wtedy człowiekiem bardziej pewnym siebie i godnym zaufania, nawet jeżeli będzie to tylko zasługa podświadomości. Nie zakładaj jednej ręki na drugą i nie trzymaj dłoni w kieszeniach. Nie krzyżuj nóg ani nie opieraj się o ścianę. Ręce i nogi utrzymuj w otwartym i szerokim ustawieniu, tak aby pokazać, że jesteś osobą otwartą. W ten sposób zapewnisz sobie dużo lepszy odbiór tego, co masz do przekazania.

4. Utrzymuj kontakt wzrokowy
Kontakt wzrokowy jest fundamentalnym aspektem mowy ciała. Zaleca się go również w ramach komunikacji w cztery oczy, czyli na przykład podczas rozmów kwalifikacyjnych lub negocjacji sprzedażowych. Jest również istotnym elementem w zakresie prowadzenia prezentacji. Oczywiście podczas przemawiania do większej liczby osób, trudno utrzymać kontakt wzrokowy ze wszystkimi jednocześnie. Dlatego też patrz w oczy kluczowym członkom publiczności. Nie utrzymuj kontaktu wzrokowego dłużej niż kilka sekund i staraj się tak wodzić wzrokiem po sali, aby uwzględnić jak największą liczbę osób. Takie działanie nada prezentacji nieco personalny wydźwięk i pokaże, że jesteś naprawdę oddany(-a) swojemu audytorium.

5. Poruszaj się swobodnie
Miejsce prezentacji jest Twoją sceną – więc zrób z niej użytek. Nie stój w jednym miejscu, nawet wtedy gdy ogranicza Cię stół konferencyjny lub podium. Poruszaj się po scenie swobodnie i wykorzystaj jej powierzchnię najlepiej, jak to tylko możliwe. W ten sposób będziesz sprawiać wrażenie osoby bardziej naturalnej, pewnej siebie i swobodnie funkcjonującej w takim otoczeniu. Pozwoli Ci to również na bardziej zróżnicowane operowanie swoim głosem.

6. Używaj rąk
Zrób użytek z własnych rąk, tak aby podkreślić niektóre kwestie w swojej prezentacji i bardziej zainteresować publiczność. Skieruj palec w stronę dłoni, aby wyjaśnić swój punkt widzenia. Utrzymaj dłonie w otwartym ułożeniu, aby zademonstrować wątpliwość i zachęcić do udziału. Liczba możliwych gestów i sposobów ich użycia jest nieograniczona, ale nie należy też przesadzać. Zbyt intensywna gestykulacja może sprawić, że będziesz postrzegany jako osoba nerwowa i niezrównoważona. Powtarzanie ciągle tych samych ruchów spowoduje, że wyjdziesz na osobę pretensjonalną i przewidywalną. Zamiast tego używaj zróżnicowanych gestów i korzystaj z nich tylko wtedy, gdy potrzebujesz dodatkowego bodźca.

7. Utrzymuj rozluźniony wyraz twarzy
Ludzie obserwują twarz drugiej osoby, aby podświadomie doszukiwać się sygnałów związanych z emocjami, intencjami czy prawdomównością rozmówcy. W przypadku wystąpienia przed publicznością nic się w tej kwestii nie zmienia. Jeżeli chcesz zmaksymalizować oddziaływanie i efektywność tego, co mówisz, utrzymuj rozluźnioną mimikę twarzy podczas omawiania kolejnych części swojej prezentacji. Będziesz sprawiać wrażenie osoby szczerej i naturalnej, a to przyczyni się do bardziej perswazyjnego oddziaływania na publiczność. Jeżeli chcesz korzystać z powyższych rad w sposób efektywny, musisz nad nimi pracować w prawdziwych sytuacjach życiowych. Spróbuj wykonywać ćwiczenia w domu przed lustrem, lub z przyjacielem z pracy. Szlifuj swoje umiejętności aż do czasu, kiedy dostrzeżesz i poczujesz, że przyjmowane postawy są już dla Ciebie całkowicie naturalne. Zanim zdasz sobie z tego sprawę, przedstawione zachowania staną się naturalnymi nawykami w trakcie mówienia i już nigdy nie będziesz musiał(-a) zaprzątać sobie nimi głowy.

Może Cię również zainteresować:

27 cytatów, które pozwolą Ci odnieść sukces >>

5 strategii, jak wyjść cało z trudnych spotkań >>

Wypadasz z gry? Porady jak poinformować szefa o słabych wynikach >>

6 motywacyjnych tapet na pulpit >>

10 powodów, dla których warto pić wodę >>