5 STRATEGII JAK WYJŚĆ CAŁO Z TRUDNYCH SPOTKAŃ

Życie biura

Spotkania biznesowe, zebrania, narady mogą stać się okazją do efektywnego przeforsowania swoich pomysłów i pokazania się w dobrym świetle przez przełożonym i współpracownikami. Szybkie reagowanie i sprawna zmiana postaw może nam w tym pomóc. Jeśli masz wątpliwości, jak zachować się w trakcie spotkania biznesowego, poniżej przedstawiamy kilka możliwości modelowania własnego zachowania, aby uzyskać z nich jak najwięcej.

1. Przekonaj sprzymierzeńca Na spotkaniach zwykle każdy z uczestników ma opinię na każdy temat. Jeśli chcesz przeforsować swoje zdanie, przekonać swojego przełożonego i współpracowników do swoich pomysłów, przede wszystkim uważnie obserwuj osobę, którą chcesz przekonać. Zwróć uwagę na kogo patrzy, gdy pozostali się śmieją. Będzie to jej najbliższa, najbardziej przychylna osoba. Znając już dynamikę grupy, łatwiej będzie Ci skutecznie przekonać do swoich racji i argumentów osobę, na której Ci zależy, najpierw wpływając na jej sprzymierzeńca.

2. Rób notatki a zwiększysz efekt przywództwa Wszyscy znany spotkania, które przeradzają się później w gorącą dyskusję. Wszystko zaczyna się od dwóch dominujących osób, które sądzą, że są wśród zgromadzonych najmądrzejsze. Przechytrz ich! By przejąć kontrolę nad spotkaniem zaproponuj, że będziesz robić notatki. Każdy poczuje się w ten sposób dowartościowany, ponieważ ich opinie zostaną spisane. Dodatkowo, uczestnicy będą spoglądać, czy skończyłeś już notowanie danych punktów i szukać u Ciebie wsparcia. To doskonała sztuczka dla introwertyków. By zwiększyć efekt przywództwa, zapisuj notatki na tablicy.

3. Wybierz odpowiedni strój biznesowy Ubiór w pracy wpływa na odnoszenie sukcesów, ponieważ inni na jego podstawie oceniają Twoje zdolności przywódcze. Znajomość zasad wyboru odpowiedniego stroju biznesowego na ważne spotkanie w pracy, to czynnik który ma wpływ na Twoją karierę zawodową. Strój w pracy wpływa nie tylko na to, jak postrzegają nas inni, ale też na to jak sami się czujemy. Granatowe garnitury lub garsonki są uznawane za budzące zaufanie, a białe koszule oznaczają szczerość i talent. Czerwone krawaty z kolei – presję i bardziej agresywne podejście.

4. Podnieś poziom testosteronu Postawa dominująca podnosi poziom testosteronu i obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu). Dlaczego mielibyśmy jednak celowo podnosić testosteron? Ponieważ jego wysoki poziom pozwala lepiej znosić ryzyko, być bardziej pewnym siebie i czuć się komfortowo. Innymi słowy, testosteron sprawia, że ludzie zachowują się jak liderzy, a inni to zauważają. Postawy uległe, takie jak siedzenie ze zgarbionymi plecami, powodują mniejszą asertywność, niższą pewność siebie i większą podatność na stres, a często nawet zamykanie się w sobie. Krótko mówiąc - kontrolując swoją postawę, możesz wpływać na swoją pewność siebie i tolerancję ryzyka. Spróbuj  na przykład spleść ręce za głową, odchylając się do tyłu na krześle.

5. Fotel szefa i fotel wpływu Przez wieki stanowisko najbardziej zaufanego doradcy – “prawej ręki króla” – było najbardziej pożądaną posadą. Osoba na tym stanowisku reprezentowała króla pod jego nieobecność i była de facto drugą najważniejszą osobą w państwie. Podczas narad król zajmował miejsce w centralnym miejscu stołu, a jego prawa ręka – po jego prawej stronie. Zdziwisz się, ale na spotkaniach obowiązują te same zasady. Szef zajmuje fotel w centralnym miejscu, a jego najbardziej zaufany doradca – fotel obok. Jest to tzw. fotel wpływu. Jako szef możesz nieświadomie zwiększyć czyjąś ważność na spotkaniu, proponując by usiadł bliżej Ciebie. Jeśli jesteś praworęczny będzie to krzesło po prawej, a jeśli leworęczny – po lewej. Możesz też sprawić, że to klient poczuje się jak szef, oferując mu swój fotel, a nawet zdominować innych uczestników proponując im, by zajęli miejsce obok Ciebie. Osoba, która wyznacza miejsce uczestnikom spotkania, jest w pozycji dominującej, gdyż pośrednio wpływa na jego przebieg.

Zrozumienie obowiązującej hierarchii, daje Ci dużą przewagę od samego początku.  

Może Cię również zainteresować:

10 rzeczy, których nie należy robić przed pójściem do pracy >>

8 kroków do bycia lepszym liderem >>