MAGNEZ I WAPŃ W WODZIE - TO WARTO WIEDZIEĆ

Woda i kawa

Potas, wapń, magnez i sód to pierwiastki, które współpracują zapewniając Twojemu sercu zdrowie, dobry rytm i energię do ciężkiej pracy. Dbając o zawartość tych składników w diecie, możesz uchronić swoje serce przed zawałem, nadciśnieniem czy arytmią. Pierwiastki te są szczególnie dobrze przyswajane z wody pitnej.

Występują w niej w formie zjonizowanej czyli łatwo przyswajalnej. W tym artykule zajmiemy się najważniejszymi z nich: jonami wapnia i magnezu. Te minerały mają największe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich niedobory prowadzą do poważnych powikłań. Wody pitne zaspokajają od kilku do kilkudziesięciu procent dziennego zapotrzebowania na wapń 8-24% i magnez 4-20%, odgrywają więc ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, m.in. serca. Rozpuszczone w wodzie minerały regulują przebieg wielu procesów w organizmie: metabolizm, gospodarkę hormonalną i wodną, a także redukują toksyczność metali ciężkich (ołowiu i manganu).

Wapń

Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej pracy serca czyli do skutecznego pompowania krwi do wszystkich tkanek ciała. Jego deficyt może skutkować nawet zatrzymaniem pracy serca. Wraz z potasem, wapń reguluje ciśnienie krwi. Bierze również udział w prawidłowym działaniu układu nerwowego. Buduje szkielet kostny i zapobiega osteoporozie. Odpowiednia ilość wapnia ma znaczący wpływ na stan zębów. Przyczynia się również do łagodzenia skutków alergii.
Objawem niedoboru wapnia jest łamliwość kości, psujące się zęby, częste drętwienie rąk lub nóg, a także wahania nastrojów, bezsenność i krwotoki z nosa.

Magnez

Odpowiednia ilość tego pierwiastka w organizmie przyczynia się do obniżenia ciśnienia i wzmocnienia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – do efektywnej pracy serca. Magnez pomaga regulować poziom wapnia i poprawia wchłanianie potasu. Rozszerza tętnice i chroni przed zawałem. Wpływa na utrzymanie prawidłowego rytmu serca, dlatego osoby pijące twardą wodę, czyli taką, która zawiera dużą ilość magnezu, rzadziej zapadają na choroby serca. Magnez jest również niezwykle ważny dla układu nerwowego. Wzmacnia go i stabilizuje, usprawniając także pracę mózgu. Razem z wapniem stanowi budulec kości i zębów, dlatego odgrywa ważną rolę w profilaktyce osteoporozy. Pierwiastek ten reguluje też napięcie mięśni, pomaga w ich regeneracji a także wpływa pozytywnie na krzepnięcie krwi.
Objawami niedoboru magnezu może być: drżenie powiek i mięśni, nerwowość i rozdrażnienie, zmęczenie i wyczerpanie. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoboru magnezu, jest picie wody wysokozmineralizowanej.

Ostatnie badania wykazały zmniejszenie zachorowalności osób pijących twardą wodę, czyli zawierającej więcej magnezu i wapnia, na choroby układu krążenia.

Wapń oraz magnez z twardej wody w jelitach łączą się z tłuszczami nasyconymi i tworzą coś w rodzaju mydła, które razem jest wydalane z organizmu. Obniża w ten sposób poziom cholesterolu w organizmie, gdyż ogranicza ilość wchłanianych tłuszczy. Występujące w wodzie składniki w formie zjonizowanej są łatwiej przyswajalne niż w innych produktach. Miękka woda pitna jest bardziej klarowana niż twarda woda – ale pozbawiona jest odpowiednich ilości tych cennych minerałów. Ludzie pijący twardą wodę zawierającą wapń i magnez jak np. Gruzini mieszkańcy Polski południowo wschodniej (gdzie występuje twarda) - mają zdrowsze serca i żyją dłużej.

Przeczytaj również:

TWARDA WODA – DLACZEGO WARTO JĄ PIĆ>>

WODA I KAWA – OCHRONA PRZED CUKRZYCĄ>>

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ WODĘ>>

WODA – NAJLEPSZY WYBÓR DLA TWOJEGO DZIECKA>>