WODA I KAWA - OCHRONA PRZED CUKRZYCĄ

Woda i kawa

 

Ostatnie badania udowodniły, że picie większych ilości czystej wody i dobrej jakości kawy zapobiega cukrzycy typu II. Cukrzyca jest jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych i zbiera coraz większe żniwo. Warto zapoznać się z jej profilaktyką.

Cukrzyca jest przewlekłym stanem chorobowym, którego objawy są następstwem zaburzeń przede wszystkim gospodarki węglowodanowej w organizmie, ale również wtórnych konsekwencji tego faktu. Zaburzeniom metabolizmu węglowodanów towarzyszą zawsze zaburzenia w przemianie materii wielu innych składników ustrojowych, jak np. białek i tłuszczów. Przyczyną cukrzycy jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem.

Wyróżnia się: 
• typ I, czyli cukrzycę pierwotną, wieku młodzieńczego, insulinozależną,
• typ II, czyli cukrzycę wieku dojrzałego, insulinoniezależną.

Powstawanie cukrzycy typu II warunkują czynniki genetyczne oraz środowiskowe jak np. otyłość, stany zapalne trzustki, marskość wątroby, związki chemiczne, powodujące zaburzenia czynności komórek wytwarzających insulinę i upośledzenie tolerancji glukozy. Cukrzyca typu II jest najczęstszą postacią, stanowi ok. 80–90% wszystkich przypadków cukrzycy. Występuje głównie u dorosłych, zazwyczaj po 40 roku życia.

Istotnym czynnikiem, niezbędnym w skutecznym leczeniu obu typów cukrzycy, jest odpowiednio skomponowana przez lekarza dieta, dostosowana do fizjologicznego zapotrzebowania organizmu oraz do masy ciała chorego. Podstawą skuteczności i trwałości leczenia jest nie tylko systematyczne zażywanie przez chorego na cukrzycę zaleconych leków, ale także przestrzeganie zaleconych przez lekarza zasad odżywiania się.

PICIE WODY CHRONI PRZED WYSOKIM POZIOMEM GLUKOZY WE KRWII Zwykła lub gazowana woda jest doskonałym wyborem dla diabetyka. Nie zawiera kalorii i węglowodanów, więc nie popsuje diety i nie wpływie negatywnie na glikemię. Wypita przed jedzeniem woda z cytryną obniża indeks glikemiczny w posiłku, co pozwala z kolei na utrzymanie niskiego poziomu cukru przez długi czas.

Jak wynika z ostatnio przeprowadzonych w USA badań, wystarczą cztery szklanki wody dziennie, by obniżyć ryzyko wysokiego poziomu glukozy we krwi aż o 21% i zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy.

 

PICIE KAWY ZAPOBIEGA CUKRZYCY TYPU II

Kawa zapobiega zachorowaniu na cukrzycę typu II. Prawidłowość tę odkryli naukowcy z Fińskiego Narodowego Instytutu Zdrowia w Helsinkach, przeprowadzając długofalowe badanie, trwające aż dwanaście lat. Wzięło w nim udział 6974 mężczyzn i 7655 kobiet. Wszyscy uczestnicy eksperymentu byli zdrowi – u nikogo nie wykryto cukrzycy. Podczas obserwacji badanych, cukrzyca typu II dotknęła 381 osób. Po porównaniu wszystkich dostępnych danych okazało się, że ryzyko cukrzycy malało wraz ze wzrostem wypijanej codziennie kawy. Związek ten był najwyraźniejszy w przypadku kobiet. W porównaniu ze swoimi rówieśnikami, którzy wcale nie pili kawy lub też wypijali do dwóch filiżanek dziennie, ci z mężczyzn i kobiet, którzy pili co najmniej dziesięć filiżanek kawy dziennie, mieli aż o 55 do 79% mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. 
Badacze uzasadniają, że kluczowe znaczenie ma wpływ kofeinowego napoju na metabolizm cukrów. Dobroczynny wpływ na zdrowie cechuje jednak wyłącznie zaparzana kawa mielona. Rozpuszczalna nie wykazuje tak silnego działania nie tylko w zakresie cukrzycy, ale również w innych kwestiach. Jest gorszym źródłem antyoksydantów, które zapobiegają starzeniu się komórek. Kawa rozpuszczalna jest produkowana z gorszej jakości ziaren, a w skomplikowanym procesie obróbki traci cenne właściwości kawowca.

PICIE KAWY PRZEZ CUKRZYKÓW

Osobom chorym na cukrzycę często odradza się picie kawy, lecz tylko w niektórych przypadkach zakaz jest uzasadniony. Kofeinę z pewnością powinni usunąć z menu pacjenci z chorym sercem, wątrobą, trzustką lub stale podwyższonym ciśnieniem. Kawa w diecie cukrzyka uznawana jest za element hamujący apetyt, ale tylko wtedy kiedy jest pita bez dodatku cukru, czy śmietanki.

O ile picie czystej wody i dobrej jakości kawy ma wpływ na zapobieganie cukrzycy – to warto pamiętać, że nie zastąpi to zdrowej diety czy uprawiania sportu. 

Leasing ekspresu do kawy Leasing ekspresu do kawy

 

Może Cię zainteresować:
Kawa szkodzi? Obalamy mity >>
Jak podawać kawę, czyli kawowy savoir-vivre w firmie >>
Kawowe ciekawostki >> Jaki ciśnieniowy ekspres wybrać do firmy >>
Szef Tobą manipuluje? 5 sposobów, jak sobie z tym radzić >>