JESTEŚ W PRACY? SIĘGNIJ PO KAWĘ

Woda i kawa

Pobudza rano do życia, umila przerwy w pracy i pogawędki z przyjaciółmi. Dla większości z nas to pierwsza rzecz, którą robimy po przyjściu do pracy. Kawa - mocne espresso, aksamitne cappuccino, delikatna kawa latte, słodka caffe con panna i wiele więcej jej rodzajów z dodatkiem mleka, śmietanki, korzennych przypraw, czekolady. Już sam jej aromat wprowadza nas w doskonały nastrój – po prostu chce się żyć...

Aż 75% Polaków deklaruje, że pije kawę. Połowa zaś rozpoczyna od niej dzień w pracy. Choć roczne spożycie w Polsce czyli 2,5 kg kawy na osobę, znacznie odbiega od średniej europejskiej, czyli 6 kg na osobę – picie dobrej kawy w biurze coraz bardziej zyskuje na popularności. Z raportów sporządzanych z okazji zeszłorocznego Światowego Dnia Kawy wynika, że 55% pracowników pije kawę podczas pracy. 43% twierdzi, że bez porannej dawki kofeiny spada ich produktywność. Najwięcej kawy piją pracownicy gastronomii, naukowcy, przedstawiciele handlowi, osoby związane z mediami i pracujące w marketingu, PR, konsultanci biznesowi, dziennikarze. Kawa jest uwielbianym i wręcz niezbędnym napojem w pracy. Sprawdźmy co dobrego daje nam picie kawy w pracy:

Kawa w pracy Przerwa na kawę

 

Kawa na dobry początek dnia
Kawa pozwala nam wydajniej pracować, oddala zmęczenie, dodaje energii i sił witalnych. Kofeina zwiększa wydzielanie neurotransmiterów takich jak dopamina, adrenalina, noradrenalina, serotonina i in. Pobudzają one silnie pracę kory mózgowej, ułatwiają procesy myślowe, polepszają nastrój, usuwają zmęczenie i usprawniają pamięć. To świetny wspomagacz przy intensywnym dniu pracy – wtedy kiedy mamy dużo do zrobienia a chęci i motywacji trochę mniej ;)
Jeśli picie kawy jest dla nas nieodzownym elementem codziennej rutyny, najlepiej wybrać porę między 9:30 a 11:30. To czas, gdy poziom kortyzolu na pewien czas spada. Wtedy idealnie jest zrobić sobie przerwę w pracy i wykorzystać ją na przyrządzenie aromatycznej filiżanki kawy.

Najlepsza w przerwie w pracy
Aż 77%. szefów przyznaje, że nic tak nie wpływa na rozruszanie mózgu jak poranna przerwa na kawę, ale pod jednym warunkiem – że nie spędzimy jej samotnie. Efektywne przerwy w pracy powodują, że jesteśmy bardziej zadowoleni i zrelaksowani, mamy lepsze pomysły i szybciej rozwiązujemy problemy. Warto z nich korzystać i spędzać ten czas razem, na wesołej rozmowie z filiżanką aromatycznej kawy. Miejsce najczęstszych nieformalnych spotkań pracowników – to miejsce gdzie stoi ekspres do kawy. Wspólne oczekiwanie na parzący się napój to doskonały pretekst do rozmowy, wymiany spostrzeżeń, pomysłów i poznania nowych osób. Przerwa na kawę (ang. coffee break) to termin określający praktykę picia kawy w czasie krótkiej przerwy w pracy, spopularyzowany w Ameryce, w połowie XX w. U Szwedów przerwa na kawę – to po prostu "fika". Zazwyczaj trwa 10-15 minut i ma miejsce na zakończenie jednej trzeciej zmiany w pracy. W niektórych firmach przerwa na kawę jest oficjalnie wyznaczana.

Na poprawę nastroju i samopoczucia
Spóźniliśmy się do pracy, jesteśmy niewyspani, niezadowoleni, a w dodatku mamy dzisiaj ważne spotkanie lub projekt który trzeba zrealizować... Z pomocą może przyjść filiżanka aromatycznej kawy, która ma bardzo dobry wpływ na poprawę nastroju. Dlaczego? Kofeina aktywizuje w organizmie hormony szczęścia czyli dopaminę, serotoninę i noradrenalinę. W 2011 roku Michel Lucas z Harvard School of Public Health w Bostonie wraz z kolegami przeprowadził badania nad związkiem picia kawy i zachorowalnością na depresję. Wynikało z niego, że ludzie pijący 2-3 filiżanki kawy dziennie są o 15 proc. mniej narażeni na wystąpienie depresji (w porównaniu do osób stroniących od kawy lub pijących ją sporadycznie).

Kawa ułatwia kontakty biznesowe
Osoby, dla których praca to ciągłe spotkania biznesowe, szybko przekonują się do zalet picia kawy. Jeśli zaprosisz partnera biznesowego na kawę i przy okazji przedstawisz swoje propozycje, wzrasta szansa na wspólne porozumienie. Wspólne picie kawy i dyskusja zacieśniają relacje, a to sprawia, że łatwiej przeforsujesz swoje projekty. Jeżeli przyjmujesz klientów w miejscu swojej pracy, zaproponuj im dobrej jakości i perfekcyjnie przyrządzoną kawę. Jeżeli znasz działanie zasady wzajemności – pomoże Ci to zrealizować własne cele.

Kawa pomaga w rekrutacji
Jeżeli w trakcie ważnego spotkania rekrutacyjnego zaproponowana Ci zostanie kawa – nie odmawiaj. Dlaczego warto o nią poprosić? Być może rekruter również sobie przygotuje gorący napój - a to może być dla nas bardzo przydatne. Według badań Bargha i Lawrence’a Williamsa z Uniwersytetu w Kolorado, odczuwalna fizycznie temperatura jest pozytywnie skorelowana z temperaturą odczuwaną emocjonalnie. Jeśli odczuwamy ciepło - mamy cieplejszy emocjonalnie stosunek do osoby z którą rozmawiamy. Przeprowadzone badania polegały na tym, że badanym wręczono kubek z napojem – raz był to zimny sok, innym zaś razem kubek z gorącą herbatą. Trzymając kubek w ręku rozmawiali oni z drugą osobą, a po kilkunastominutowej konwersacji, zostali zapytani o to, czy osobę z którą rozmawiali poleciliby do pracy. Okazało się, że częściej polecanymi osobami były te osoby których rozmówca trzymał w ręku gorący napój. Sytuację badawczą można przełożyć na zwykłe spotkanie rekrutacyjne – jeśli nasz przyszły szef będzie pił ciepłą kawę podczas spotkania - wówczas mamy większe szanse, że zapała do nas sympatią. Nasze emocje w stosunku do rekrutera też staną się cieplejsze, więc z pewnością wywrzemy pozytywne wrażenie.

Siedząca praca powoduje otyłość – jeżeli chcesz jej uniknąć, pij kawę
Picie 2 filiżanek zielonej kawy dziennie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto poprawia perystaltykę jelit, co przenosi się na zapobieganie zaparciom, dzięki czemu jest bardzo popularna wśród osób przebywających na diecie odchudzającej. Jest także skutecznym środkiem wspomagającym, wykorzystywanym w sporcie. Po wypiciu kawy polepsza się praca mięśnia sercowego, rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne serca, mózgu i mięśni szkieletowych, co zwiększa podatność na wysiłek fizyczny. Kawa działa poszerzająco na oskrzela co ułatwia oddychanie, działa moczopędnie, zwiększa ciepłotę ciała, przyspiesza metabolizm.

Jeżeli uważasz, że dobra kawa dodaje Ci skrzydeł w pracy - podziel się tym z nami. A może masz na nią swój własny autorski przepis? Czekamy na najciekawsze spostrzeżenia...  

Leasing ekspresu do kawy Leasing ekspresu do kawy

 

Może Cię tez zainteresować:

27 cytatów, które pomogą Ci odnieść sukces >>

Jak w 5 krokach stworzyć własny plan kariery zawodowej >>

Kawa szkodzi? Obalamy mity >>

Kawowe ciekawostki >>

Jak podawać kawę, czyli kawowy savoir-vivre w firmie >>

Jaki ciśnieniowy ekspres do kawy wybrać do firmy >>