JAK ZROBIĆ DOBRĄ KAWĘ? RADY BARISTY

Woda i kawa

Barista to "maestro" ceremonii parzenia kawy. Oto kilka jego porad, dzięki którym sprawisz że Twoja kawa będzie idealna, a każdy kto jej posmakuje zapamięta aromat na długo. Jeżeli szukasz odpowiedzi jak zrobić dobrą kawę - znajdziesz ją tutaj.

Barista zna się na swojej pracy i na sztuce uzyskania idealnej kawy, gdzie znaczenie ma wszystko, począwszy od jakości ziaren, poprzez czas parzenia a skończywszy na jakości wody. Czynników mających wpływ na to, czy kawa będzie spełniała oczekiwania najwybredniejszych smakoszy jest oczywiście dużo więcej. Teraz przybliżymy tylko kilka, podstawowych. Pomogą Ci one stworzyć prawie idealną kawę.

1. Kawę podawaj od razu po zaparzeniu

Kawy nie powinno się pić po upływie 5 minut od zaparzenia, gdyż w ten sposób traci walory smakowe. Specyficzny dla kawy proces parzenia wydobywa jej charakterystyczne cechy. Nie tylko sam smak się liczy, ale również aromat – to on czyni kawę tak wyjątkowym napojem. Gdy kawa stygnie, utleniają się i ulatują z niej olejki eteryczne, a napar traci walory smakowe. Dlatego pamiętaj, aby podawać i pić kawę tuż po przyrządzeniu.

2. Temperatura parzenia

Do parzenia kawy używaj wody nieco poniżej temperatury wrzenia. Optymalna będzie o temperaturze ok. 90°C. Zbyt gorąca woda spowoduje, że kawa będzie miała gorzki smak, a to za sprawą spalania się olejków eterycznych. Z kolei za niska temperatura wody spowoduje, że smak będzie kwasowy i rozwodniony, a nawet pozbawiony zapachu. Dobra kawa wymaga więc równie dobrego ekspresu, który zapewni optymalną temperaturę, dzięki której uzyskasz pełen aromat kawy.

 

Leasing ekspresu do kawy Leasing ekspresu do kawy

 

3. Podgrzej filiżankę dla większej przyjemności

Jeżeli podasz kawę w zimnej porcelanie – możesz być pewien, że utraci większość walorów smakowych zanim podasz ją komuś, lub sam/sama wypijesz. W zimnej filiżance temperatura kawy spada o około 10°C. Jeżeli dodasz jeszcze do niej zimne mleko, a następnie zamieszasz – temperatura spadnie o kolejne 10°C. Wspaniały aromat i zapach kawy będzie zdecydowanie bardziej intensywny, jeżeli ogrzejesz filiżankę gorącą wodą, parą lub po prostu wstawiając ją na chwilę do mikrofali. Ogrzanie porcelany jest szczególnie istotne w przypadku małych kaw, takich jak ristretto czy espresso. Pozwoli to również na zachowanie idealnie kremowej pianki na dłużej. Smacznego!

4. Arabica czy Robusta

Powszechny pogląd głosi, że Arabica jest bardziej szlachetną odmianą kawy, a producenci często wykorzystują ten stereotyp. Robusta ma swoje zalety i nie jest kawą gorszej jakości. Warto wiedzieć więcej o obu gatunkach kawy, by świadomie dokonywać wyboru. Kawa Arabica ma łagodniejszy, nieco kwaskowaty i bardziej „okrągły” smak z wyczuwalną czekoladową nutą. Jej natura to jedwabista delikatność z akcentami orzechowymi, czy nawet owocowymi. Robusta jest ostrzejsza, bardziej zdecydowana i gorzka. Do naparu wnosi nutę ziemistości i popiołu. Potrafi drapać w gardle i pozostawić gorycz na języku. O ile wiele znanych kaw to stuprocentowe Arabiki, to Robusta wykorzystywana jest głównie, jako składnik mieszanek dodawanych w celu ożywienia i nadania mocy aksamitnej łagodności Arabiki. Wybór jaką mieszankę wybrać należy więc do Ciebie. Wybierając rodzaj warto zwrócić uwagę, wybierając ziarna żeby były dobrze i świeżo wypalone.

5. Jak przyrządzić espresso?

Jeżeli dysponujesz dobrym, profesjonalnym ekspresem kawowym – połowę sukcesu masz za sobą. Espresso, najpopularniejszą włoską kawę przyrządzamy - zgodnie z wytycznymi włoskiego Instytutu Espresso Italiano – z 7-8 gr kawy (tj. 50-60 ziarenek) i 25 ml wody. Z ziaren wydobywane jest bogactwo aromatów, kawa zyskuje odpowiednią konsystencję a na wierzchu pojawia się aksamitna crema. Espresso to baza i podstawa każdego rodzaju kawy – warto zrobić to dobrze.

6. Jak pić espresso?

Do espresso zazwyczaj podawana jest czysta woda w małej szklaneczce. Dlaczego? By zapewnić jeszcze więcej doznań smakowych. To w jaki sposób doświadczamy smaku napoju lub potrawy, zależy od tego z czym je łączymy. Zanim weźmiesz łyk kawy, przepłucz usta czystą wodą. Docenisz w pełni jej aromat.

7. Kawa i czekolada... mmmm...

Czy wiecie, że ziarna kawy i ziarna kakaowca mają ze sobą wiele wspólnego? Dla obu jest istotny proces wypalania. Posiadają wiele podobnych substancji i związków aromatycznych. Gorzka czekolada do gorzkiej kawy pasuje idealnie. 

Jesteś zainteresowany kawą? Przeczytaj jeszcze:

Latte Art dla początkujących>>

Leasing ekspresów do kawy dlaczego się opłaca>>

Jak podawać kawę czyli kawowy savoir vivre>>

Jak rozliczyć zakup ekspresu i kawy do firmy >>