DOBRA KAWA W FIRMIE MOTYWUJE PRACOWNIKÓW

Woda i kawa

 

Świętujmy w pracy Międzynarodowy Dzień Kawy! Aż 75% Polaków deklaruje, że pije kawę. 55% pracowników pije kawę podczas pracy. 43% twierdzi, że bez porannej dawki kofeiny spada ich produktywność. Kawa to nieodłączny element każdego spotkania biznesowego, w tym również spotkania rekrutacyjnego. Kawa jest uwielbianym i wręcz niezbędnym napojem w pracy. Sprawdźmy co powoduje, że jest niezastąpiona w każdej firmie.

Z dobrą kawą w pracy jest przyjemniej ;)

Picie dobrej kawy w biurze coraz bardziej zyskuje na popularności, a jej przygotowanie to pierwsza rzecz jaką robimy przychodząc do pracy. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Wielkiej Brytanii (VIII, 2015 r.) przez naszą firmę, prawie połowa (45%) respondentów, pracowników różnych firm, stwierdziła, że dostęp do wysokiej jakości gorącego napoju w miejscu pracy jest bardzo ważne. Kawa oddala zmęczenie, pozwala nam wydajniej pracować, dodaje energii i sił witalnych. Przerwa na kawę w pracy powoduje, że jesteśmy bardziej zadowoleni i zrelaksowani, mamy lepsze pomysły i szybciej rozwiązujemy problemy. Kofeina aktywizuje w organizmie hormony szczęścia czyli dopaminę, serotoninę i noradrenalinę. Jeżeli czujemy spadek motywacji – warto po nią sięgnąć.

Międzynarodowy Dzień Kawy Międzynarodowy Dzień Kawy

 

Kawa ułatwia kontakty biznesowe

Nic tak nie poprawia nastroju, jak aromatyczna, dobrze przyrządzona kawa, która jest nieodłącznym elementem wszystkich spotkań biznesowych. Wspólne picie kawy i dyskusja zacieśniają relacje pomiędzy ludźmi. Jeżeli firma przyjmuje gości biznesowych, warto zaproponować im dobrze przyrządzone espresso lub cappuccino. W ten sposób budowany jest dobry wizerunek firmy, a praca idzie szybciej.

Dobra kawa kreuje dobry wizerunek pracodawcy

Jak wynika z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii w 2015 r. przez firmę Eden, prawie jedna trzecia kandydatów na pracowników zniechęca się do pracodawców, gdy Ci nie wykonują wobec nich podstawowych, gościnnych gestów, takich jak zaproponowanie filiżanki kawy lub szklanki wody na spotkaniu rekrutacyjnym. Zgodnie z tymi badaniami prawie jedna trzecia (31%) potencjalnych kandydatów w UK uważa, że zaproponowanie kawy lub herbaty na spotkaniu rekrutacyjnym pomogło stworzyć dobry wizerunek przyszłego pracodawcy w oczach potencjalnego pracownika. Jednak 18% poszukujących pracy w Wielkiej Brytanii w ogóle nie otrzymuje propozycji podania czegoś do picia. Czy takie dane można porównać do sytuacji w Polsce? Tego nie wiemy – ale możemy stwierdzić z całą pewnością, że zaproponowanie potencjalnemu pracownikowi dobrej jakości kawy – przyniesie nam jako pracodawcy same korzyści i jest pierwszym gestem budującym dobrą atmosferę spotkania.

Dobra kawa pomaga w rekrutacji

Jeżeli w trakcie ważnego spotkania rekrutacyjnego zaproponowana Ci zostanie kawa – nie odmawiaj. Według badań Bargha i Lawrence’a Williamsa z Uniwersytetu w Kolorado, odczuwalna fizycznie temperatura jest pozytywnie skorelowana z temperaturą odczuwaną emocjonalnie. To oznacza, że jeżeli dostaniemy filiżankę ciepłej kawy, nasze emocje w stosunku do pracodawcy też staną się cieplejsze, a co za tym idzie z pewnością wywrzemy pozytywne wrażenie. I odwrotnie: jeśli nasz potencjalny szef będzie pił ciepłą kawę podczas spotkania – wówczas mamy większe szanse, że zapała do nas sympatią.

Meneżerowie HR poczujcie zapach kawy Meneżerowie HR poczujcie zapach kawy

 

Przeczytaj jeszcze: 

Jesteś w pracy? Sięgnij po kawę

Kawa szkodzi? Obalamy mity

Kawowe ciekawostki

Jak podawać kawę, czyli kawowy savoir-vivre w firmie

Jaki ciśnieniowy ekspres wybrać do firmy