Arabika czy Robusta? - oto jest pytanie...

Woda i kawa

 

Powszechny pogląd głosi, że Arabica jest bardziej szlachetną odmianą kawy, a producenci często wykorzystują ten stereotyp sygnując opakowania znaczkiem "100% Arabica". Ale Robusta ma swoje zalety i nie zawsze jest  kawą gorszej jakości. Warto wiedzieć więcej o obu gatunkach kawy, by świadomie dokonywać wyboru.

Jedną z najważniejszych różnic jest zawartość kofeiny. O ile ziarna Arabiki zawierają 0,8-1,4% kofeiny, to Robusty dwu- a nawet trzykrotnie więcej: 1,7-4%. Tak więc to Robusta szybciej nas obudzi i mówiąc kolokwialnie: da kopa. Warto o tym pamiętać parząc poranną kawę. Kawa Arabica ma znacznie łagodniejszy, nieco kwaskowaty i bardziej "okrągły" smak z wyczuwalną czekoladową nutą. Jej natura to jedwabista delikatność z akcentami orzechowymi (np. odmiana Tarazzu z Kostaryki), czy nawet owocowymi (ceniona Blue Mountain z Jamajki). Robusta jest znacznie ostrzejsza, bardziej zdecydowana i gorzka. Do naparu wnosi nutę ziemistości i popiołu. Potrafi drapać w gardle i pozostawić gorycz na języku.

Ceny Robusty na światowych giełdach są o mniej więcej 1/3 niższe niż Arabiki, co w dużym stopniu związane jest z warunkami uprawy – Arabika rośnie w klimacie podzwrotnikowym wyłącznie na sporych wysokościach od 1000 do 2000m n.p.m. (czyli z grubsza pomiędzy wysokością Zakopanego, a Kasprowego Wierchu) i wymaga jednocześnie dużo wilgoci, żyznej ziemi i słońca. Plantacje są często atakowane przez szkodniki, a plon niższy niż w przypadku Robusty. Produkcja Robusty jest znacznie tańsza z uwagi na wyższy plon, bardziej odporne krzewy i niższe koszty produkcji w plantacjach położonych na wysokościach od 200 do 600m n.p.m. Arabikę uprawia się głównie w Ameryce Południowej i Środkowej oraz Afryce, a Robustę w Azji - Wietnamie, Indiach i Indonezji.

O ile wiele znanych kaw to stuprocentowe Arabiki, to wśród marek z segmentu premium nie znajdziemy stuprocentowej Robusty – taka kawa byłaby zbyt gorzka i niesmaczna. Robusta wykorzystywana jest głównie, jako składnik mieszanek dodawanych w celu ożywienia i nadania mocy aksamitnej łagodności Arabiki. Poślednie kawy wykorzystują Robustę jako "wypełniacz", ale szanujące się marki tworzą kawowe blendy nie po to, by było taniej, ale by nadać kawie charakteru. Zawartość Robusty w mieszankach wynosi zazwyczaj 10-30%, ale bywają też mieszanki 50/50. Robusta jest szczególnie częstym dodatkiem kaw przeznaczonych do parzenia espresso – nie tylko nadaje kawie "body", ale także podwyższa zawartość kofeiny w naparze. To Robuście zawdzięczamy też obfitą cremę, czyli delikatną brązową piankę, tak apetycznie wyglądającą w filiżance espresso.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:

Jesteś w pracy? Sięgnij po kawę >>

Kawa szkodzi? Obalamy mity >>

Jak rozliczyć zakup ekspresu i kawy do firmy? Porady specjalisty >>

Jak podawać kawę czyli kawowy savoir vivre w firmie>>

Latte Art dla początkujących>>