5 sposobów na efektywną przerwę w pracy

Praca z wyobraźnią

Osobie zatrudnionej na cały etat w oparciu o umowę o pracę przysługuje minimum 15 minut przerwy. Jeśli jednak pracownik obsługuje komputer, może skorzystać z 5-minutowego odpoczynku od ekranu. Właściciele film przestrzegają tych zasad, ponieważ regularne przerwy zmniejszają zmęczenie i sprawiają, że pracownicy są bardziej skupieni na wykonywaniu swoich zadań. Jak najlepiej wykorzystać wszystkie wolne minuty w ciągu dnia? Poznaj 5 najlepszych sposobów.

Długie godziny spędzane przed komputerem nie sprzyjają efektownej pracy. Światło emitowane z ekranu szybko męczy oczy i wywołuje znużenie. Negatywny wpływ na koncentrację mają również nieprawidłowa postawa oraz zły kąt nachylenia monitora. Aby temu zapobiec, warto skorygować wszystkie błędy, a także co pewien czas robić kilkuminutowe przerwy. Zobacz, jakie czynności należy wtedy wykonać, aby odzyskać siły do dalszej pracy.

Jak rozplanować przerwy w trakcie pracy przy komputerze?

Kilkuminutowe przerwy raz na godzinę pozwalają na chwilę odpocząć od komputera, ale także rozpraszają pracownika. Nie zawsze można bowiem zaplanować wszystkie zadania tak, aby trwały jedną pełną godzinę. Dotyczy to zwłaszcza osób, który pracują projektowo, czyli realizują różne zadania w ciągu dnia. W takich sytuacjach efektywniejsze będzie zrobienie krótkiej przerwy po zakończeniu każdego projektu. Dzięki temu pracownik chwilę odpocznie, a jednocześnie nie poczuje się zdekoncentrowany. Przerwa po każdej pełnej godzinie pracy jest bardzo dobra dla tych, którzy realizują ten sam typ zadań lub jeden duży projekt na dzień. Dzięki krótkim pauzom tryb pracy staje się mniej monotonny.

Co robić w trakcie przerwy w pracy?

Aby przerwa w pracy przyniosła korzystne efekty, nie wystarczy jedynie zamknąć pliku lub opuścić monitora. W odprężeniu umysłu nie pomaga również przeglądanie portali społecznościowych, załatwianie prywatnych spraw przez telefon lub e-mail czy nawet oglądanie krótkich filmów. Wszystko to może bowiem rozpraszać i sprawić, że podczas wykonywania zadań będziesz myślał o wieczornych obowiązkach czy odbytej właśnie rozmowie. Jak więc skutecznie wykorzystać ten czas?

  1. Odejdź od komputera

To pierwsza i najważniejsza rzecz, którą musisz zrobić. Nawet jeśli wydaje Ci się, że odpoczywasz, przeglądając inne strony, na Twoje oczy nadal działa światło ekranu. Wstań więc od biurka i pójdź na chwilę do kuchni lub kolegi z biura. Możesz także posiedzieć chwilę przed firmą. Świeże powietrze na pewno pobudzi Twój mózg do pracy.

  1. Wykonaj kilka ćwiczeń

Poruszaj się – przy biurku lub w trakcie spaceru. Zacznij na przykład od rozciągania rąk i ramion. Później obróć głowę w każdą stronę, zrób kilka kółek ramionami, ściągając przy tym łopatki. Możesz jeszcze kolejno postawić stopę na palcach i kręcić nią w lewo lub w prawo. Jeśli masz odrobinę więcej czasu, pójdź na krótki spacer – nawet jeśli miałaby to być „tylko” wycieczka do pobliskiego sklepu.

  1. Zjedz obiad

Jedną, najdłuższą przerwę zawsze poświęć na obiad. Bez względu na to, czy będzie to posiłek zrobiony przez Ciebie w domu, czy kupiony, ciepłe danie doda Ci energii i poprawi humor. Zwróć jednak uwagę, aby obiad składał się głównie z lekkostrawnych rzeczy, które nie wywołają u Ciebie uczucia senności.

  1. Napij się wody

Woda w pracy poprawia natomiast zdolność koncentracji, wpływa na spostrzegawczość, redukuje stres i zwiększa odporność organizmu. Podczas każdej przerwy wypij więc przynajmniej jedną szklankę schłodzonej wody, np. z dystrybutora wody źródlanej Eden.

Zobacz, co jeszcze daje picie wody >>

  1. Wyłącz się lub porozmawiaj z innymi

Pracując 8 godzin dziennie, musisz  cały czas działać na najwyższych obrotach, aby dobrze wykonywać zadania. W trakcie przerwy warto więc choć na chwilę zwolnić i… nie myśleć o niczym. Warto też porozmawiać z innymi pracownikami – niekoniecznie o pracy. Dzięki temu nawiążesz z nimi relacje, a także lepiej odnajdziesz się w strukturach firmy.

Poznaj 5 sposobów na poprawę koncentracji w pracy >>

Tematy, które mogą Cię zainteresować:

5 powodów, dla których warto zamówić dystrybutor wody do firmy >>

Onboarding, czyli jak wprowadzić nowych pracowników w działanie firmy >>

Benefity pracownicze – jak wpływają na wydajność pracowników >>