Noworoczne postanowienie – awans lub podwyżka. Rozwój kariery zawodowej

Woda i kawa

Około 33% Polaków robi postanowienia noworoczne. Do najczęściej składanych obietnic należą: zdrowsze odżywianie, poświęcenie czasu na aktywność fizyczną i rzucenie palenia. A gdyby w ramach postanowień na 2018 rok zadbać o rozwój własnej kariery zawodowej? Podpowiadamy, jak podwyższać swoje kwalifikacje, odnosić sukcesy i otrzymać awans zawodowy!

Styczeń to idealny moment na to, by nadać karierze pożądany bieg. Większość projektów została zamknięta w grudniu, a początek roku zwykle niesie za sobą nowe plany budżetowe. Awans zawodowy lub podwyżka są zatem w zasięgu ręki.

Rozwijanie kompetencji, czyli orientacja na cel

Kluczem do tego, by szybko i nieprzerwanie piąć się po szczeblach kariery, jest stałe rozwijanie swoich kompetencji i poszerzanie (lub aktualizowanie) wiedzy. Warto przy tym pamiętać, by:

  • skoncentrować się na jednej umiejętności (góra dwóch), którą planujesz zdobyć lub wyszlifować;
  • postawić sobie konkretny i realny do zdobycia cel, a nie poprzestawać na nieokreślonych postanowieniach (np. zaplanować zdobycie certyfikatu językowego czy ukończenie kursu z programowania);
  • ustalić termin realizacji celu – będzie to stanowić dodatkową motywację.

Na początek warto poszukać okazji do poszerzania kwalifikacji w miejscu pracy. Wiele firm w ramach dodatkowych benefitów pracowniczych oferuje dofinansowania do kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych.

Nowe stanowisko czy zmiana miejsca pracy?

Rozwój kariery może wiązać się z przejściem na inne stanowisko lub poszukiwaniem nowej pracy. Zastanów się, co chcesz zmienić – zakres obowiązków, godziny pracy, wynagrodzenie? Stwórz również listę swoich mocnych i słabych stron oraz tego, co przynosi Ci najwięcej zawodowej satysfakcji.

Określenie takich priorytetów pozwoli Ci lepiej poznać to, w jakim miejscu w rozwoju zawodowym się znajdujesz, i wytyczyć dalszą ścieżkę kariery. Być może powodem chęci zmiany jest zakres obowiązków niedopasowany do Twoich predyspozycji? Rozwiązaniem może okazać się szczera rozmowa ze zwierzchnikiem i zmiana stanowiska z obrębie firmy na takie, które lepiej odpowiada Twoim zainteresowaniom.Jeśli jednak masz poczucie, że obecne miejsce pracy nie oferuje Ci możliwości rozwoju – zmiana firmy będzie naturalnym krokiem na przód.

Zobacz również: Jak walczyć z syndromem wypalenia zawodowego?

Jak prosić o podwyżkę i rozmawiać o awansie?

Nawet 59% pracowników nigdy nie poprosiło o podwyżkę. Tymczasem naturalną konsekwencją rozwoju kariery zawodowej jest zwiększanie zakresu odpowiedzialności oraz poziomu zarobków (te elementy powinny iść ze sobą w parze). O ile lista obowiązków często zdaje się rosnąć samoistnie, o tyle o podwyżkę czy oficjalny awans zawodowy najczęściej należy poprosić. Nie warto czekać na moment, w którym firma sama doceni Twoją pracę, zdecydowanie lepiej samodzielnie wyjść z inicjatywą.

O podwyżce i awansie warto porozmawiać zwłaszcza wtedy, gdy:

  • pracujesz w firmie od dłuższego czasu (jesteś więc cennym, doświadczonym pracownikiem);
  • zdobyłeś nowe kompetencje istotne dla pracodawcy;
  • wzrosła liczba Twoich obowiązków i zakres odpowiedzialności;
  • odniosłeś sukces, który przełożył się na korzyści dla firmy (najlepiej przystąpić do starań krótko po tym sukcesie).

Jak jednak taką rozmowę przeprowadzić?

  • Umów się na spotkanie – nie zagaduj szefa przy ekspresie do kawy lub na korytarzu. Poproś o spotkanie w spokojnym miejscu (np. sali konferencyjnej). Możesz oficjalnie wcześniej ustalić termin (i wpisać go do kalendarza on-line) lub w odpowiednim momencie zaproponować rozmowę na osobności – wszystko zależy od relacji i zasad  panujących w firmie.
  • Przygotuj się do rozmowy – zrób listę swoich sukcesów i dodatkowych obowiązków. Pamiętaj, że najważniejsze to wykazać swój wpływ na powiększanie zysków firmy.
  • Używaj konkretnych i profesjonalnych argumentów – nie wspominaj o kwestiach osobistych, takich jak plan zakupu mieszkania czy utrata pracy przez partnera.

Jeśli spotkasz się z odpowiedzią odmowną – poproś o jej uargumentowanie. Dzięki temu wyciągniesz wnioski na przyszłość i lepiej przygotujesz się do następnej tego typu rozmowy.

Zobacz również: Work-life balance w praktyce