JAK ZAPLANOWAĆ CELE NA 2017 - SPRAWDŹ TE SPOSOBY

Życie biura

Czy chciałeś w zeszłym roku rzucić palenie? Miałeś plan aby uprawiać sport regularnie? A może chciałeś zmienić pracę i więcej zarabiać? Noworoczne postanowienia mają to do siebie, że zazwyczaj po dwóch, trzech miesiącach zostają zarzucone, a Ty wracasz do stanu wyjściowego. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną nie jest brak silnej woli, ale sposób w jaki stawiamy sobie konkretne cele.  Oto kilka porad jak skutecznie zaplanować i zrealizować cele w 2017 roku.

1. Jak zacząć?

"Zanim zaczniesz się wspinać po drabinie sukcesu, upewnij się że drabina jest wsparta o odpowiedni budynek" - Stephen Covey

Jeżeli nie wiesz jakie cele sobie wyznaczyć, wypisz wszystkie istotne sfery życia i zastanów się co w tych dziedzinach chciałbyś osiągnąć. Poniżej kilka propozycji:

kariera – gdzie chcesz pracować i na jakim stanowisku? Czy chcesz awansować? A może chcesz założyć własny biznes? Czego musisz się nauczyć, jakie umiejętności zdobyć aby to osiągnąć?

rodzina – Czy poświęcasz rodzinie wystarczająco dużo czasu? Czy jesteś dobrym rodzicem? A może chcesz nim zostać i powinieneś się do tego przygotować?

finanse - ile chcesz zarabiać i w jaki sposób? Czy rozważasz dodatkowe źródła dochodu? W jaki sposób chcesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze? Jak chcesz zadbać o przyszłość finansową?

zdrowie - Czy chcesz zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze? Czy powinieneś zacząć ćwiczyć? Jaki tryb życia chcesz prowadzić? Czy regularnie robisz badania?

edukacja - Czego chcesz się nauczyć? Jakie kompetencje w sobie rozwinąć? Może dodatkowy język lub studia zaoczne?

Zapisz na kartce po 2,3 cele do każdego obszaru. Następnie wybierz ten, który jest dla Ciebie najważniejszy, na którym najbardziej Ci zależy i zapisz go.

2. Wizualizacja

"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć" -Napoleon Hill

Wyobraź sobie siebie w momencie w którym cel został osiągnięty. Jak wyglądasz, jak się czujesz, jak zmienia się świat wokół Ciebie? Gdy mamy jasną wizję tego co chcemy osiągnąć, dużo łatwiej wziąć się do pracy i w niej wytrwać. Badania neuropsychologów potwierdziły, że gdy stawiamy sobie jakiś cel do wykonania, wyobrażamy lub wizualizujemy go sobie – nasz mózg asymiluje go i zaczyna przetwarzać informacje w taki sposób, jakby nasze zamierzenia były częścią naszej rzeczywistości.

Ludzie często czują ogromny dyskomfort, jeśli nie udaje im się osiągnąć wyznaczonych zadań. Za dążenie do realizacji zwizualizowanych celów i za przyjemność z ich osiągania, odpowiedzialny jest jeden z neuroprzekaźników – dopamina. Tak więc, jeżeli chcesz aby Twój mózg zasymilował cele – stosuj wizualizację, która potęguje mechanizm zachodzący w mózgu.

3. Jakie powinny być cele?

"Połowa sukesu w osiągnięciu celu, to jego prawidłowe wyznaczenie" - Zig Ziglar

Brian Tracy porównuje cel do mechanizmu samonaprowadzania rakiety. Gdy pocisk nie ma wyznaczonego celu – stoi w miejscu. Jednak gdy wprowadzone zostaną dokładne parametry celu, wtedy wznosi się w powietrze i leci tak długo, aż trafi w wyznaczone miejsce. Z ludźmi jest podobnie. Gdy mają jasną wizję tego co chcą osiągnąć, dużo łatwiej wziąć się do pracy i w niej wytrwać.

Cele powinny być proste, zrozumiałe dla Ciebie i konkretne. Powinny dać się zmierzyć, byc realne i osiągalne i być określone w czasie. Pokazuje to metoda SMART, opisująca jaki powinien być cel.

S – specific – konkretny;
M – measurable – mierzalny;
A – achievable – osiągalny;
R – realistic – realistyczny;
T – timely – określony w czasie.

Jeżeli chcesz określić cel – użyj metody GROW.

Wyraz GROW stanowi akronim słów:

G - goal - główny cel, który chcesz osiągnąć;
R – reality - rzeczywistość, w której się znajdujesz, twoja aktualna sytuacja;
O - options - opcje, możliwości, jakie posiadasz;
W- will - wola, wszystkie decyzje, które możesz podjąć.

4. Jakie błędy popełniamy przy planowaniu celów

– realizowanie stereotypów zamiast własnych planów życiowych;
– stawianie zbyt niskiej poprzeczki;
– błąd zaniechania;
– zniechęcenie i wpadnięcie w rutynę;
– nie planowanie działań;
– zapominanie o świętowaniu osiągnięcia pośrednich etapów

Kliknij na link poniżej i pobierz bezpłatnie pomocne narzędzie coachingowe do wyznaczania celów metodą GROW. Wystarczy wydrukować, znaleźć godzinę wolnego czasu i zacząć planować nowe cele. Powodzenia!

 Wyznaczanie celów metodą GROW

Sprawdź też inne artykuły:

5 artykułów dzięki którym zwiększysz poziom motywacji w pracy>>

17 sposobów na uzyskanie finansowego sukcesu>>