Jak urządzić nowoczesne i funkcjonalne biuro, które przyciągnie nowych pracowników?

Według raportu na temat upodobań grupy wiekowej urodzonej między 1980 a 1994 rokiem aż 78% badanych uważa, że jakość i warunki miejsca pracy są istotne. 69% z nich zamieniłoby inne korzyści proponowane przez pracodawcę tylko po to, aby mieć lepszą przestrzeń biurową do pracy. Sprawdź, jak urządzić nowoczesne i funkcjonalne biuro, tak aby móc przyciągnąć nowych pracowników.

Ranking OECD pokazuje, że Polacy średnio przebywają w biurze blisko 2 tysiące godzin w ciągu roku. Jeśli zatem znaczną część życia spędzamy w pracy, to przestrzeń biurowa jest niezwykle ważna. Ponadto zjawisko rynku pracownika w Polsce dotyczy już wielu branż, co oznacza, że pracodawcy powinni zwracać coraz większą uwagę na dostępne w biurze udogodnienia. Pracownicy powinni mieć możliwość wykonywania pracy nie tylko wydajnie, ale i komfortowo. A ponieważ firmę tworzą ludzie, to właśnie poziom ich zadowolenia wpływa na zaangażowanie, jakie wkładają w powierzone im zadania, co z kolei przekłada się na sukces zespołu. Nowoczesne biuro powinno być zaaranżowane zgodnie z potrzebami pracowników.

Przeczytaj także: Marketing personalny wewnątrz firmy – jak skutecznie zmotywować pracowników?

Aranżacja biura – w pełni wyposażona kuchnia w miejscu pracy

Kuchnia pracownicza staje się jednym z ważniejszych miejsc w biurze i 28% badanych wskazuje jej obecność w budynku jako element wpływający na atrakcyjność miejsca pracy. Nowoczesne przestrzenie biurowe stawiają na to, by były przestronne, umożliwiały spotkania z kolegami z pracy, a nawet wykonywanie pracy. Trend tworzenia wygodnych kuchni wywodzi się z obserwacji środowiska domowego, gdzie odbywa się znaczna większość interakcji społecznych. Nawet w przypadku mniejszych firm jest wskazane stworzenie miejsca, gdzie pracownik może w spokoju zjeść posiłek albo zaparzyć kawę.

Aktualnie do niezbędnego wyposażenia kuchni zaliczamy ekspres do kawy, czajnik elektryczny i lodówkę, a także stoliki – najlepiej takie, które umożliwiają wspólne spożywanie posiłków. Dodatkowo firmy umieszczają w pomieszczeniu kuchennym także mikrofalówkę czy zmywarkę. Niezbędne wyposażenie kuchni jest w dużej mierze uzależnione od liczby zatrudnionych w firmie osób i powinno zostać dostosowane do ich oczekiwań. W przypadku małej przestrzeni warto jak najefektywniej rozlokować wszystkie meble oraz potrzebne sprzęty, a także wydzielić osobne strefy do poszczególnych czynności.

Przeczytaj także: Dlaczego warto mieć ekspres do kawy w biurze?

Nowoczesne biuro – przestrzeń umożliwiająca wydajny odpoczynek

Ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakazują zapewnienie pracownikowi miejsca do odpoczynku. Mimo że w przypadku wykonywania pracy siedzącej ograniczają się one do umożliwienia pracownikom siedzenia w sposób zgodny z przepisami BHP, to warto zapewnić pracownikom także przestrzeń specjalnie przeznaczoną do wypoczynku. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Draugiem Group w 2014 roku, aby móc długo i wydajnie wykonywać zadania na najwyższym poziomie, musimy pozwalać sobie na krótki odpoczynek w trakcie pracy. Nawet chwilowa zmiana otoczenia pozytywnie działa na twórcze myślenie i kreatywność pracowników.

W nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni biurowej ważną rolę odgrywają zatem specjalne strefy wyznaczone do nieformalnych spotkań i pomieszczenia przeznaczone do odpoczynku. Przestrzeń do relaksu najczęściej obejmuje specjalnie wydzielony pokój wypoczynkowy, w którym umieszcza się wygodne fotele bądź kanapy i sprzęt umożliwiający gry zespołowe, jak np. stół do ping-ponga, stół piłkarski czy konsole do gier. Bardziej innowacyjne aranżacje strefy wypoczynkowej oferują dostęp do książek, filmów czy nawet specjalnie wyprofilowanych foteli umożliwiających odbycie krótkiej drzemki.

Przeczytaj także: Integracja pracowników – jak ją zorganizować i dlaczego jest tak ważna?

Specyfika codziennie wykonywanych zadań wpływa na preferencje odnośnie do miejsca pracy. W przypadku korporacji dodatki takie jak karta sportowa czy prywatna opieka medyczna nie przekonują już kandydatów, ponieważ poszukują oni również przestrzeni, w której będą czuć się komfortowo. Aby wyróżnić się na rynku pracy, pracodawcy muszą wykazać się zaangażowaniem, które przejawia się m.in. w inwestowaniu w ciekawą aranżację biura, tak aby spełniała ona oczekiwania pracowników.