Jak prowadzić firmę bez zbędnych kosztów? Poznaj sposoby na kreatywne oszczędzanie.

Twoja firma

Zastanawiasz się jak zredukować koszty założenia i prowadzenia własnej firmy? Nie jesteś sam! To pytanie zadaje sobie większość przedsiębiorców. Z myślą o Tobie opisujemy kilka bezpłatnych, a zarazem profesjonalnych narzędzi będących realną pomocą w prowadzeniu biznesu. Stosuj je i... tnij koszty, zwiększaj przychody.

1. Używaj darmowych narzędzi internetowych

Przed nabyciem drogiego oprogramowania, pozwalającego na efektywniejsze zarządzanie firmą, warto sprawdzić darmowe alternatywy, które pomogą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Do dyspozycji masz profesjonalne narzędzia Google. Są powody, dla których Google Analytics, Gmail, Google Calendar i Gchat podbiły serca zarówno małych przedsiębiorców, jak i wielkich korporacji. Nie tylko większość z tych narzędzi jest darmowa, ale także posiadają liczne rozszerzenia i wtyczki, które pomogą Ci w pracy. Jeśli zakładasz sklep internetowy z pewnością powinieneś opanować wiedzę jak posługiwać się Google Analytics. Możesz ją przyswoić na bezpłatnym szkoleniu online w Google Academy.

2. Kontaktuj się bezpłatnie

Zamiast spotykać się osobiście używaj Skype'a z dowolnego urządzenia. Możesz organizować telekonferencje, grupowe rozmowy video, wysyłać zdjęcia i pliki różnej wielkości. W przypadku korespondencji elektronicznej dobrze sprawdzi się Gmail i nie oznacza to, że musimy używać adresu w postaci nazwa@gmail.com. Gmail to całkiem zaawansowany program, który radzi sobie zarówno z odbieraniem poczty z kilku skrzynek firmowych, jak i z wysyłaniem korespondencji za ich pośrednictwem. Proponuje poza tym praktyczne opcje porządkowania emaili, jest przejrzysty, nie wyświetla reklam graficznych, działa szybko i sprawnie. Jeżeli do tego dodasz Google Calendar łatwo będziesz zarządzał spotkaniami i planował wydarzenia, o których dyskretnie przypomni Ci Twoja elektroniczna sekretarka.

3. Korzystaj z darmowych serwerów

Jeżeli dzielisz się plikami ze swoimi pracownikami, przesyłasz dane lub niezbędna w Twojej działalności jest sieć synchronizująca pliki pomiędzy komputerami - skorzystaj z darmowej usługi Dropbox. Polega ona na udostępnianiu przestrzeni dyskowej na serwerach tej firmy. W efekcie przeglądanie, wysyłanie, zapisywanie i pobieranie danych jest możliwe poprzez zwykłą przeglądarkę lub dedykowaną aplikację zainstalowaną na komputerze lub tablecie. W wersji darmowej dostępne są 2GB miejsca na serwerach, a korzystając z różnych ofert (np. zaproszenie nowego uczestnika), można powiększyć swoją przestrzeń dyskową całkiem za darmo.

4. Weź udział w bezpłatnych szkoleniach

Prowadzenie własnego biznesu związane jest z ciągłym rozwojem i inwestycjami w zdobywanie wiedzy. Część nakładów na edukację możesz ograniczyć korzystając z bezpłatnych szkoleń oferowanych przez instytucje i portale finansowane ze środków Unii Europejskiej. Przykładem może być Akademia PARP. Wystarczy zarejestrować się jako przedsiębiorca i korzystać z bazy szkoleń, darmowych materiałów i wiedzy począwszy od sztuki tworzenia biznesplanu, poprzez prawo i finanse, a kończąc na sprzedaży i marketingu. W sekcji szkoleń biznesowych znajdziesz tematykę dostosowaną specjalnie dla firm z sektora MSP. Cykl szkoleń jesiennych już ruszył! Spiesz się.

5. To co można, załatwiaj internetowo

Zgłoś się po tzw. kwalifikowany podpis elektroniczny oferowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Umożliwi Ci on załatwianie wszystkich spraw internetowo, bez konieczności wizyt w urzędach i składania osobistego podpisu na dokumentach. Korzystaj z e-formularzy w rozliczeniach z urzędem skarbowym czy przesyłania dokumentów do ZUS. Zatrudnij też internetową księgową. Takie serwisy jak iFirma, wFirma, BookKeeper czy SzybkaFaktura pozwolą Ci w oszczędny sposób zarządzać księgowością już od ok. 30 zł miesięcznie.

6. Wypróbuj system barterowy

Porozmawiaj ze swoimi przyjaciółmi i zaproponuj im współpracę na warunkach barterowych. Jeżeli masz firmę informatyczną możesz pomóc doradcy finansowemu zaktualizować oprogramowanie w zamian za poradę podatkową. Jeśli twoją domeną jest branża kosmetyczna możesz zareklamować się w serwisie blogerskim w zamian za zabieg upiększający dla właścicielki bloga etc. Jeżeli brakuje Ci rąk do pracy – sprawdź co mogą zrobić dla Ciebie twoje dzieci. Zaangażuj ich w swój biznes, pytaj o radę. Niejednokrotnie zaskoczą Cię wiedzą i pomysłami. A może podpowiedzą jak skutecznie wypromować się w Internecie, wrzucić film na You Tube lub założyć prostą stronę internetową?

7. Spróbuj swoich sił w marketingu

Marketing, kreowanie marki i PR mogą być naprawdę drogie, jeżeli nie posiadasz na ten temat wiedzy i zlecisz prace na zewnątrz. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą najpierw sam dowiedz się wszystkiego na temat marketingu w Twojej branży. Stań się specjalistą w tej dziedzinie. W dzisiejszych czasach marketing to podstawa całego biznesu. Dzięki niemu zdobywasz nowych klientów, tworzysz nowe produkty i usługi. Inwestycje na edukację w tym zakresie będą niezbędne, ale możesz je ograniczyć korzystając np. z bezpłatnych szkoleń, szukania wiedzy samemu, podpatrywania tego co robi konkurencja. Jeżeli czujesz się na siłach aby zaprojektować samemu własne logo, możesz to zrobić korzystając z tutoriali na YouTube np. Jak prosto i szybko stworzyć własne logo.

8. Działaj online

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego, gabinetu dentystycznego lub SPA? Świadczysz usługi które wymagają umówienia się na spotkanie? Skorzystaj z systemu rezerwacji online. Platformy takie jak rezervante.pl usprawniają kontakty pomiędzy usługodawcą, a klientami. Serwis posiada postać jednego lub kilku terminarzy, na których firma oznacza możliwe godziny świadczenia usług, a klient może dokonać rezerwacji. Zyskasz ogromną wygodę i oszczędność czasu (mniej umawiania telefonicznego), a twoi klienci - pewność i prostotę rezerwacji usługi. System jest do tego całkowicie on-line, obsługuje go każda przeglądarka internetowa i nie wymaga żadnych instalacji na komputerze. Możesz go wypróbować całkowicie za darmo.

9. Wykorzystuj bezpłatną reklamę i zniżki

Niektóre platformy internetowe oferują możliwość darmowej reklamy, pod warunkiem np. zakupienia danego produktu, skorzystania z usługi, lub po prostu zapisania się na newsletter. Warto korzystać z takich ofert i reklamować się tam, gdzie przebywają Twoi klienci. Czy wiesz, że będąc Klientem Eden, możesz całkowicie bezpłatnie zareklamować się na naszej stronie www? Czy wiesz, że możemy również bezpłatnie opracować Twój kupon reklamujący zniżkę na dany produkt, czy ofertę rabatową, a później zamieścić go na naszej platformie? Z tej formy promocji skorzystało już wiele firm. Skontaktuj się z nami, opisz swoją ofertę i zwiększaj swoje przychody! Jeżeli znasz jakieś inne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy, czasu i nerwów przy prowadzeniu firmy - podziel się nimi w komentarzach!

Może Cię również zainteresować:

 

Jak pokazać pracownikom, że ich doceniasz. 8 niezawodnych sposobów >>

8 kroków do bycia lepszym liderem >>

Specjalista radzi, jak rozliczyć zakup ekspresu i kawy do firmy >>