8 kroków do bycia lepszym liderem

Woda i kawa

Wiele osób zajmujących kierownicze stanowiska wątpi w swoje umiejętności przywódcze. Jeżeli odczuwasz to samo i chcesz stać się lepszym liderem, wspierać swój zespół, prowadzić go i uzyskiwać coraz lepsze wyniki – weź sobie do serca poniższe rady.

Naucz się słuchać, a przede wszystkim słyszeć

Jeżeli należysz do osób, które w trakcie słuchania innych zaczynają obmyślać własną wypowiedź to przeczytaj ten akapit uważnie. Zacznij słuchać tego, co inni mają do powiedzenia. W trakcie rozmowy nie skupiaj się na własnych pomysłach, rozważ również inne propozycje. To do Ciebie będzie należała ostateczna ocena – więc poświęć czas i wybierz tę, która jest najlepsza. Dobry lider wykazuje się pokorą, potrafi zaakceptować i wcielić w życie te pomysły, które przysłużą się danemu projektowi, a nie tylko te, które są jego autorstwa.

Nie okazuj wyższości

Dużo trudniej zyskać szacunek, jeżeli cały czas okazuje się swoją wyższość. Możesz stać na czele dużej organizacji, ale to wcale nie daje Ci przyzwolenia na aroganckie zachowanie w stosunku do swoich podwładnych. Świetnym sposobem na zmniejszenie dystansu pomiędzy Tobą a zespołem, a także szansą na uzyskanie opinii ze strony pracowników, będzie prośba o anonimową informację zwrotną. Pracownicy nie będą obawiać się żadnych konsekwencji, a ty otrzymasz szczery obraz sytuacji i pole do pracy nad sobą.

Buduj pozytywne relacje

Postaraj się zbudować pozytywne relacje między Tobą, a ludźmi pracującymi pod Twoim kierownictwem. Regularne udzielanie informacji zwrotnej pełni kluczową rolę we wzajemnej komunikacji. Pracownicy chcą wiedzieć, jak oceniasz ich pracę. Rób to za każdym razem kiedy masz do tego okazję, a najczęściej wtedy kiedy możesz udzielić opinii pozytywnej. Pracownicy lubią być doceniani za swoje starania. Oficjalne słowa uznania są również oznaką tego, że dostrzegasz ich ciężką pracę i zaangażowanie.

Zjednocz swój zespół

Dobry zespół potrafi ze sobą współpracować, a ty jako lider stanowisz jego część. Twoim obowiązkiem jest upewnić się, czy członkowie zespołu dobrze się rozumieją i czy dobrze się ze sobą czują. To nie rywalizacja odgrywa tu kluczową rolę, a współpraca. Jeśli stosujesz starą rzymską zasadę „divide et impera” – zmień ją na nową i tonuj wewnętrzne konflikty. Twoi ludzie to docenią i będą Ci za to wdzięczni.

Wyznaczaj granice

Twoim celem jest zbudowanie przyjaznych relacji z pracownikami, jednak tak czy inaczej powinieneś wyznaczyć granice i zachować dystans. Umożliwi Ci to podejmowanie trudnych decyzji w przyszłości, na przykład tych dotyczących twojego zespołu. Zachowując granice łatwiej będzie ci podejmować działania, z którymi nie wszyscy się zgadzają. Taka po prostu jest rola lidera.

Bądź zorganizowany i odpowiedzialny

Miej oko na to, co dzieje się w firmie i co robią Twoi pracownicy. Pamiętaj - skuteczny lider zawsze ma plan, a zazwyczaj ma również plan awaryjny. Solidna organizacja pozwala ograniczyć dezinformację i chaos, a precyzyjne wyznaczanie celów załodze to podstawa osiągnięcia założonych wyników. Weź pod uwagę, że twój szef będzie rozliczał z wyników Ciebie, a nie twoich ludzi. Bycie liderem wiąże się z wzięciem odpowiedzialności nie tylko za sukcesy, ale również za porażki swojego zespołu.

Bądź pewnym siebie optymistą

Pamiętaj, że – czy tego chcesz, czy nie – jesteś obserwowany przez swoich ludzi. W pracy zachowaj przyjazną i otwartą postawę, staraj się być pogodny, ale też stanowczy wobec swojego zespołu i podejmowanych przez siebie decyzji. Nastaw się optymistycznie w stosunku do możliwości twojej załogi. Wypowiadaj się w serdeczny i łagodny sposób. Twój ton głosu, jak i postępowanie stanie się wzorem do naśladowania dla twoich pracowników.

Trzymaj rękę na pulsie

Systematyczne spotkania z zespołem mogą być korzystne zarówno dla ciebie, jak i dla twoich pracowników. Liderzy powinni wiedzieć co robią i jak pracują ich podwładni - i vice versa. Indywidualny coaching i mentoring są oznakami zaangażowania. Odbywaj regularne sesje coachingowe ze swoim zespołem. Niech twoi pracownicy wiedzą, że jesteś zainteresowany ich rozwojem zawodowym i monitorujesz ich postępy.

Może Cię też zainteresować:

Jak pokazać pracownikom, że ich doceniasz? 8 niezawodnych sposobów >>

17 sposobów na uzyskanie finansowego sukcesu >>

Firma zbudowana na zadowoleniu pracowników >>

7 sposobów na efektywne prezentacje biznesowe >>