JAK POLUBIĆ SZEFA? SPRAWDŹ TE 5 SPOSOBÓW

Życie biura

To, jaki mamy kontakt z szefem i jak się z nim dogadujemy, wpływa na naszą motywację i samopoczucie w pracy. Jeśli polubisz swojego szefa, będziesz go szanował i cenił, łatwiej Ci będzie wykonywać swoje obowiązki i czerpać z nich satysfakcję. Co robić jednak, jeśli szef nie budzi naszej sympatii? Jak przekonać siebie do polubienia zwierzchnika? Sprawdź te sposoby.

Stres towarzyszący nam w pracy, a do tego toksyczny szef, skutecznie może zniechęcić nas do wykonywania obowiązków i być powodem złego samopoczucia. Jeżeli lubisz swoją pracę i chciałbyś mieć dobre relacje z przełożonym - warto zadbać o sympatyczną atmosferę i wykrzesać z siebie cieplejszy stosunek do przełożonego. Niewykluczone, że zawiązana nić sympatii spowoduje, że dojdziecie razem do porozumienia, a praca stanie się dla obu stron przyjemniejsza.

Po pierwsze: Dowiedz się jaką osobą jest Twój szef

Postaraj się go zrozumieć i lepiej poznać. Poszukaj podobieństw. Może się okazać, że obydwoje lubicie siatkówkę, albo grę w szachy. Może to być temat do luźnej rozmowy przy ekspresie do kawy, lub przy nieformalnym spotkaniu. Wspólne pasje zbliżają i sprawiają, że postrzegamy siebie nawzajem w lepszym świetle. Jeżeli trudno znaleźć Ci podobieństwa, poszukaj pozytywnych cech jego osobowości. W sytuacjach trudnych zastanawiaj się często, jak Ty postąpiłbyś na miejscu szefa. Czy bierzesz pod uwagę wszystkie okoliczności? Taka perspektywa pomaga spojrzeć na sprawy z dystansem i łagodniej ocenić ich charakter. Jeśli odczułeś nieco współczucia dla swojego szefa, to dobrze - właśnie zaczynasz postrzegać go jako zwyczajnego człowieka.

Po drugie: Uznaj służbową hierarchię i trzymaj dystans

Ważne jest to, aby w pełni zdawać sobie sprawę, że obowiązkiem pracownika jest wykonywanie poleceń przełożonego. To oczywista zasada, o której zdarza się nam zapominać, a która może być zaczątkiem konfliktu. Dobra relacja z przełożonym odznacza się gotowością do wypełniania tej zależności. Jeżeli masz wymagającego, autokratycznego szefa – staraj się nie iść za głosem emocji i nie reaguj na wydawane polecenia przekorą, czy niechęcią. Trzymaj dystans emocjonalny i towarzyski. Nawet, jeżeli już wypracowałeś dobre relacje – podkreślaj w codziennych sytuacjach, że wiesz, kto tu jest szefem.

Po trzecie: Nie reaguj lękiem

Szef też człowiek i ma prawo do złego humoru. Czasami szefowie są niedostępni, wyniośli, a w sytuacjach stresowych reagować mogą wybuchami złości i zniecierpliwienia. Jeśli tak się stanie, nie traktuj uwag przełożonego osobiście. Poczekaj aż zły humor przejdzie i nie pozwól, aby drobne pretensje urosły do wielkich rozmiarów. Staraj się zachować otwartą, asertywną i przyjacielską postawę.

Po czwarte: Dostrzegaj jego zalety

Każdy człowiek ma swoje wady i zalety. Skupiając się na zaletach i korzyściach w służbowej relacji z szefem - zaczniesz bardziej doceniać własną sytuację i odczuwać więcej pozytywnych uczuć takich jak wdzięczność, zaangażowanie, satysfakcja, czy poczucie uznania i docenienia.

Po piąte: Skup się na jego profesjonalizmie i ucz się od niego

Będąc w pracy trzeba wiedzieć, gdzie się kończy przyjaźń, a gdzie zaczynają relacje zawodowe. Skorzystaj z tego, że Twój szef jest profesjonalistą (nawet jeżeli czasami tak nie uważasz) i ucz się od niego. W każdej sytuacji wyszukuj takie obszary, z których możesz czerpać wiedzę od swojego szefa. To wzbogaci Twoje doświadczenia i zadziała na plus w karierze zawodowej.

Zmieniając własny stosunek do przełożonego na bardziej pozytywny, możemy osiągnąć bardzo wiele. Niezależnie czy skorzystamy z tych sposobów, czy też nie – pamiętajmy, że korzyści z posiadania mało sympatycznego, lecz profesjonalnego szefa są znacznie większe niż gdybyśmy te proporcje odwrócili. 

Przeczytaj jeszcze:

Szef Tobą manipuluje? Oto 5 sposobów jak sobie z tym poradzić>>

8 inspiracji dzięki którym poradzisz sobie ze stresem w pracy>>

7 sposobów na poprawę samopoczucia w pracy>>

Zdenerwowany? Poznaj 3 strategie zachowania spokoju w pracy>>