Siedem sposobów na poprawę samopoczucia w pracy

Praca z wyobraźnią

Spędzasz 70% swojego dnia w pracy? Często czujesz się zmęczony, śpiący, uciekasz myślami na Seszele? Na pewno przyda Ci się wiedza, co zrobić, aby dodać sobie energii i poprawić samopoczucie.

Oto siedem sposobów, dzięki którym poczujesz się lepiej w pracy:

1. Rób częste przerwy

Prawdopodobnie, jak większość ludzi, niemal cały czas pracy spędzasz na siedząco. Dlatego ruszaj się. Przynajmniej raz na godzinę wybierz się na krótką przechadzkę. Zamiast pisać maila do koleżanki trzy stanowiska dalej – idź do niej i porozmawiaj. Odpoczywa nie tylko ciało, ale także umysł. Wyjdź w przerwie na krótki spacer na świeżym powietrzu.

2. Przynieś z domu surowe warzywa

Unikaj automatów ze śmieciowym jedzeniem, trzymaj w biurku zapas zdrowych przekąsek: suszone owoce, orzechy. Przynieś do pracy musli, surowe warzywa, lekko strawną sałatkę, obiad domowej roboty. Unikaj cukru – możesz go zastąpić ksylitolem lub naturalną stewią. Pamiętaj o piciu wody!

3. Nie parkuj przy samym biurze

Dla dobrego zdrowia lekarze zalecają przynajmniej 30 minut aktywności na świeżym powietrzu każdego dnia. Jeżeli wydaje Ci się, że nie znajdziesz w swoim napiętym grafiku nawet 30 minut to jesteś w błędzie. Jeśli jest ciepło – przyjedź do pracy na rowerze, jeśli wybierzesz komunikację miejską - wysiądź przystanek wcześniej i idź na piechotę. Szybki marsz na świeżym powietrzu zdziała cuda. Jeśli dojeżdżasz samochodem - nie parkuj przy samym biurze. Czas, który zmarnujesz na szukanie miejsca parkingowego i dojazd w korku możesz poświęcić na szybką przechadzkę. Jeśli jest zimno – nie rezygnuj z ruchu – po prostu ubierz się cieplej. Co jakiś czas wybierz się na spacer w ciągu przerwy na lunch.

4. Zainstaluj aplikację 7-Minute Scientific Workout

Można ją zainstalować na komputerze, telefonie czy tablecie. Jest to aplikacja ze specjalnie ułożonym kilkuminutowym programem treningowym, ułatwiającym wykonywanie prostych, ogólnorozwojowych ćwiczeń podczas codziennego, często wielogodzinnego wysiadywania przed monitorem komputera. Wszystko czego potrzebujesz do ćwiczeń to krzesło i 7 minut wolnego czasu.

5. Ćwicz oczy

Daj odpocząć oczom od papierów i komputera. Skup wzrok na odległym obiekcie, co jakiś czas zamykaj oczy na 5 sekund, pamiętaj by częściej mrugać, żeby zapobiec wysychaniu oczu i co jakiś czas wykonuj ich masaż: zrób kilka ruchów gałek ocznych w lewo i w prawo. Pobudza to komunikację pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgową.

6. Pij 8 szklanek wody dziennie

Stres, zmęczenie, ból głowy, spadek koncentracji to pierwsze, alarmujące symptomy odwodnienia. Pij minimum 8 szklanek wody każdego dnia, a różnicę w samopoczuciu odczujesz od razu.

7. Wysypiaj się

Brak snu generuje stres i stanowi zagrożenie dla zdrowia. Odbija się nie tylko na Twojej wydajności, ale także na jakości Twojej pracy. Pamiętaj, że najbardziej wartościowy sen jest przed godziną 24:00.  

Może Cię także zainteresować:

8 inspiracji, dzięki którym poradzisz sobie ze stresem w pracy >>