Woda z kranu zawiera cząstki plastiku! Jak się chronić?

Woda i kawa

Najnowsze badania Orb Media wykazują, że woda w kranie zawiera mikrowłókna plastiku, które mają działanie toksyczne. Wśród przebadanych próbek z 14 krajów na świecie aż 83% było zanieczyszczone. Okazuje się zatem, że system filtracji nie jest szczelny, a woda z kranu staje się zagrożeniem dla człowieka. Co można zrobić? Rozwiązaniem są filtry do wody.

Na początku września 2017 r. na zlecenie organizacji non-profit Orb Media naukowcy przebadali próbki wody z kranu. Przedsięwzięcie objęło 14 państw z całego świata. Co wynikło z tych globalnych badań?

Przeczytaj także: Jak zapewnić wodę dla dzieci w szkole?

Mikrowłókna plastiku w wodzie z kranu! Gdzie najwięcej zanieczyszczeń?

Okazuje się, że miliardy ludzi na całym świecie piją wodę z kranu zawierającą sztuczne elementy. Aż 83% badanych próbek wody było zanieczyszczonych.

Najbardziej skażona jest woda w USA – aż 93% próbek zawierało mikrowłókna plastiku. Z raportu wynika, że kraje europejskie takie jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy mają najmniejszy wskaźnik zanieczyszczenia wody z kranu, jednak to wciąż aż 73%.

Plastik w wodzie z kranu – co to oznacza?

Badania wykazały, że mikrowłókna plastiku zawierają toksyczne składniki, które mogą dostać się do niższych partii płuc lub nawet do krwioobiegu. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie konkretne skutki dla zdrowia może mieć spożywanie wody prosto z kranu.

Toksyczne mikrowłókna plastiku zostały odkryte także w niektórych produktach żywnościowych, takich jak miód. Wykazano także, że mikrowłókna plastiku znajdują się w organizmach badanych zwierząt, którym podawano wodę z kranu. Cząsteczki znaleziono także w rybach i owocach morza. Po udostępnieniu tych informacji, m.in. na portalu The Guardian, część osób deklarowała rezygnację z jedzenia ryb.

Zanieczyszczona kranówka – jak plastik dostaje się do wody?

Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób mikrowłókna plastiku docierają do wody pochodzącej z kranu. Badacze z kolei mają pewność, jakie jest źródło tych substancji w żywności. Występują one w niektórych materiałach odzieżowych i tkaninach, z których wykonane są dywany. Przypuszcza się, że mogą one być również źródłem zanieczyszczenia w kranówce ze względu na niedostateczną filtrację wody z prania.

Woda wolna od zanieczyszczeń, czyli filtry do wody

Obecne standardy filtrowania wody w kranie nie obejmują mikrowłókien plastiku. Woda butelkowana również nie załatwia sprawy, ponieważ także w takiej wodzie naukowcy znaleźli szkodliwe substancje. Dodatkowo zakup wody w plastikowych pojemnikach przyczynia się do powiększania się zanieczyszczenia środowiska. Co można zrobić?

Odpowiedzią są filtry do wody, które zapewnią czystość wody także pod względem występowania mikrowłókien plastiku. Dlaczego? Badacze ustalili, że mirkowłókna plastiku mają wielkość ponad 2,5 mikrona, natomiast filtry do wody oferowane przez Eden Springs nie przepuszczają cząsteczek powyżej 1 mikrona.

Jeśli chcesz, by Twoja woda była bezpieczna dla Ciebie i Twoich bliskich, zdecyduj się na podzlewowe filtry do domu. Urządzenie Eden to filtr węglowy usuwający z wody wodociągowej także osady, rdzę, bakterie i metale ciężkie, które mogą występować zwłaszcza w przestarzałych instalacjach.

Szukasz przyjaznej dla zdrowia wody do firmy? Zdecyduj się na dystrybutor filtrujący wodę. Daje on nie tylko gwarancję bezpieczeństwa pod względem występowania mikrowłókien plastiku – to także oszczędność dla firmy. Dystrybutory wody zapewniają bowiem nieograniczoną ilość wody i wymagają wymiany filtra jedynie raz na pół roku.

Szczegółowe informacje dotyczące czystości wody znajdziesz na Eden.pl.