Jak zapewnić wodę dla dzieci w szkole?

Woda i kawa

 

Czy wiesz, że aż 27% dzieci w Polsce pije zbyt mało wody? Większość rodziców w ogóle nie ma świadomości, ile piją ich dzieci na co dzień. Tymczasem odpowiedni poziom wody w organizmie nie tylko poprawia koncentrację i dodaje energii, ale także usuwa niebezpieczne toksyny. W domu na pewno zwracasz uwagę na ilość wypijanej przez dziecko wody. A jak zadbać o to w szkole? Podpowiadamy.

Woda jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest nośnikiem składników odżywczych wpływających na działanie tkanek i organów. Woda przepłukuje nerki i pozwala utrzymać odpowiedni poziom elektrolitów w organizmie. Wszystkie te czynniki są szczególnie ważne dla dzieci, które potrzebują jeszcze więcej wody niż dorosły człowiek. Dlaczego?

EDEN_woda_w_szkole_1 EDEN_woda_w_szkole_2 EDEN_woda_w_szkole_3 EDEN_woda_w_szkole_4 EDEN_woda_w_szkole_5 EDEN_woda_w_szkole_6

Przeczytaj również: 6 zdrowych napojów dla dzieci na upały.

Dlaczego to ważne, by dzieci piły wodę?

Zawartość wody w organizmie zmienia się wraz z wiekiem. Najwięcej jej znajduje się w ciele noworodka i niemowlaka – to odpowiednio ok. 94% i 75%. Szacuje się, że u dziecka chodzącego do szkoły woda stanowi ok. 75% objętości ciała, podczas gdy u dorosłego – ok. 60%. Właśnie dlatego rozwijający się organizm dziecka potrzebuje średnio dużo więcej wody niż organizm osoby dorosłej.

Dodatkowo na dziecko w szkole czeka wiele wyzwań – aby stawić im czoła uczniowie potrzebują odpowiedniej dawki energii. Mały człowiek jest często bardzo aktywny fizycznie, a więc więcej się poci, dlatego potrzebuje większego nawodnienia. Na lekcjach dzieci muszą skupić się na poleceniach nauczyciela. W zwiększeniu poziomu koncentracji pomaga dostarczanie organizmowi wody.

Ważne jest także, by uzupełniać poziom płynów przede wszystkim wodą – najlepiej wodą źródlaną lub wodą mineralną. Należy unikać słodkich soków z syropem glukozowo-fruktozowym i innymi konserwantami, które tuczą i szkodzą młodemu organizmowi dziecka. Aby zachęcić pociechę do picia czystej wody, możesz sprawić dziecku kolorowe, przyciągające wzrok butelki na wodę. Takie rozwiązanie sprawi, że malec na pewno chętniej sięgnie po wodę.

Zapewnianie dziecku wody – co Ty jako rodzic możesz zrobić?

Nauczyciele i dyrektorzy szkół często bagatelizują sprawę i nie zapewniają dzieciom dostępu do wody pitnej. W placówkach brakuje dystrybutorów wody czy filtrów do wody. W tej sytuacji najlepiej zorganizować się z innymi rodzicami i wystąpić do dyrektora z wnioskiem o zapewnienie dzieciom wody na terenie szkoły. Prawo do wystosowania takiego pisma jest zapisane w ustawie o systemie oświaty (z dn. 7.09.1991 r.).

Sami rodzice dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej coraz częściej zgłaszają potrzebę zapewnienia uczniom stałego dostępu do wody i proponują zbieranie w tym celu składek. Aby ułatwić organizację dostawy wody do szkoły, warto zaproponować od razu konkretne rozwiązanie, np. składki rodzicielskie przeznaczyć na:

  • dystrybutor filtrujący wodę, który zapewni dzieciom nieograniczony dostęp do czystej wody pitnej, bez konieczności wymiany butli z wodą;
  • dystrybutor wody źródlanej wraz z pakietem od 2 butli miesięcznie (co istotne – dystrybutor serwuje wodę w temperaturze pokojowej, nie ma więc ryzyka, że dzieci się poparzą).

Więcej na temat dostaw wody do szkół przeczytasz w zakładce Szkoła na stronie eden.pl

Co jeszcze możesz zrobić? Aby przekonać dzieci do picia wody mineralnej, warto zmienić nawyki całej rodziny. Sprawdź, jak zachęcić domowników do picia wody.