Woda kranowa w restauracji - jak podawać ją gościom?

Woda i kawa

W wielu krajach na świecie podawanie wody z kranu w lokalach gastronomicznych jest już od jakiegoś czasu normą. Nikogo zatem nie dziwi, kiedy na restauracyjnym stole w Hiszpanii, Szwecji, Francji czy we Włoszech pojawia się kranówka w szklanej karafce lub butelce. Jeśli wciąż podchodzisz z dystansem do podawania swoim gościom niebutelkowanej wody, warto wiedzieć, jak robić to bezpiecznie, dobrze, smacznie i korzystnie finansowo. Wystarczą odpowiednie filtry do wody.

Podawanie wyłącznie butelkowanej wody otwieranej przez kelnera na oczach gości nie sprawi, że Twój lokal będzie postrzegany jako bardziej elegancki. Odpowiednio przygotowana, oczyszczona woda z kranu, serwowana w karafce wypełnionej cytryną i miętą lub owocami, wygląda efektownie, jest zdrowa i smaczna. Część właścicieli lokali obawia się jakości wody z kranu, zanieczyszczeń i utraty dochodu ze sprzedaży wody butelkowej, chociaż wymienione obawy są bezpodstawne.

Zobacz: Woda w restauracji – 5 rzecz, o które powinien zadbać każdy właściciel lokalu gastronomicznego

Kranówka budzi wiele obaw, ale czy słusznie?

Przez wiele lat, kiedy jeszcze sieci wodociągowe nie były rozbudowane, a oczyszczalnie nie tak nowoczesne jak dziś, wodę z kranu uznawano za zupełnie niezdatną do picia. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Jakość wody wodociągowej określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej. Dodatkowo w ostatnich latach gruntownie zmodernizowano systemy uzdatniania wody. Polska woda kranowa jest więc obecnie nie tylko zdrowa, ale i smaczna. Zawiera też liczne minerały, a biopierwiastków, takich jak wapń i magnez, jest w niej więcej niż w niektórych wodach butelkowych.

Niestety, według badań Orb Media z 2017 roku, obejmujących 14 krajów z całego świata, aż 83% pobranych próbek wody z kranu zawierało mikrowłókna plastiku. Co prawda kraje europejskie mają najmniejszy wskaźnik zanieczyszczenia wody, jednak to wciąż aż ponad 70%. Woda butelkowana wcale nie rozwiązuje problemu, ponieważ także w niej naukowcy odkryli szkodliwe mikrowłókna. Odpowiedzią na ten problem są filtry do wody Eden Springs o dokładności filtrowania do 1 mikrona, które poradzą sobie z mikrowłóknami plastiku mierzącymi ponad 2,5 mikrona.

Jak przygotować wodę kranową do podania w restauracji?

Zamiast kupować kolejne butelki wody, skorzystaj z oferty Eden dla Horeca i wybierz najwyższej jakości dystrybutor wody filtrowanej. Gdy korzystasz z jednego z najdokładniejszych systemów filtracji, masz pewność, że serwujesz swoim gościom świeży i smaczny napój. Na czym polega jego działanie?

Dystrybutor należy podłączyć bezpośrednio do sieci wodociągowej, z której urządzenie pobiera wodę i poddaje ją podwójnej filtracji, dzięki:

  • pre-filtrowi o dokładności 5 mikrometrów,
  • filtrowi zmiękczającemu wodę z aktywnym blokiem węglowym i dokładnością do 1 mikrometra.

Zyskujesz więc pewność, że Twoi goście otrzymają wodę pozbawioną osadów, bakterii, mikrowłókien plastiku, substancji wpływających na smak i zapach, chloru i zanieczyszczeń pochodzących z rur. Jednocześnie nowoczesny system filtrów Oasis Green Filter pozwala zachować 100% naturalnych minerałów w wodzie. Przefiltrowaną wodę można serwować gościom w butelkach, karafkach lub – bezpośrednio – w szklankach, zależnie od charakteru lokalu. Z tak przefiltrowanej wody przygotujesz lemoniadę oraz podasz ją z owocami lub świeżymi ziołami.

Nowoczesne urządzenia posiadają również opcje grzania, chłodzenia i gazowania wody. Wolnostojący dystrybutor filtrujący Unlimited Touch, stworzony wyłącznie dla Eden Springs, umożliwia serwowanie spragnionym gościom także własnej wody z gazem – tak samo zdrowej i smacznej jak woda niegazowana.

Bądź spokojny o jakość i bezpieczeństwo

Jeśli wypożyczasz dystrybutor filtrujący od Eden Springs, masz pewność, że urządzenia będą zawsze działały bez zarzutu, a Ty zapewnisz gościom najlepszą wodę. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy jakość, dlatego gwarantujemy Ci pełną obsługę i serwis techniczny. Urządzenia będą zawsze sprawne – minimum dwa razy w roku wymienimy w nich filtr oraz co 6 miesięcy dokonamy pełnego serwisu i sanityzacji. Ponieważ to wszystko otrzymujesz w ramach bezpłatnej obsługi, nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów w trakcie użytkowania dystrybutora wody filtrowanej.

Dlaczego warto podawać filtrowaną wodę kranową w swoim lokalu?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię i w domu korzysta z urządzeń oczyszczających wodę, dlatego to, że w Twojej restauracji jest podawana filtrowana woda z kranu, może bardzo pozytywnie wpływać na wizerunek miejsca. Już w trakcie obsługi warto poinformować gości o serwowaniu wody z dystrybutora – również gazowanej lub z dodatkiem owoców. To doskonała okazja do kreowania wizerunku restauracji jako miejsca, które dba o środowisko.

Woda butelkowana to jednocześnie konieczność poradzenia sobie ze sporą ilością plastikowych odpadów. Dzięki urządzeniu zmniejszysz ilość wytwarzanych śmieci oraz ominie Cię konieczność ich składowania i utylizacji. Dodatkowo filtry używane w dystrybutorach filtrujących są poddawane recyklingowi. Co to oznacza dla restauracji? Możesz z czystym sumieniem powiedzieć gościom, że starasz się być lokalem zero waste.

Wielu restauratorów obawia się, że przez podawanie darmowej lub tańszej wody kranowej odnotują straty finansowe. Chociaż napoje mają w restauracjach wysoką marżę, wprowadzenie opcji kranowej wody filtrowanej wcale nie musi wiązać się z rezygnacją z zysków ze sprzedaży napojów. Dlaczego?

  • Korzystne dla klienta zmiany można wprowadzać stopniowo – tak, aby nie przyniosły lokalowi strat.
  • Dystrybutor filtrujący Eden Springs to korzystna opcja finansowa, pełna obsługa i serwis techniczny.
  • Filtrowaną wodę z kranu można sprzedawać za niewielką kwotę, co zachęci gości do większych zamówień lub stworzyć dzięki niej specjalne autorskie menu ze smakowymi i ziołowymi wodami.
  • Z serwowania smacznej, doskonałej jakości wody z kranu można uczynić ogromny atut restauracji i przyciągnąć nowych gości. W okresie letnim warto zaprosić na darmową, smaczną wodę wszystkich spragnionych rowerzystów, którzy chętniej zdecydują się na zjedzenie obiadu czy kolacji w Twoim lokalu.

Jeśli zależy Ci na serwowaniu swoim gościom najlepszej, smacznej i niepozbawionej minerałów filtrowanej wody kranowej, zaufaj najlepszym ekspertom z Eden.