Urządzasz biuro? Zrób to kreatywnie

Praca z wyobraźnią

Jeżeli właśnie urządzasz biuro i zastanawiasz się jak ustawić biurka – przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się co zrobić, abyście Ty i Twoi pracownicy pracowali w nieskrępowanej sztampowymi rozwiązaniami atmosferze.

Moda na niestandardowe biura wspierające kreatywność i budujące niepowtarzalną atmosferę w pracy przyszła do nas z Doliny Krzemowej. Firmy takie jak Google, aby przyciągnąć najwybitniejszych programistów do pracy, chciały zapewnić im wszystko, czego potrzebuje otwarty umysł, aby czuć się w miejscu pracy dobrze. W ślad za Google poszły inne firmy, takie jak na przykład polska Goldenline.

MAŁE SALKI ZAMIAST OPEN SPACE'A

Jeżeli masz do dyspozycji dużą przestrzeń biurową, nie zostawiaj jej otwartej. Ogłaszamy wszem i wobec, że era open space'a już dawno minęła! Otwarta przestrzeń - jako naturalna konsekwencja myślenia biznesowego z połowy lat 60-tych w Kaliforni, czyli czasów Billa Gatesa i Steve'a Jobsa – miała być miejscem swobodnej i nieskrępowanej wymiany myśli i informacji. Tymczasem, jak wykazują badania Alana Hedge'a z Aston University z udziałem 649 pracowników z 2012 roku, open space nie wykazał się ani jedną zaletą - z wyjątkiem niższego czynszu. Prowadzi do przeadrenalinowania ludzi, którzy na początku pracują szybciej, ale rychło dostają migren i chorób układu krążenia. Najlepiej stworzyć małe salki, w których małe zespoły projektowe będą mogły efektywniej pracować oraz wyraźny podział między indywidualnymi stanowiskami pracy, pozwalający na koncentrację i skupienie. Jednocześnie biuro powinno zapewniać otwartą strefą komunikacyjną.

STREFA KREATYWNA LUB STREFA RELAKSU

Jeżeli najlepsze pomysły przychodzą Ci do głowy, gdy akurat wypoczywasz, to może warto zainwestować w urządzenie sali, w której bez przeszkód można powisieć w hamaku lub wygodnie rozłożyć się na sofie? Chwila wypoczynku pomaga zregenerować nadwątlone siły, uspokoić umysł, lub po prostu się wyciszyć. Stonowana muzyka, przyciemnione światła, miękka wykładzina, poduchy, podziałają kojąco i złagodzą stres. W jednym z biur mBanku dostępna dla pracowników jest strefa chilloutu, w której mogą pograć w piłkarzyki, posiedzieć na sofach czy dmuchanych fotelach.

MIEJSCE DLA GOŚCI

W polskim biurze Goldenline miejsce dla gości stylizowane jest na las. Drewniana ława, stołki podobne do leśnych pieńków, a wokół drzewa. Z głośników rozchodzi się śpiew ptaków. Miło? Oczywiście, że tak. Klienci czują się tutaj wyjątkowo – bo miejsce to zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o nich. Jeżeli nie masz aż tak wymagających klientów, dwa wygodne fotele i stolik z pyszną kawą powinny wystarczyć.

KUCHNIA LUB BAREK KAWOWY

Kuchnia to ważne miejsce dla pracowników. Oprócz czajnika i mikrofalówki, przydać się może blender do koktajli owocowych albo dobry ciśnieniowy ekspres do kawy. Znana polska agencja reklamowa co lato zamawia dla swoich pracowników lodówkę wypełnioną po brzegi lodami – miły gest, a tak niewiele kosztuje. Pracownicy na pewno to docenią.  

Może Cię również zainteresować:

Czy Twoje biuro aktywizuje pracowników? >>

Firma zbudowana na zadowoleniu pracowników >>

Szef Tobą manipuluje? 5 sposobów jak sobie z tym radzić >>

17 sposobów na uzyskanie finansowego sukcesu >>