SZEŚĆ NAWYKÓW LUDZI, KTÓRZY OSIĄGNĘLI RÓWNOWAGĘ POMIĘDZY PRACĄ A ŻYCIEM PRYWATNYM

Życie biura

"W obecnych czasach koncepcja work-life balance nie ma sensu" – stwierdziła Sheryl Sandberg, pełniąca funkcję dyrektora generalnego Facebooka w 2012 roku. Jej zdaniem – jak i wielu coachów i trenerów biznesu - podział na życie w pracy i życie prywatne nie jest możliwy. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą – wiesz o czym mowa. Jeżeli pracownikiem korpo – najprawdopodobniej też. 

Trudno się nie zgodzić z tym twierdzeniem, gdy coraz więcej czasu poświęcamy pracy nie tylko w biurze, ale także w domu, w podróży, delegacjach etc.

Czasami praca wymaga pełnej dyspozycyjności i nie ma wyraźnej granicy pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Jednakże określenie to sprawdza się, gdy chcemy oddzielić te dwa pojęcia po to, aby dostrzec gdzie leży problem, czy przyczyna braku równowagi w naszym życiu. Sprawdź sześć nawyków ludzi, którzy potrafią utrzymać równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym:

1. POTRAFIĄ DOKONYWAĆ ŚWIADOMYCH WYBORÓW W KWESTII TEGO, CZEGO CHCĄ OD ŻYCIA
Zamiast wyznawać zasadę „co ma być to będzie”, ludzie którzy osiągają balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym, świadomie decydują o tym, czego chcą od życia i jak chcą spędzać swój czas. Rozmawiają ze swoimi partnerami, członkami rodziny oraz innymi osobami, które są ważne w ich życiu, o istotnych dla nich sprawach, mówią o swoich pasjach, komunikują cele, a następnie wytrwale podążają obraną drogą.

2. ROZMAWIAJĄ O TYM, CO JEST „OK” A CO NIE – ASERTYWNIE MÓWIĄ O WŁASNYCH POTRZEBACH
Zachwianie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest zazwyczaj wynikiem bierności w działaniu i nie podejmowaniu ważnych wyborów. Ludzie trzymający się obranego kursu świadomie podejmują decyzję o utrzymywaniu stałego kontaktu z osobami, które są dla nich ważne. Rozmawiają o tym, co im odpowiada, a co nie i wprowadzają konieczne zmiany, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Mimo, że życie toczy się swoim rytmem a sytuacje ulegają zmianie, nie zamierzają tkwić w miejscu, w którym nie chcą być tylko dlatego, że nie wzięli spraw we własne ręce.

3. PLANUJĄ CZAS POŚWIĘCANY RODZINIE, PRZYJACIOŁOM ORAZ SWOIM PASJOM
Ludzie, którzy osiągnęli odpowiedni balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym, nie czekają, aż okaże się ile czasu zostało im po godzinach pracy. Rezerwują i planują swój wolny czas z wyprzedzeniem, a później ten plan realizują. Jeżeli w planie jest słodkie lenistwo w gronie rodzinnym, to ma to taki sam priorytet jak złożenie projektu w określonym terminie.

4. NIE POZWALAJĄ SIĘ ROZPRASZAĆ
Ludzie zachowujący równowagę mają świadomość, że wielozadaniowość jest mitem i skupiają uwagę na jednej rzeczy w danym momencie. Dzięki rozwiniętej umiejętności zarządzania swoim czasem, przeżywają chwile, w których mogą po prostu doświadczać życia i się nim delektować. Często odkrywają, że medytacja, muzyka, obcowanie ze sztuką, aktywność fizyczna lub inne zainteresowania są niezbędnym elementem życia codziennego, który zapewnia odstresowanie, powiew świeżości i regenerację sił.

5. ICH CELE SĄ POWIĄZANE Z REALIZACJĄ ICH PASJI
Idąc przez życie, wielu ludzi zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że znajdują się w sytuacji, która przejęła nad nimi kontrolę. Ci, którzy wypracowali w swoim życiu równowagę, wiedzą co chcą osiągnąć, w jakim czasie i za jaką cenę. Wielu przedsiębiorców poświęca swojej firmie mnóstwo czasu w początkowych etapach jej działalności. Ci, którzy decydują się na nieco późniejsze osiągnięcie stanu równowagi, traktują to jako poświęcenie, które pozwoli im spożytkować dodatkowy czas i energię w innych pasjonujących ich obszarach, zaraz po założeniu swojej firmy.

6. USTALAJĄ WŁASNE KRYTERIA DOTYCZĄCE SUKCESU
Ci, którzy wypracowali już równowagę na linii praca-życie prywatne, mają silne poczucie tego kim są i jaką wartość sobą reprezentują. Kierowanie się tym co jest dla nich ważne, pomaga im określić znaczenie sukcesu. Wiedzą, co sprawia, że są szczęśliwi i starają się, żeby w ich życiu było tego coraz więcej.

Inni czytali również:
 

3 strategie zachowania spokoju w pracy >>

5 strategii, jak wyjść cało z trudnych spotkań >>

10 rzeczy, których nie należy robić przed pójściem do pracy >>