PASJA NIE WYSTARCZY, ABY OTWORZYĆ WŁASNY BIZNES?

Życie biura

Pasja jest tym, co nie tylko lubimy czy kochamy robić, ale w czym jesteśmy diablo skuteczni. Dlatego właśnie swoją pasję możemy przekuć w sukces finansowy. Pytanie tylko czy pasja wystarczy, aby z dobrym zyskiem prowadzić własny biznes?

Zakładasz firmę bo masz pasję? Zobacz czy jesteś na dobrej drodze...

Właściciele małych firm zwykle zakładają biznes, gdyż uważają że najlepiej wyjdzie im to co lubią robić. I poniekąd słusznie. Pytanie tylko czy produkt lub usługa, która jest podstawą ich działalności niesie za sobą wartość dla klientów? Jeżeli ktoś lubi piec ciasta czy od razu powinien otwierać cukiernię? Sama pasja do prowadzenia biznesu nie wystarczy. Z chwilą gdy otworzysz cukiernię zrozumiesz, że chodzi tu o wiele więcej niż tylko o kremówki papieskie czy bezglutenowe muffiny. Będziesz musiał czekać na klientów, zadbać o reklamę, zajmować się księgowością, zamawiać produkty i zamiatać podłogi. To świetnie że kochasz piec ciasta – ale cukiernię otwórz dlatego, że chcesz prowadzić biznes.

Zanim rzucisz pracę na etacie, upewnij się, że jesteś przygotowany na przykład na sprzedaż i kontakt z klientem, oraz na wszystkie aspekty związane z prowadzeniem firmy, takie jak finanse, księgowość czy marketing.

Etat czy firma? 

W Polsce blisko dwa i pół miliona osób prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Są to tak zwane mikroprzedsiębiorstwa. Część z tych firm być może nie dotrwa do roku działalności, a część rozwinie się w prawdziwe firmy. Co o tym zadecyduje? Wielu młodych ludzi kończy studia, zaczyna pracować i poszukiwać pasji, pomysłu na życie. Niestety w przeważającej większości, ani szkoła, ani rodzice nie wyposażyli ich w umiejętności, pozwalające określić życiowe cele i ich realizację. Dlatego nierzadko spotykamy ludzi, którzy przeciwstawiają swoje marzenia pracy, co blokuje ich skuteczność i powoduje depresję.

Niektórzy rezygnują z pracy etatowej na rzecz własnej działalności, oczekując że dopiero wtedy zrealizują własną życiową misję. Niestety często bywa tak, że zamiast budować firmę, tworzą dla siebie etat. Starają się znaleźć klientów na swój produkt czy usługę, czasami z różnym skutkiem. Z budowaniem firmy nie ma to jednak nic wspólnego. Oprócz własnej pasji, która jest niewątpliwie kluczowym napędem do osiągania sukcesów, liczy się wiedza jak ten sukces osiągnąć. Jeżeli zakładamy firmę musimy mieć plan. Musimy zadać sobie fundamentalne pytania, na które trzeba odpowiedzieć przed założeniem firmy: czy mój produkt lub usługa będą przydatne, czy wniosą jakąkolwiek wartość dla pojedynczych osób, firm, czy organizacji?

Misja, wizja, cel - to nie są puste słowa

Gdy mamy pomysł na biznes, który daje wartość innym, opracujmy kilkuletni plan rozwoju z jasno nakreśloną wizją, misją, celami i sposobami ich realizacji, oraz ze strategią wyjścia jak np. sprzedaż firmy. Jeżeli nie czujesz się na siłach zrobić tego sam – zwróć się o pomoc do specjalistów. W przeciwnym wypadku istnieje wysokie ryzyko, że staniesz się więźniem własnego biznesu, czyli osobą bez której biznes nie działa. Jeżeli Twoja firma będzie miała wartościowy produkt/usługę, własną misję i cele, pojawią się przed nią ogromne możliwości rozwoju. Właściciel takiej firmy będzie miał szansę na zatrudnienie menedżerów i odsunięcie się od codziennej pracy, a firma będzie nadal dobrze funkcjonować.

Taką firmę będzie można zyskownie prowadzić lub sprzedać. Jeżeli nadal chcesz prowadzić cukiernię, bo kochasz piec ciasta, połącz to z pomysłem jak z Twoim produktem dodać wartość innym w długim terminie, z kilkuletnim biznesplanem i klarownie określoną strategią wyjścia. To zadecyduje czy - wśród dwóch i pół miliona mikroprzedsiębiorstw - wygrasz i rozwiniesz biznes.

Pasja jest ważna – ale sama pasja nie wystarczy.

Może Cię również zainteresować:

7 sposobów na efektywne prezentacje biznesowe >>

10 rzeczy, których nie należy robić przed pójściem do pracy >>

3 strategie zachowania spokoju w pracy >>