Kiedy jest czas na cappuccino, czyli pij kawę jak rodowity Włoch

Woda i kawa

Cappuccino i espresso stanowią przykłady dwóch różnych sposobów spożywania kawy. Podczas gdy amatorzy cappuccino rozkoszują się mlecznym smakiem puszystej pianki, fanom espresso zależy przede wszystkim na kofeinowym pobudzeniu. Mimo różnic tak cappuccino, jak i espresso wywodzą się z Włoch – królestwa kawy.

Z naszego tekstu dowiesz się, w jaki sposób Włosi przygotowują i spożywają oba typy napojów kawowych oraz jak picie cappuccino lub espresso wpłynie na Twoje samopoczucie w pracy.

>> Jak podawać kawę – poznaj kawowy savoir vivre w pracy

Cappuccino – co warto o nim wiedzieć?

Gdyby nie gwałtowny rozwój rynku kawy w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 90. XX w. i początku XXI w., bardzo prawdopodobne, że picie cappuccino nie byłoby dla nas codziennością. Dziś jednak ekspres do kawy pozwalający przygotować m.in ten napój znajduje się w prawie każdym biurze. Co prawda w ostatnich latach americano czy latte prześcignęły cappuccino pod względem popularności w kategorii „kawa w biurze”, jednak wciąż wiele osób nie może sobie wyobrazić dnia bez filiżanki puszystej kawy wprost z Włoch.

Co właściwie oznacza „cappuccino”? Otóż to włoskie słowo odnosi się do czerwonobrązowego koloru habitu, jaki w XVII w. nosili kapucyni. Ówczesne cappuccino miało właśnie taką barwę, jednak współcześnie pojawia się ona tylko w kawie Kapuziner, czyli… austriackiej wersji cappuccino.

>> Latte art – poradnik dla początkujących

W Polsce mianem cappuccino nazywa się niekiedy podwójne, zabielone espresso ozdobione cienką warstwą mlecznej piany.  Z czego jednak składa się idealne cappuccino? Przepis na jego współczesną wersję wygląda następująco:

  • pojedyncze espresso (25–35 ml),
  • podgrzane i spienione mleko (125–150 ml), które powinno stworzyć warstwę pianki o grubości 2 cm

Oczywiście najbardziej skomplikowanym elementem cappuccino jest spienianie mleka tak, aby miało kremową, ale jednak ciekłą konsystencję. Warto także pamiętać, że w idealnie spienionym mleku do cappuccino nie powinno być widać pęcherzyków powietrza.

Cappuccino we Włoszech jest spożywane rano, do godziny 11:00. Na zamawianie tego napoju o późniejszej porze Włosi mogą zareagować zdziwieniem, ale są już do tego przyzwyczajeni, gdyż w prawie całej Europie cappuccino pije się przez cały dzień. Poranne cappuccino dzięki dużej zawartości kremowego mleka pozwala jednak zrelaksować się przed dniem wypełnionym pracą, dlatego warto trzymać się włoskiej tradycji.

Espresso – kawa w biurze dla zapracowanych

Jeśli wybierzesz się do Włoch i w kawiarni poprosisz o espresso, to… spotkasz się z niezrozumieniem. Słowo „espresso” oznacza bowiem nie tyle konkretny typ kawy, lecz sposób i szybkość jej przyrządzania. Klasyczne espresso tworzą następujące elementy:

  • minimalna ilość wody (25–35 ml),
  • określona temperatura wody (88–92oC),
  • krótki czas ekstrakcji, czyli przepuszczania wody pod ciśnieniem przez zmieloną porcję kawy (ok. 25 sekund).

Dobry włoski barista przygotuje więc espresso w ok. minutę. Tradycyjnie spożywa się je w dwóch łykach przy barze, tuż po przygotowaniu, kiedy w filiżance jeszcze utrzymuje się pianka powstała po przepuszczeniu wody pod ciśnieniem. Pianka (włoska „crema”) jest niezwykle ważna – chroni bowiem przed wyparowaniem cały kawowy aromat powstały w trakcie ekstrakcji. Co ważne: w przeciwieństwie do cappuccino Włosi piją espresso przez cały dzień.

Dobre espresso nie powinno być zbyt gorzkie lub zbyt kwaśne. Na smak espresso wpływa bardzo wiele czynników, m.in. jakość wody użytej do jej przygotowania, o którą często trudno, jeśli robimy kawę w biurze. Z pewnością na jakość Twojego espresso wpłynie pozytywnie filtrowanie wody.

Espresso zawiera więcej kofeiny niż inne gorące napoje, dlatego jest tak popularną kawą w biurze. W zależności od gatunku kawy i metody jej palenia pojedyncze espresso zawiera od 120 do 170 mg kofeiny. Wypite przed śniadaniem daje energetycznego kopa, który wielu osobom pomaga szybko rozpocząć dzień pracy.