Jesteś introwertykiem? To biuro jest dla Ciebie.

Praca z wyobraźnią

90% pracowników potrzebuje cichej, prywatnej przestrzeni w miejscu swojej pracy, a zaledwie 40% taką przestrzeń ma. Podczas konferencji All-Stars TED 2014, Susan Cain przedstawiła pomysł na stworzenie odosobnionych pomieszczeń biurowych, które mogłyby pomóc introwertykom w lepszej koncentracji i realizacji swoich zadań.

 

Susan jest autorką bestsellerowej książki „Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking” (tłum.: „Ciszej proszę… Siła introwertyków w świecie, który nie może przestać gadać”). Wspólnie z marką Steelcase zajmującą się rozwiązaniami biurowymi, zaprojektowała pięć gabinetów dla introwertyków. Pomieszczenia opracowano w taki sposób, aby pracownicy mogli się w nich zrelaksować, skoncentrować lub doświadczyć kilku chwil prywatności, przebywając jednocześnie w swoim środowisku pracy. Introwertycy stanowią od 30% do 50% procent wszystkich pracowników.

Niestety większość organizacji nie jest w stanie zapewnić im takiego środowiska pracy, które pozwoliłoby na pokazanie i wykorzystanie najlepszych cech charakteru. Tak zwane „quiet spaces” czyli dosłownie „ciche miejsca” nie są przeznaczone wyłącznie dla introwertyków, ale dla każdego kto potrzebuje chwili koncentracji i odosobnienia. Są tak zaprojektowane, aby dać poczucie prywatności, bezpieczeństwa i równowagi oraz uczynić introwertyków efektywnymi, kreatywnymi pracownikami. Przestrzenie te zajmują od 4,5 do około 9 m2 i zostały opatrzone specjalnymi nazwami odzwierciedlającymi charakter miejsca, który mają kreować.

introw1

Pomieszczenie zwane „Be Me” zapewnia ciepłą i otwartą przestrzeń, dzięki której introwertycy poczują się nie tylko całkowicie swobodnie, ale również tak, jakby ubyło im lat.

 

introw2

„Flow” oferuje przestrzeń wolną od wizualnych i dźwiękowych rozpraszaczy uwagi, a także korzystnie wpływa na koncentrację.

 

introw3

„Studio” umożliwia użytkownikom regenerację sił podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających do muzyki.

 

introw4

„Green Room” to pomieszczenie o swobodnym charakterze, w którym można się zrelaksować przed spotkaniem, w trakcie jego trwania lub po jego zakończeniu.

 

introw5

„MindShare” to przestrzeń oferująca możliwość prywatnej rozmowy z koleżanką czy kolegą z pracy, w której nikt nie będzie przeszkadzał.  

 

Może Cię również zainteresować:

Czy Twoje biuro aktywizuje pracowników? >>

17 sposobów na uzyskanie finansowego sukcesu >>

10 rzeczy, których nie należy robić przed pójściem do pracy >>