Ekspres ciśnieniowy na kawę ziarnistą czy na kapsułki? Jakie urządzenie wybrać do firmy?

Woda i kawa

Ekspres do kawy jest stałym elementem wyposażenia większości firm. Pozwala podnieść zadowolenie pracowników, którzy mogą rozpocząć dzień od filiżanki pobudzającego napoju. Wielu właścicieli firm nie wie jednak, jaki ekspres do kawy kupić, aby zagwarantować sobie i pracownikom napój aromatyczny i dobrej jakości. Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać do firmy, w której zapotrzebowanie na kawę jest większe niż w prywatnym domu.

Na rynku są dostępne ekspresy ciśnieniowe na kawę ziarnistą i w kapsułkach, które różnią się pod wieloma względami. Dzięki ekspresowi do kawy będziesz mógł serwować aromatyczny napój kontrahentom podczas spotkań biznesowych. W poniższym tekście podpowiadamy, jaki ekspres do kawy Eden najlepiej sprawdzi się w firmie.

Ekspres ciśnieniowy na kapsułki – czy to się opłaca?

Ciśnieniowy ekspres do kawy na kapsułki jest nowoczesnym rozwiązaniem, które pozwala na szybkie przygotowanie aromatycznego napoju. Jest też atrakcyjny cenowo, dlatego coraz więcej osób kupuje go do domu. Czy równie wydajny i opłacalny może być jako urządzenie do firm?

Zalety ekspresu na kapsułki

  • Łatwa obsługa i proste czyszczenie urządzenia – aby zaparzyć kawę w ekspresie, wystarczy jedynie uzupełnić zbiornik na wodę, wybrać odpowiednią kapsułkę, włożyć ją we właściwe miejsce i uruchomić urządzenie. Równie łatwe jest czyszczenie ekspresu, które ogranicza się jedynie do wytarcia urządzenia wilgotną szmatką i usunięcia zużytej kapsułki.
  • Atrakcyjna cena – cena ekspresu na kapsułki jest zdecydowanie niższa niż ekspresów na kawę ziarnistą. Droższe modele wyposażone są dodatkowo w system spieniania mleka, jednak nie jest on konieczny, aby zaparzyć kawę mleczną. W sklepach są dostępne kapsułki ze sproszkowanym mlekiem, które umożliwiają przygotowanie takich kaw, jak cappuccino czy caffe latte.
  • Szeroki wybór smaków i rodzajów kaw – do wyboru mamy szeroki asortyment kaw sporządzonych z ziaren z różnych zakątków świata, np. Arabii, Kolumbii czy Peru. Ponadto kawy występują w różnych smakach, np. truskawkowym czy karmelowym. Dodatkowym atutem jest to, że kawy w kapsułkach są hermetycznie zamknięte, dlatego ich aromat nie ulatuje. Wiele ekspresów na kapsułki umożliwia także przygotowanie herbaty lub gorącej czekolady.

Wady ekspresu na kapsułki

O ile ekspres na kapsułki jest korzystnym rozwiązaniem do domów, o tyle nie do końca sprawdzi się w średnich i dużych firmach, w których zapotrzebowanie na pobudzający napój jest większe.

  • Wysokie koszty kawy – ekspresy do kawy w kapsułkach są dużo tańsze niż na kawę ziarnistą, jednak koszty samej kawy są dużo wyższe. Z jednej kapsułki, która kosztuje około 2 zł, można zaparzyć tylko jedną kawę. W firmie, w której zapotrzebowanie na gorący napój wynosi około 50 filiżanek dziennie, wydatki na kawę stają się drastycznie wysokie.
  • Zwiększona ilość odpadów – korzystanie z ekspresu kapsułkowego generuje znacznie większą ilość odpadów, ponieważ z jednej kapsułki można zaparzyć tylko jeden napój.

Ekspres ciśnieniowy na kawę ziarnistą – czy sprawdzi się w firmie?

Ciśnieniowe ekspresy na kawę ziarnistą są dostępne w wersji ręcznej lub automatycznej. Jeżeli szukasz dobrego urządzenia do firmy, lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w ekspres automatyczny, który jest prostszy w obsłudze.

Zalety automatycznego ekspresu ciśnieniowego na kawę ziarnistą

  • Prosta i automatyczna obsługa ekspresu – aby przygotować aromatyczną kawę w automatycznym ekspresie ciśnieniowym wystarczy napełnić pojemnik na ziarna i wodę. System sam dostosuje odpowiednią ilość ziaren do wybranego rodzaju kawy. Ekspresy na kawę ziarnistą Eden mają wbudowany pojemny zbiornik na wodę, który umożliwia zaparzenie wielu filiżanek kawy bez konieczności częstego uzupełniania pojemnika.
  • Aromatyczna i świeża kawa – bez względu na ilość zaparzonych filiżanek kawy przygotowany napój będzie zawsze świeży i aromatyczny. Ekspresy do kawy ziarnistej mają wbudowany młynek i na bieżąco rozdrabniają odpowiednią ilość ziaren, dzięki czemu kawa jest zawsze pełna aromatu. Jej jakość jest uzależniona jedynie od gatunku kawy, który wybierzesz do ekspresu.
  • Duży wybór kaw – dzięki wbudowanemu systemowi podgrzewania i spieniania mleka możliwe jest przyrządzenie nie tylko espresso czy americano, ale także doskonałej jakości kaw mlecznych. Ekspresy do kawy Saeco mają wbudowany pojemnik na mleko, dzięki czemu przygotowanie ulubionej kawy staje się jeszcze prostsze.

Wady automatycznego ekspresu ciśnieniowego

  • Wysoka cena – ekspresy ciśnieniowe na kawę ziarnistą są znacznie droższe niż te na kapsułki. Koszt takiego urządzenia to kilka tysięcy złotych, jednak wydatek ten może się zwrócić w średnich i dużych firmach. Zakup kawy ziarnistej w opakowaniu jest znacznie bardziej opłacalny niż kawy w kapsułkach, dlatego inwestycja w urządzenie opłaca się w miejscach, w których zapotrzebowanie na kawę jest większe. Ponadto wielu dostawców kawy oferuje opcję wynajmu lub dzierżawy ekspresu, do pozwala uniknąć dużych kosztów.
  • Większa awaryjność urządzenia – z uwagi na zwiększoną ilość elementów mechanicznych, ekspres na kawę ziarnistą jest narażony na częstsze awarie. Jeżeli jednak decydujesz się na wynajem lub dzierżawę ekspresu do kawy Eden, masz zagwarantowany darmowy serwis urządzenia, który obowiązuje przez cały okres trwania umowy.

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe na kawę ziarnistą są znacznie lepszym rozwiązaniem dla firm, w których zapotrzebowanie na pobudzający napój jest większe – umożliwiają zaparzenie wielu filiżanek kaw bez konieczności częstego uzupełniania zbiorników na wodę i ziarna.