Czy picie wody jest zdrowe, czyli najważniejsze zalety regularnego nawadniania organizmu

Woda i kawa

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Twojego organizmu. Zawartość wody w masie ciała zależy od wieku i płci, jednak w każdym przypadku jest ona jednym z najważniejszych składników organizmu człowieka. Jak duże znaczenie ma skład wody, którą pijemy na co dzień? Dlaczego picie wody jest tak ważne przez cały rok?

Skórcze, bóle mięśni i brzucha, zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi – to tylko kilka z wielu objawów, które mogą towarzyszyć odwodnieniu. Bez dostatecznej ilości wody substancje odżywcze nie są w stanie dotrzeć do komórek, a organizm wolniej pozbywa się toksyn. Zmniejsza się także zdolność regulowania temperatury ciała w organizmie. Woda rozprowadza bowiem ciepło po całym ciele, co jest bardzo ważne zimą, natomiast latem ułatwia chłodzenie organizmu. Żeby uniknąć problemów zdrowotnych, ilość wody w ciele powinna utrzymywać się zawsze na bardzo podobnym poziomie. Zakłada się, że powinna ona stanowić:

 • do 75% masy ciała małego dziecka,
 • do 55% masy ciała dorosłej kobiety,
 • ok. 65% masy ciała dorosłego mężczyzny,
 • ok. 50% masy ciała osoby starszej.

Co to oznacza w praktyce? Ile szklanek wody najlepiej pić, aby organizm był dobrze nawodniony? Czy temperatura, rodzaj, a nawet godziny picia wody mogą mieć wpływ na poprawę witalności organizmu? Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, dzięki którym będziesz wiedział, jak w naturalny i prosty sposób dbać o swoje zdrowie.

Picie dużej ilości wody, czyli jak dobrze nawodnić organizm

Nie istnieje jedna zasada, która jasno określa, ile dokładnie litrów wody trzeba pić. Zalecane spożycie wody zależy od wielu czynników – nie tylko płci i wieku. Pod uwagę trzeba również brać:

 • tryb pracy i dodatkowe ćwiczenia sportowe – im większa aktywność fizyczna, tym więcej wody należy pić,
 • ilość i rodzaj spożywanych posiłków – zakłada się, że na 1 przyjmowaną kalorię powinien przypadać 1 ml H2O,
 • temperaturę i wilgotność powietrza – latem należy pić więcej, z kolei suche powietrze zimą często wzmaga pragnienie,
 • aktualny stan zdrowia – przy przeziębieniach i grypie zalecane jest picie większej ilości wody.

Warto pamiętać, że organizm nawadniają również soki i herbaty, a także niektóre warzywa i owoce. Nie oznacza to jednak, że należy porzucić zwykłą czystą wodę na rzecz innych napojów, które mogą zawierać także cukier oraz substancje konserwujące. Istotną rolę odgrywa również rodzaj pitej wody.

Skład wody ma znaczenie – sprawdź, jaką wodę pijesz

Czysta woda zawiera szereg wartościowych substancji, do których należą składniki mineralne. To właśnie one mają bardzo duży wpływ na jakość wody. Z tego względu część osób chętnie sięga po wody źródlane, w których zawartość związków mineralnych jest dość wysoka, ale nie przekracza dziennych dawek zapotrzebowania na te składniki.

W Polsce bije wiele znanych źródeł, z których jest pobierana woda. Jednym z nich jest ujęcie w Częstoniewie, skąd pochodzi woda Eden Springs. W jej składzie można znaleźć naturalnie zbilansowaną zawartość kationów:

 • sodowych – które wspomagają regulację ciśnienia
 • wapniowych – odpowiadających za sprawność mięśni, trwałość kości, a nawet zdrowy sen;
 • magnezowych – które przeciwdziałają skurczom, nadciśnieniu, migrenom, a także korzystnie wpływają na pracą serca.

W ciągu ostatnich lat coraz większą popularność zyskuje picie wody kranowej. Niestety w miejskich rurach mogą często gromadzić się bakterie i szkodliwe substancje, w tym nawet mirkocząsteczki plastiku. Jeśli więc chcesz zmniejszyć liczbę plastikowych butelek, a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie, zamontuj filtr do wody podłączany bezpośrednio do sieci wodociągowej np. dystrybutor wody filtrowanej Eden. W urządzeniu znajdują się dwa wysokiej klasy filtry:

 • pre-filtr o dokładności 5 mikrometrów, który usuwa kamień i większe zanieczyszczenia,
 • filtr z aktywnym blokiem węglowym o dokładności 1 mikrometra, blokujący chlor, bakterie i mikrocząsteczki plastiku.

Za pomocą dystrybutora możesz więc cieszyć się wodą wodociągową, która jest pozbawiona szkodliwych substancji i drobnoustrojów, co znacznie poprawia jej walory jakościowe i smakowe. Jednocześnie w jej składzie nadal znajdują się minerały, takie jak magnez i wapń.

Zobacz: dystrybutory wody filtrowanej Eden Springs >>

Picie wody a odchudzanie i zdrowie – o czym warto pamiętać?

Woda sprzyja przemianie materii, w związku z czym jej odpowiedni poziom jest konieczny, aby zrzucić zbędne kilogramy i poczuć się lepiej w trakcie przeziębienia. Woda wspomaga bowiem uwalnianie toksyn, pobudza także pracę jelit. Nie oznacza to jednak, że aby schudnąć czy wyzdrowieć, należy nawadniać ciało w sposób niekontrolowany. Nadmiar wody może spowodować uczucie opuchnięcia i ociężałości. Zatem jak pić wodę?

Istnieje kilka sposobów, które na pewno pomogą Ci schudnąć i zadbać o witalność organizmu.

 • Picie przegotowanej wody z cytryną

Wypicie jednej szklanki letniej wody z cytryną przed pierwszym posiłkiem pobudza przemianę materii. Pozostawia wrażenie sytości, dzięki czemu spada uczucie głodu w ciągu dnia. Woda z cytryną zawiera też przeciwutleniacze, które chronią przed wolnymi rodnikami. Poprawia również koncentrację, dzięki czemu możesz lepiej skupić się na swoich zadaniach.

 • Picie ciepłej wody z imbirem

Dobrym sposobem na zwiększenie odporności lub szybsze pozbycie się przeziębienia jest wypicie kilku szklanek ciepłej wody z imbirem w odstępie kilku godzin. W ten sposób nie tylko nawodnisz organizm, ale też rozgrzejesz zziębnięte dłonie (dzięki poprawie krążenia) i zwalczysz migrenę. Regularne picie wody z imbirem może także pomóc zredukować ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.

 • Picie zimnej wody z dodatkiem innych owoców, warzyw lub ziół

To idealny sposób na orzeźwienie organizmu. Zimna woda działa bardzo pobudzająco, pozwoli Ci zyskać nową energię do pracy. Kawałki truskawek, pomarańczy, ogórka lub mięty dodadzą wodzie wyjątkowego smaku, co na pewien czas pozwoli Ci zaspokoić uczucie głodu (w tym potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego).

Masz swoje sposoby picia wody? A może zastanawiasz się, czy Twoja metoda jest odpowiednia? Nie bój się eksperymentować i łączyć wodę z różnymi dodatkami, np. miodem, kurkumą czy octem jabłkowym. Smak i właściwości różnych zestawień mogą Cię bardzo zaskoczyć.