8 PROSTYCH SPOSOBÓW NA BYCIE EKO

Przyjemniej w domu

Wszyscy w dzisiejszych czasach – czy tego chcemy czy nie – jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska i otoczenia w którym żyjemy. To my i nasze dzieci będziemy ponosić konsekwencje konsumpcyjnego stylu życia, nastawionego na eksploatację naturalnych zasobów i produkcję plastikowych śmieci. Chyba, że... każdy z nas zmieni kilka codziennych nawyków. Poznaj je i wyeliminuj. Skorzysta na tym i środowisko i Twój domowy budżet.

Model funkcjonowania polegający na nieograniczonej eksploatacji dostępnych zasobów, nie sprawdza się w żadnej dziedzinie życia i w gruncie rzeczy zawsze jest zjazdem po równi pochyłej. Po chwili zabawy przychodzi czas na płacenie rachunku i bywa... słabo. Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej tak wyeksploatowali swoją „planetę” że nie zostało po nich nic, oprócz kamiennych posągów. Oto kilka prostych sposobów, które – być może, choć bez żadnej gwarancji – pozwolą nam uniknąć losu Rapa Nui i na dodatek będą korzystne dla naszej codziennej egzystencji.

KONIEC JEDNORAZÓWEK

Żyjemy w świecie jednorazówek... Może to i wygodne, ale kto po nas posprząta? A przecież możesz na zakupy iść z torbą wielokrotnego użytku, nie brać niepotrzebnych reklamówek i wybierać produkty „mądrzej” zapakowane np. w papier, a nie plastik lub takie, gdzie hiperopakowanie nie próbuje „napompować” niewielkiej zawartości (w tej dziedzinie królują chińskie zabawki dla dzieci). Rozejrzyj się jak wiele jednorazowych przedmiotów, które Cię otaczają możesz zastąpić wysokiej jakości produktami, które przetrwają lata. W miarę możliwości zastępuj plastik metalem, drewnem lub szkłem.

STOP BUTELKOM PET

Czy wiesz że San Francisco zakazało sprzedaży wody w butelkach plastikowych? A wiesz dlaczego? - bo PET to ekologiczna bomba z opóźnionym zapłonem i nie pomoże nawet ich zgniatanie przed wyrzuceniem do kosza. Jak podaje prestiżowy miesięcznik naukowy Environmental Research Letters w raporcie dotyczącym wody „Do wyprodukowania butelki wody mineralnej zużywa się 2 tysiące razy więcej energii niż przy nalewaniu jej z kranu". W Polsce – pomimo obowiązku w wielu gminach segregacji śmieci – większość opakowań ląduje na wysypisku. Tam są albo zakopywane, albo spalane. Duża część butelek PET na całym świecie trafia również do rzek, a potem do mórz. Czy wiesz, że obecnie istnieje pięć stałych plam śmieciowych, które pokrywają się z umiejscowieniem wirów oceanicznych i w składają się głównie z plastiku? Powstające tam tarcie mechaniczne sprawia, że rozpada się on na coraz mniejsze części. Ten mikroskopijny plastik spożywany jest przez wiele ryb, które ostatecznie lądują na naszych talerzach. Jak podają statystyki w 1999 roku, w próbkach pobranych na samym środku oceanu, było sześć razy więcej rozdrobnionego plastiku niż planktonu. W 2008 roku liczba ta urosła aż do 46 razy!

Zastanów się nad innymi rozwiązaniami niż jednorazowe butelki. Sprawdź dostawy wody do domu w butlach 19 litrowych z nowoczesnym dystrybutorem MySpring.

 

 Jedna butla Eden mieści w sobie wodę z 12,5 butelek PET i jest wykorzystywana kilkunastokrotnie! Później podlega recyclingowi. 

JEDZ MNIEJ MIĘSA

Wiosna, lato i jesień to miesiące kiedy mamy ogromną podaż świeżych warzyw i owoców. Jeżeli nie możesz obyć się bez mięsa i nie dasz rady zostać weganinem lub wegetarianinem – to po prostu ogranicz jego spożycie. Obecna „produkcja” mięsa – to ogromny przemysł zbudowany na zasadzie obozów koncentracyjnych dla zwierząt – istot czujących i niesamowicie cierpiących. Ich cierpienie możemy ograniczyć w jeden sposób – nie kupując tego na czym przemysł ten zarabia. Czy wiesz, ze na produkcję 1 kilograma mięsa zużywa się 13 000 – 15000 litrów czystej wody?

TRANSPORT

Ile razy kilkukrotnie okrążałeś swój dom samochodem tylko dlatego, by znaleźć miejsce parkingowe 200m bliżej? Jak często bierzesz samochód by podjechać dwa przystanki? Zawsze gdy to możliwe wybieraj pójście piechotą lub podjechanie rowerem – będzie nie tylko zdrowiej, ale też taniej! Gdy tylko możesz wybieraj transport publiczny w swoim mieście, a na długie dystanse rozważ podróż pociągiem, a nie samochodem.

SAMOCHÓD

Skoro już o samochodach mowa... Wiadomo, musimy ich używać, ale moglibyśmy pójść na pewne kompromisy. Zaczynają się one już na etapie wyboru auta na model bardziej przyjazny środowisku. Ale to nie wszystko! Twój samochód będzie palił mniej jeśli co 1-2 tygodnie sprawdzisz czy masz właściwe ciśnienie w oponach, a jeździć będziesz z w miarę jednostajną prędkością. Szybkie ruszanie spod świateł tylko po to, by przy kolejnych hamować to większe zużycie paliwa i... klocków hamulcowych, na które właśnie wydałeś kilkaset złotych. Gdy zjeżdżasz z górki lub podjeżdżasz na światła nie rób tego na jałowym biegu – samochód spala wówczas paliwo. Gdy bieg masz wrzucony, to podczas hamowania dopływ paliwa jest odcinany, a Ty rzadziej musisz podjeżdżać na stację benzynową.

ŻYCIE NA STANDBAJU

Każde podłączone do prądu urządzenie zużywa prąd w czasie czuwania. Być może nie każdemu wygodnie byłoby odłączać codziennie z gniazdka telewizor, ale już wyjeżdżając na dwutygodniowe wakacje... czemu nie? No ale toster, spieniacz do mleka, drukarkę i ładowarkę od komórki można by fizycznie wyjąć z gniazda co ulży nie tylko planecie Ziemia, ale i... portfelowi. Z urządzeniami w stanie czuwania jest trochę tak, jak z kapiącą w kranu wodą: jedna kropelka to zaledwie około 0,25 ml, ale wystarczy że kapie co 3 sekundy, by w ciągu godziny uzbierało się blisko ćwierć litra i około 200 litrów miesięcznie! Taka ilość wody nie tylko drąży skały, ale i… dziurę w domowym budżecie.

ENERGOOSZCZĘDNE PRODUKTY...

Już na etapie wyboru produktów i urządzeń możemy wybrać czy przechodzimy na jasną czy ciemną stronę mocy szkodzenia planecie i... sobie. Lodówka w klasie energetycznej A+ czy zmywarka A++ są może trochę droższe, ale mniejszym zużyciem energii szybko zapracują na siebie. Ceny energooszczędnych żarówek potrafią co najmniej zadziwić, ale w gruncie rzeczy okażą się przyjazną dla naszego portfela inwestycją jeśli do ceny żarówki odliczymy obniżony koszt zużycia energii przez najbliższe 2-3 lata. Wybierając sprzęt AGD czy źródła światła zawsze patrz na koszty użytkowania w przynajmniej kilkuletniej perspektywie!

… I ICH MĄDRE UŻYTKOWANIE Nawet najbardziej enegooszczędne urządzenie na niewiele się zda jeśli będziemy je niepotrzebnie, ciągle używać. Nie oglądasz telewizora? - wyłacz go. Chcesz włączyć zmywanie? - poczekaj na zapełnienie zmywarki. Suszysz ubrania? - a może w słońcu, a nie w suszarce tym razem. Gotujesz wodę na herbatę? - po co podgrzewasz 1,5 litra płynu? Znów nastawiłeś klimatyzację na 18st? - po co? - jest lato to musi być ciepło. Gdy przyjdzie zima prawdopodobnie będziesz chciał mieć 22st..

Wystarczy zmienić kilka codziennych zwyczajów, by niepohamowaną ekspansję energetyczną zamienić na model rozsądnego czerpania z dostępnej energii i zasobów przyrody. Nie tylko lepiej się z tym poczujesz duchowo, ale pozytywne zmiany zobaczysz też już za miesiąc w domowym budżecie. Każda taka zmiana u wielu z nas przyczyni się do zbudowania lepszego świata.

Przeczytaj również:

JAK SPĘDZAĆ WIĘCEJ CZASU Z RODZINĄ>>